Mart ayında Türkiye genelinde görülen şap hastalığı nedeniyle il, ilçe canlı hayvan pazarlarının ve şehirlerarası hayvan nakilleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı. Pazarların kapatılması sonrası kesim yapılmaması nedeniyle et fiyatlarında da aşırı bir zamlanma olmuştu. Aradan geçen süre zarfında Tarım ve Orman Bakanlığı yeni bir genelge yayımlayarak bugünden itibaren Türkiye genelindeki hayvan pazarlarının yeniden açıldığını duyurdu. Konu ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Uyduran, bu dönemde bazı fırsatçıların et fiyatlarını yükselttiklerini belirterek, hem vatandaşların hem de kasap esnafının mağdur edildiğini söyledi.

HAYVAN BORSAMIZIN AÇILMASINDA HERHANGİ BİR SORUN OLMADIĞINI BİZE GELEN RESMİ YAZIDA BEYAN ETTİLER

Kahramanmaraş’ta silahlı çatışma ölü ve yaralılar var Kahramanmaraş’ta silahlı çatışma ölü ve yaralılar var

Şehrimizde aşılamanın tamamlandığı için hayvan borsasının açıldığını söyleyen Uyduran, ‘’Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın 25/04/2023 tarihinde yayınlamış olduğu resmi yazıda, şap hastalığına duyarlı türden hayvanların hareketlerine (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince getirilen kısıtlamalar belirli kurallar çerçevesinde kaldırılmıştır, şeklinde bize resmi yazı gönderildi. Bizim şehrimizde aşılama tamamen olduğu için hayvan borsamızın açılmasında herhangi bir sorun olmadığını bize gelen resmi yazıda beyan ettiler. Bizlerde bu resmi yazıyı üyelerimize ve üretici kardeşlerimize bildirdik. 1.5 aydan beri gerek medyanın gerek Türkiye’nin gündemindeki konularından biri de et konusu oldu. Maalesef bu konuların özellikle Ramazan Bayramından önce olması bizleri çok üzdü. Esnaf olarak öyle zor bir süreç geçirdik ki deprem oldu, depremden sonra hayvanlarımızda zayiatlar oldu, dükkanlarımız yıkıldı. Bunların üstüne hayvanlarda şap hastalığının gözükmesi, pazarların kapalı olması da ayrı bir neden oldu. Bir diğer neden ise Ramazan Bayramında insanların ete en çok ihtiyaç duyduğu dönemde oldu. Hepsi üst üste geldi.

IMG_5649

HAYVAN PAZARLARININ AÇILMASIYLA ET FİYATLARININ SABİTLENECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

Bu süreçte bizi üzen mevzular şunlar oldu: Fırsatçı dediğimiz bazı grupların ellerine koz geçmesiyle fiyatları fahiş bir şekilde yükselterek kasapları, vatandaşları mağdur ettiler. Ama biz bu dönemde yapılanları unutmayacağız. Bugün dedik, her zaman da diyoruz. Büyük bir afet geçirdik. Herkes yara aldı. Bu dönemde fırsatçılık olamazdı. Ama Tarım İl Müdürlüğümüz, görevli kardeşlerimiz çok hızlı bir şekilde Türkiye’de aşılama sistemlerini hızlandırırdılar. Kurban Bayramından önce olması iyi oldu yoksa daha da kötü sıkıntılar yaşayabilirdik. Türkiye genelinde aşılanmaların çoğunun bittiğini ve hayvanlarda herhangi bir hastalık söz konusu olmadığını belirterek sevkleri serbest bıraktılar. Ama bura da şunu bekliyoruz: Hayvan borsalarının açılmasıyla ve sevkiyatların sağlanmasıyla canlı hayvan alımı fiyatlarında bir gevşeme olacağını, mevsim itibarı ile etin de önceki kadar talep görmeyeceğini buradan vatandaşa bildirmek istiyorum. Yine söylüyorum, biz kasaplar olarak ucuz alırsak ucuz satarız. Pahalı alırsak mecburen pahalı satıyoruz. Hayvan pazarlarının açılmasıyla et fiyatlarının sabitleneceğini, dengeli olacağını düşünüyoruz. Bundan sonra et fiyatlarında dalgalanma olmayacak’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Emre Bayır