Kahramanmaraşspor’un maçlarına ev sahipliği yapan 12 Şubat Stadyumu’nun depreme dayanıksızlığı yönünde 3 yıl önce rapor verilerek yıkımı gündeme gelmiş ve stadyum maçlara kapatılmıştı. Stadın maçlara kapatılması sonrası Kahramanmaraşspor’da maçlarını farklı şehirlerde oynamak zorunda kaldı. O yıllarda kente gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, stadyumun yeniden maçlara açılacağını müjdelemişti. Yapılan görüşmeler neticesinde 12 Şubat Stadının maraton tribünü yıkılarak yerine portatif tribün yapılması kararlaştırıldı. 20 Milyon TL bedelle ihalesi gerçekleşen portatif tribün işinde de belli bir aşama kaydedilerek çalışmalara başlanılmıştı. Yüklenici firma tarafından temel alt yapısı tamamlanan portatif tribün projesinde bir takım eksiklikler olduğu öne sürülerek çalışma durduruldu. İlerleyen günlerde tribün projesinde hiçbir mesafe kat edilmediği görülürken, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ilde depremler meydana geldi.2-394

ÇADIRLAR BİR GÜN İÇERİSİNDE SÖKÜLEREK ALAN BOŞALTILDI

Depremlerde kent merkezi başta olmak üzere stat çevresinde de yıkımlar yaşandı. Ancak üst üste yaşanan depremlerde 12 Şubat Stadyumu yıkılmayarak adeta yıllara meydan okudu. Deprem nedeniyle evsiz kalan ve evlerine giremeyen vatandaşlar için 12 Şubat Stadyumu çadır kente de dönüştürüldü. Bir süre çadır kent olarak kullanılan 12 Şubat Stadyumunda çadırlar bir gün içerisinde sökülerek alan boşaltıldı. Sahanın boşaltılması sonrası geçtiğimiz hafta kepçe yardımıyla stadyumun yıkım startı verildi.

KAHRAMANMARAŞ’TA ZAM ÜSTÜNE ZAM! KAHRAMANMARAŞ’TA ZAM ÜSTÜNE ZAM!

ACELE YIKILMASI AKILLARDA SORU İŞARETİ BIRAKTI!

İddialara göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekiplerince deprem sonrası 12 Şubat Stadyumu’nda yapılan incelemede az hasarlı raporu verildi. Stadyumun az hasarlı olmasına karşın alel acele yıkılması akıllarda soru işareti bıraktı. Stadyumun yıkımının ise geçmiş yıllarda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından verilen “Depreme dayanıksız” raporu doğrultusunda gerçekleştiği gelen iddialar arasında yer aldı. Öte yandan yıkım işinin özel bir firmaya verildiği öğrenilirken, dimdik ayakta kalan stadın ani alınan bir karar doğrultusunda yıkılması milyonların nasıl çöp olduğunun göstergesi oldu.

Haber: Yunus Emre Bayır