Türk şehitliğinin hikayesi, İkinci Dünya Savaşı yıllarına dayanıyor ve Türkiye ile İngiltere arasında genç pilotların yeni nesil uçaklarla eğitimi için imzalanan bir anlaşma ile başlıyor. 1941-1942 döneminde Harp Okulu mezunları arasından seçilen genç pilotlar, eğitim almak üzere İngiltere'ye gönderildi. Bu isimler arasında, Kahramanmaraşlı Şehit Ali Aksu da yer alıyor. Genç yaşında vatanı için büyük fedakarlıklar gösteren 1921 Kahramanmaraş doğumlu Şehit Ali Aksu’nun babası Nazmi Aksu, annesi Ganimet Aksu’dur.

Ççç

Şehit Ali Aksu, ilköğrenimini Sarıkamış’ta, ortaöğrenimini Askeri Orta Okulda tamamladı. Liseyi Kuleli Askeri Lisesi’nde bitirdikten sonra, 1939 yılında Kara Harp Okulu'na girdi ve 1941 yılında asteğmen olarak mezun oldu. 1942 yılında teğmenliğe yükselen Şehit Ali Aksu, Hava Okulu'nda eğitimine devam ederken staj için İngiltere'ye gönderildi. Hava Okulunda eğitimini sürdürürken staj için İngiltere’ye gönderilen şehit Hava Pilotu Ali Aksu, 23 Ocak 1943 tarihinde kullandığı uçağın, bir başka İngiliz öğrencinin kullandığı uçak ile havada çarpışması sonucu şehit oldu.

Hdrd

1921 Kahramanmaraş doğumlu Havacı Teğmen Şehit Ali Aksu ve 14 kahraman Türk askerinin anıları, Brookwood Mezarlığı’ndaki Türk Hava Şehitliği'nde yaşatılıyor.

Gadf

Şehitliğe gelindiğinde ise ziyaretçileri Türk Hava Kuvvetleri’ni temsil eden kartal karşılıyor. Kartal anıtında ise tarihin bilinmeyen yüzü yazıyor:

"Bu şehitlikte ulvi gayeleri uğruna canlarını veren Türk pilotları yatmaktadır, ruhları şad olsun..."

Muhabir: Sibel Gürle