Bakır işçiliği ve el sanatları ile ünlü şehir Kahramanmaraş’ta geçmişten günümüze kadar gelen bu geleneksel meslek, yerel ustaların elinden çıkan muhteşem ürünlerle Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Kahramanmaraşlı ustalar, geleneksel bakır işçiliğini modern tasarım ve işlevsellikle birleştirerek yeni pazarlarda dikkat çekiyor. Bakır işçiliği, elde işlenen bakır kapların üretiminden sanatsal süslemelere kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu sanat, yüzyıllardır ustalardan çırağa aktarılarak gelecek nesillere taşınıyor. Geleneksel ve modern işçiliklerle ortaya çıkan bakır ürünler yurtiçi ve yurtdışından kente gelen ziyaretçiler tarafından rağbet görüyor. Kahramanmaraş'ın bu geleneksel sanatının modern tasarım ve işlevsellikle birleştirilmesi, hem yerel ekonomiye hem de kültürel mirasa büyük bir katkı sağlıyor.

WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.24.27

BAKIR ÜRÜNLERİ EXPO ALANI’NDA DA YER ALDI

Medeniyetler Şehri Kahramanmaraş’ın her bölgesinde bulunan bakır imalathaneleri ve işyerleri, EXPO Sergi Alanı’na da taşındı. Kahramanmaraş’ta bakırcılık mesleğinin üstadları arasında yer alan, Özsultan Bakırcılık İmalathane sahibi ve Binici Bakırcılık İşletmecisi İsmail Binici, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in kente kazandırdığı dev proje EXPO 2023 Sergi Alanı’nda oluşturduğu stantta ürünlerini ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

7 YAŞIMDAN BERİ BAKIR İŞİYLE UĞRAŞIYORUM

Binici, gazetemize verdiği röportajda; “7 yaşımdan beri bakır işiyle uğraşıyorum. Bu işe dayımın yanında başladım. Kahramanmaraş'ın yöresel ürünlerini ve kültürünü tanıtıyoruz. Tencere, sini, dekorasyon ürünleri, mutfak eşyaları gibi akla gelen herşeyi bakırdan dönüştürebiliyoruz.

İLETKEN MADEN OLAN BAKIRDA YEMEKLER DAHA GÜZEL PİŞER

bakır iletken bir maden olduğu için pişen yemekler çok lezzetli olur ve yine iletkenliği sebebiyle yanan ateş yemeğin heryerine aynı oranla dağılır. Bakır içerisinde bakteri barındırmaz, sağlığa hiçbir zararı yoktur.

WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.24.49

BAKIR ÜRÜNLER ÇOK RAĞBET GÖRÜYOR

İşyerimize yurtiçi ve yurtdışından müşteriler geliyor. Kahramanmaraş diyince akla gelen şeylerden birisi bakırdır. Müşterilerimiz tarafından en çok sunum  tabakları, mutfak eşyaları rağbet görüyor. EXPO alanında bakırda çay ve kahve ocağımız da var. Kumda kahve yapıyor ve insanların beğenisine sunuyoruz.

SANAT MESLEKLERİ GİTGİDE ÖLÜYOR

8 yıllık eğitim olduğu için mesleğe tabandan çırak yetişmiyor. Sanat meslekleri gitgide ölüyor. Bu mesleğin de geleceği biraz tereddütlü. Yetkililer bu işe bir çare bulması lazım. Bütün sanatlar tehlikede diyebilirim.

MAHÇİÇEK EXPO ALANI’NDA STANT AÇMAMI İSTEDİ

EXPO’ya yakın illerden çok katılım oldu. Başkan Hanefi Mahçiçek gerçekten güzel emekler verdi. Daha güzel günlere taşınacağına da inanıyorum. Başkanımız buraya bir stant açmamızı istedi, biz de görevimizi yaptık geldik buraya. Hem işimi yapıyorum hem de mesleğimizi tanıtmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-26 at 11.24.16

Türkoğlu’nda yarın elektrikler kesilecek Türkoğlu’nda yarın elektrikler kesilecek

Haber: Eyüp Kağan Atlı