6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler 11 ilde büyük yıkımlara neden olurken, binlerce insanda hayatını kaybetti. Depremlerin yaşandığı ilk anlardan itibaren farklı şehirlerde bulunan STK’lar başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları ile yardım dernekleri deprem bölgelerine her türlü yardımları ulaştırırken Kahramanmaraş’ta ki Gökbayrak Platformu da yaptığı yardımlarla yüzleri güldürüyor. Memleket sevdalıları tarafından oluşturulan Gökbayrak Platformu, depremin meydana geldiği günlerde Beklenen Cemre Derneği’ni de kurarak yüzlerce tır yardım malzemesi dağıttı. Binlerce insana barınma desteği sağladı. Kurdukları çadır kentle örnek gösterildi. Depremde uzuv kaybı yaşayan vatandaşlarımıza 100'ün üzerinde akülü sandalye desteği sağladı. Kurdukları sosyal mağaza ve sosyal marketle 10 binin üzerinde insana ulaştı. Derneğin Başkanlığını Seyfullah Dizibüyük, Genel Sekreterliğini Faruk Başel, Basın ve Halkla İlişkiler Sorumluluğunu ise Ramazan Köfte yapıyor.

WhatsApp Image 2023-05-07 at 13.36.54 (1)

MUHSİN YAZICIOĞLU PARKI’NDA HİZMET VERİYORUZ

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi’nde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu parkında kurdukları çadırkent, aşevi ve sosyal marketle depremzedelerin yanında olduklarını ifade eden Gökbayrak Platformu Kahramanmaraş İl Başkanı, aynı zamanda Beklenen Cemre Derneği Kahramanmaraş Kurucu Başkanı Seyfullah Dizibüyük,  Yüz yılın felaketi olarak adlandırılan bu felaketin en başından beri Türkmen elinden ve Doğu Türkistan’dan soydaşlarımızla birlikte Kahramanmaraş’ta hizmet vermeye başladık. Milletimize yardımcı olmak adına mücadelemize başladık. İlk olarak Cahit Zarifoğlu İlköğretim Okulu'nda başladık. Sağ olsun, Kerküklü hayırsever bir iş insanımız mobil mutfağını gönderdi. Biz de üç öğün sıcak yemek çıkarmaya başladık. İlk günler yaklaşık 300 ailemiz vardı orada yani 700-⁠800 kişilik ailemiz vardı. Vatandaşlarımızın tamamen temel ihtiyaçları bu oluşturduğumuz Platformu sayesinde karşılandı. Şu anda da Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’nda Gökbayrak Şehitler Çadır Kenti olarak hizmet veriyoruz. Burada 60 çadırımız var. Bunların tamamen temel ihtiyaçları yine bu platform aracılığıyla karşılanıyor.”

40-⁠50 KİŞİLİK GÖNÜLLÜ EKİBİMİZ VAR

Açtıkları sosyal markette cemre puanlarıyla vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladıklarını da aktaran Başkan Dizibüyük, “Sahada yaklaşık 40-⁠50 kişilik gönüllü ekibimiz var, bunlar bütün köyleri, bütün mahallelerimizi devamlı geziyorlar. Instagram sayfamız var. Yardım talebinde bulunan insanlar oradan talepte bulunuluyor. Bizde gönüllü ekibimizi yönlendiriyoruz. Ekibimiz vasıtasıyla teyit aldığımız ailelerimize gıda, hijyen ve kıyafet başta olmakla tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Burada bir Cemre puanı sistemi geliştirdik. Örnek veriyorum. 4 kişilik bir ailemize 1000 Cemre puanı veriyoruz. Bir de işte aile çekirdek ailenin geçim şartları nedir? Ne değildir? O kriteri baz alınıyor. Ona göre Cemre puanı veriyor ve buraya davet ediyoruz. Gelebilenler geliyor, gelemeyenleri ise yine ekip arkadaşlarımız getiriyor buraya. Vatandaşlarımız da sosyal marketimizden ihtiyaçlarını alıyorlar” diye konuştu.

Haber: Emrah Özdemir

Tarımsal üretimde teknolojik çözüm; Drone ile ilaçlama Tarımsal üretimde teknolojik çözüm; Drone ile ilaçlama