Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan ceviz oymacılığı, bir dönemin en popüler meslekleri arasında yer alıyordu. Ceviz ağacından yapılan oyma sandıklar bin bir emekle yapılıyor. Günümüzde bir ustanın büyük uğraşlar sonucu yaptığı bu oyma sandıklar pek rağbet görmüyor. O yüzden ceviz oymacılığı yapan ustaların sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Ceviz oymacılığı gibi Kahramanmaraş’ın kültür hazinelerini gelecek nesillere aktarmak için fotoğraflarını çektikten sonra arşivlediklerini belirten Kahramanmaraş Fotoğrafçılar Derneği (KAMFOD) Başkanı Baki Özdoğan, şehrin kültür varlıklarını araştırıp ve inceleyip fotoğraf arşivlerindeki yerini almasını istediklerini söyledi.

WhatsApp Image 2023-09-12 at 09.07.07

15 yıl 3 ay hapis cezası bulunan hükümlü Kahramanmaraş'ta yakalandı 15 yıl 3 ay hapis cezası bulunan hükümlü Kahramanmaraş'ta yakalandı

BİZ BU ŞEHRİN KÜLTÜR VARLIKLARININ FOTOĞRAFLARDAKİ ARŞİVLERDE YERİNİ ALMASINI İSTİYORUZ

Başkan Baki Özdoğan, “Ceviz oymacılığı Selçukluya kadar uzanan ve günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir meslek haline gelmiştir. Bir ağacın odun olup oradan lata haline gelip işlemeye giren ceviz ağacı ustanın eline değdiğinde nakış nakış işlenen ve muhteşem görseller ortaya çıkan oymalar fabrikasyon olmayıp tane tane her bir motif elde işlenmek kaydıyla halkın beğenisine sunuluyor. Bu sanatta ceviz ağacının tercih edilmesinin sebebi sertliğinden dolayı ceviz ağacı hammadde olarak kullanılıyor, Kahramanmaraş’a has oymacılık tarzı ile gözleri büyüleyen oymacılığın talep alanı da bayağı geniş. Hemen hemen her gelinlik kızın bir çeyiz oyma sandığı bir mücevher sandığı adetten olduğu için uzun yıllar her evin köşelerini süsleyen oymacılık maalesef günümüzde bitmek üzere olan bir sanattır. El emeği göz nuru tane tane işlenen ürünlerin hammaddesi ceviz ağacıdır. Kahramanmaraş’a yolunuz düşerse mutlaka bu ince sanatın satıldığı mağazalara uğrayıp görmenizi tavsiye ederim. Biz bu şehrin kültür varlıklarını inceleyip ve araştırıp fotoğraflardaki arşivlerde yerini almasını istiyoruz. Yakın gelecekte birçok meslek, yaban hayatı ve bitki örtüsü kalmayacak onun için yarınların arşivini oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.  

WhatsApp Image 2023-09-12 at 09.07.09WhatsApp Image 2023-09-12 at 09.07.10

Haber Merkezi