6 Şubat’taki yüzyılın felaketinin ardından yıkılan konutların yerine yenilerinin yapılması için Elbistan’a bağlı Karaelbistan Mahallesi ‘Kuzey Proje Alanı’ olarak belirlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu bölgedeki konutların 4 bin 12’sinin ihalesini geçtiğimiz günlerde yaptı. Yüklenici firmalar, inşaat çalışmalarına başlarken konutlar da hızla yükseliyor. Aynı anda birden çok etabın inşasının sürdüğü Karaelbistan’da özellikle beton mikserleri ve kamyonlar, yoğunluk oluşturmaya başladı. Elbistan-Göksun karayolunda trafiğin aksamasının yanında mahalle içlerinde de yolların bozulması ve kaza riskinin artmasına neden oldu.WhatsApp Image 2023-05-13 at 12.51.35 (1)
Her gün yüzlerce kamyonun beton taşıdığı inşaat alanındaki bu yoğunluğu önlemek amacıyla Karaelbistan’da yeni bir çevre yolu yapılması gündeme geldi. Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, yüklenici firmaların temsilcileri ile görüşerek, bu konuda izlenecek yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Toplantı sonrasında konuşan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, mahallede 4 bin 12 konutun inşasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü hatırlattı.WhatsApp Image 2023-05-13 at 12.51.35 (2)
Mahalle içine ağır tonajlı araçların girmesini istemediklerini vurgulayan Başkan Gürbüz, “Kalıcı konutlarımızın ihaleleri gerçekleştirildi. Karaelbistan Mahallemizde 4 bin 12 adet konutumuzun ihalesi yapıldı. Orada müteahhit firmalarla toplantı gerçekleştirdik. Karaelbistan’a bir çevre yolu düzenlemesi yapmayı planlıyoruz. Artık mahalle içerisine ağır tonajlı araçların girmesini istemiyoruz. Bir blokta yaklaşık 75 mikserlik hazır beton kullanılıyor. Bu büyük bir oran. inanılmaz bir yoğunluk var. Bir taraftan normal şekilde yaşamını sürdürmeye çalışan Karaelbistanlı hemşerilerimiz var. Diğer taraftan da bir yıl içerisinde hızlıca inşaatlarını tamamlamaya çalışan canla başla mücadele eden inşaat firmaları var. Biz, burada her iki tarafı da rahatlatacak ve işlerini kolaylaştıracak bir çalışmanın hazırlığını yapıyoruz. İnşallah en kısa sürede çevre yolu projemizi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.WhatsApp Image 2023-05-13 at 12.51.34

Haber Merkezi

Editör: Didem Kayabaşı