AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Fırat Görgel, her hafta Cuma günü canlı yayınlanan “Manşet’le Açık Oturum” programının 20.bölüm konuğu oldu. Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz’ın sunumuyla Manşet Gazetesi’nin Facebook sayfasından, Youtube kanalından ve Radyo Fresh 99.1 frekansından canlı yayınlanan programda Başkan Fırat Görgel, Kahramanmaraş ile ilgili birçok konuyu değerlendirdi. Görgel, kente yapılacak yatırımlarda Ilıca’nın da ilk sırada olduğunu kaydetti.

 IMG_8190

ÖĞRENCİLER PAYLAŞMA VE YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR! ÖĞRENCİLER PAYLAŞMA VE YARDIMLAŞMA KÜLTÜRÜNÜ YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR!

ÖNCELİĞİMİZ ILICA

İl Başkanı Av. Fırat Görgel, “Ilıca, Yedi kuyular, Ali Kayası, Başkonuş, Yeşil Göz ve Döngele gibi yerler turizm açısından çok iyi bir noktaya geldi. Şehrimizi yılda 250 bin turist ziyaret ediyor, hedefimiz 1 milyonu bulmak. Ilıca yolunu da her yerde dillendiriyoruz. Pandemi süreci yaşanınca yatırımları daha dikkatli sırasıyla yapan bir idare mevcut oldu. Ilıca, yapılacak projelerimizde birinci sırada yer alıyor. Alacağımız yatırımda ilk önceliğimiz Ilıca olacak. Bahsettiğimiz proje 1 milyardan fazla bir maliyeti olan bir proje, kolay bir proje değil. Yaptığımızda ise güzel bir iş yapmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyemiz burada kendine düşeni fazlasıyla yaptı. Ilıca-Süleymanlı arasındaki yolu iyileştirdi. Geri kalan kısmı da Ilıcamıza yakışır bir yol yapmak istiyoruz. Şahsım olarak bu projeyi yakın zamanda yatırıma aldıracağımızı düşünüyorum. Bizlerden bu müjdeyi beklesinler diyorum.      

 

BİRÇOK ALANDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Kadın Doğum Hastanemizi hızlandırmak istiyoruz. Mevcuttaki Çocuk Hastanesi yerinde duracak, Yörükselim Hastanesi’nin alanı genişletilip, 400 yataklı daha iyi bir hastane yapılacak. Kültür Turizm anlamında Elbistan’a Kültür Han projemiz var. Germenica ile alakalı ciddi bir bütçe istedik. Orayla ilgili planlarımız var. Andırın bölgesinde kale restorasyon işimiz var. Gençlik ve Spor anlamında 46 saha sözünü almıştık, ihaleye çıktı. Ulaşım anlamında Kuzey çevre yoluna bu sene başlıyoruz. Karayolları ve Belediyemizle ilgili görüşme ve planlamayı tamamladık. Batıdaki çıkışa, Kılavuzlu’da ki köprünün oraya proje olarak bir başka çıkış yolu yapacağız. Doğu tarafında ise eski güzergâh devam edecek ama daha nitelikli, kaliteli yol yapım çalışmalarımız olacak. 1 milyardan fazla maliyeti var doğu tarafındaki ulaşım güzergâhının, kısa vaade de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Islah OSB’leri açtık ve açılacak OSB’lerimiz de var. Kahramanmaraş’ta durmuyoruz, birçok alanda çalışmaya devam ediyoruz. Yeni bir içme suyuyla alakalı projemiz var. Vahit Bakanımızın olması bizim için büyük bir avantaj, projemiz geçerse içme suyuyla ilgili Kahramanmaraş’ımızın uzun vade de hiçbir problemi kalmayacak.

 

BAKANLARIN PROBLEMLERİ SAHADA GÖRMESİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Pandemi de Bakan ve Bakan Yardımcılarının şehre ziyaretleri artık şu acıdan önemli: Şehirdeki sorunu kendi alanıyla ilgili sorunu, ilk elden sahada görmesi ve sorunun bizim için çözülmesi gerektiğini görmesi, çözüm noktasında bizim için çok önemli avantajlar veriyor. Bakanlarımız gelince sorunları bizlerden ve vatandaşlardan dinleyince sorunun çözülmesi noktasında bilgi ediniyorlar. Bakanlarımızın her gelişinde sorunla ilgili raporları hazırlayıp sunuyoruz.  Makamında ziyaret edip, sorunun nasıl çözülmesi gerektiği hakkında bilgi veriyoruz.  Ulaştırma Bakanımızla bu tarz bir süreçle yol aldık, Çevre ve Şehircilik Bakanımız yakında ziyaret edecek öyle düşünüyoruz. Onunla ilgili aynı çalışma sürecini yapacağız. Spor Bakanımız stat ile ilgili problemi kendisi görmüştü. Sağlık bakanlığımızın açılışını gerçekleştireceği tesisler var, yapımına başladığımız tesisler var. Açıkçası Bakanın gelip sahada sorunları görmesi çok etkili oluyor. Tugay alanının Hastaneye devredilip, Kışlamızın Belediyeye tahsisini öngörüyoruz. Kışlamızın, Belediyeye tahsisi için Genelkurmay Başkanımız Hulusi Bey’le görüştük. Büyükşehir Belediyemize verilmesi istedik, sonrasında Büyükşehirim yapacağı projeleri var. İlk aşamada, Yörükselim’i 400 yataklı hastane olarak yapmayı planlıyoruz. Milletvekilimiz Ahmet Özdemir, Sağlık Bakanımızla geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili görüşme gerçekleştirdi. Kahramanmaraş’a ziyareti söz konusu Fahrettin Bey’in böylelikle sürecin daha hızlanacağını düşünüyoruz. Donanımlı bir hastane yapmayı planlıyoruz.

 

ÖNCELİKLERİMİZ DAHA FARKLI

Hafif raylı sistem düşünüyoruz açıkçası, istişarelerde yapıyoruz. Hafif raylı sistem şehrimizdeki projeler arasında değil. Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör’le istişare etmemiz daha mantıklı, proje çok yüksek maliyetli bir proje, Kahramanmaraş’ın şu an daha öncelikli yapılması gereken işleri var. Gaziantep’le Kahramanmaraş arasında coğrafi bir farklılık var. Yeryüzü şekli açısından Gaziantep’e yapacağınız 1 milyonluk yatırım maliyeti maalesef Kahramanmaraş’ın coğrafyası açısından 5 katına çıkıyor. Önceliklerimiz daha farklı, projelerimiz yaparken alt geçit, üst geçit olarak ilerleyen zamanda hafif raylı sisteminde kullanılacağı şekilde yapıyoruz.

 

HAVALANI SORUNU

ILS cihazını takınca sorunun çözülmeyeceğini raporlarla gördük. Raporu hazırlayan arkadaşlar kesin çözüm olarak şunu öngörüyor. Biz zaten pisti uzatmıştık, Kamulaştırma devam ediyor, ILS cihazı takılacak lakin oradan bir demiryolu geçiyor. Kesin çözüm pistin uzatılması. Alanda yapılan araştırmada 250 milyondan daha fazla bir maliyeti oluyor. Süreci MÜSİAD Başkanımız da takip ediyor. Devlet Hava Meydanları İşleri (DHMİ) ile yazışmalar devam ediyor. Önemli olan bütçeye koydurabilmemiz. 2023 yılı süreci içerisinde yapacağımızı umut ediyoruz. Kamulaştırıp, pisti uzatacağız. Kısa vaade de ise ILS cihazını takmayı planlıyoruz. Uzun vaade de ise pisti uzatmayı planlıyoruz. Sefer iptali falan olmuyor. Türkiye’de iç hat uçuşlarında azalma var, havayollarından kaynaklı olarak. Havayolları şirketleri karı açısından uçuş alanını değiştirdi. Türk Havayolları, Anadolu Jet ve özel firmalarla görüştüğümüzde uçak temininde artacağını düşünüyoruz. Sadece Kahramanmaraş’ta değil Gaziantep, Adana, Malatya gibi şehirlerde tüm Türkiye’de azalmış durumda” ifadelerini kullandı.

 

GÜÇLÜ BİR İSME TAHAMMÜL ETMEKTE ZORLANIYORUZ

Mahir Ünal’ın istifasına ilişkinde sorulan soruya cevap veren Görgel, “11 senedir Mahir Ünal ile beraber siyaset yapıyorum. Kendisinden siyaseten bir şeyler öğrenebildiğim insanlardan bir tanesi. İl başkanı olunca daha çok yakından çalışma fırsatı buldum. Birikim ve tecrübelerini yakından görüp öğrenmeyi yakaladım. O gün siyasi bir açıklama olarak görülmesi mümkün değil. Cemil Meriç’in kitabının üzerinden yapılan bir tespitin çocuklarla yapılan istişare açıklaması. Bunun siyasi bir açıklama olarak görülmesi çok büyük bir talihsizlik olarak düşünüyorum. Kültürel bir açıklama, entelektüel bir açıklama olarak düşünülmesi gerektiği kanaatindeyim. Yaşanan sürecin sonunda Mahir Bey’in gençlik kollarındaki kardeşimizin düğüne geldiğinde şununla karşılaştık. Geleceğini duyan herkes, Kahramanmaraş’ın evlatları karşılamaya geldi. Vatandaşlar, STK’lar birçok insan gece saatlerinde kalacağı yerde bile toplanmış gördük. Mahir Bey’i de açıkçası çok sevindirdi. Güçlü bir isme tahammül etmekte zorlanıyoruz. Geçmişte bakan, bakan yardımcılığı yapmış Kahramanmaraşlı ağabeylerimizin, büyüklerimizin de eleştirildi.

Şehrimizin maalesef geçmişten gelen kronik bir problemi, bu problemden bir an önce sıyrılmamızı düşünüyorum.

 

 

GENÇLERİMİZİN HEPSİ ÇOK KIYMETLİ

 Gençlerle alakalı önümüzdeki seçimlerde muhalefetin, gençler üzerinde tehlikeli bir politika söz konusu. Gençleri ayırma gibi Y kuşağı, Z kuşağı şenlik de bu çok farklı noktalara gidiyor. Ailelerin bunu fark etmesini istiyorum. Muhalefetin de bu politikalardan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum. Gençlerimizin hepsi bizim için çok değerli, kıymetli ve hepsinin ayrı olarak değişik hür fikirleri var. Sık sık bir araya gelmeye çalışıyorum. Güçlü gençlik teşkilatımız var şehrimizin gençleriyle, üniversite gençliğiyle, çalışan ve sanayici gençlerimizle hep beraber çalışıyor, ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Yatırım ve Teşviklerle ihtiyaçlarını ve sorunlarını çözüyoruz. Okuyan gençlerimizin sıkıntılarını giderip ilgileniyoruz. Gençlerimizin yüzde 40’ı bizi tercih ediyor. Algı olarak bir sıkıntı var. Hakikati gösterip, bizlere sevgi ve ilgileri var.”

WhatsApp Image 2022-11-11 at 12.48.57

Haber: Ömer Harmankaya