Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde, daha önce kentsel dönüşüm tartışmalarının odağında yer alan Menderes Mahallesi sakinlerinin büyük bölümü hem canlarını hem evlerini kaybetti. Dulkadiroğlu İlçesi Menderes Mahallesi sınırlarında yaklaşık 12 hektarlık bir alanı kapsayan ve birçok alanı kullanılmayarak atıl vaziyette bulunan eski sanayi sitesinin kentsel dönüşüme alınması yönünde 10 yıl önce Bakanlar Kurulu kararı yayınlanmıştı. 27 Temmuz 2013 tarihli Resmi Gazetede dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da imzası ile yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, “Kahramanmaraş İli, Merkez İlçe, Menderes Mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 12.6.2013 tarihli ve 3077 sayılı yazısı üzerine, 5393 sayılı Belediye Kanununun 73 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24.6.2013 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadelerine yer verilmişti. O yıllarda Belediyenin girişimleri sonucu mahalleye bir kentsel dönüşüm irtibat bürosu da kurularak ev ve iş yerleri sahipleriyle de görüşülüp, proje aşamasına geçilmişti. Ancak gelinen süreçte kentteki siyasetçilerin ve bürokrasilerin konuya duyarsız kalması nedeniyle 10 yıl önce alınan Bakanlar Kurulu kararının uygulanmadığı görüldü.

YIKILAN BİNALARIN ENKAZINDAN CANSIZ BEDENLER ÇIKARTILDI

6 Şubatta meydana gelen ve ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremde birçok bina yerle bir olurken, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesine karşın bir türlü uygulamaya konulmayan Menderes Mahallesi de depremde büyük hasar aldı. Yıkılan binaların enkazından cansız bedenler çıkartıldı.

ATIL BEKLİYOR

Kahramanmaraş’ın atardamarı olarak nitelendirilen Trabzon Bulvarı’nın ortalama 15 metre doğusunda bulunan bölgede kentsel dönüşüm kararı alındıktan sonra mahalle hizmetten de mahrum kaldı. Kentsel dönüşüm projesi olmasından dolayı mahallede doğalgaz tesisatı da bulunmazken, bazı elektrik hatları de yer altına alınamadı. Giriş katları dükkân üst katları ise genelde ev olarak kullanılan binaların bir kısmı ise kullanılmadığı için atıl vaziyette bekliyor. Öte yandan projenin uygulama konulmasıyla 754 kişinin hak sahibi olduğu öğrenildi.

Ankara’da tarla icradan satılık Ankara’da tarla icradan satılık

MECLİSE KADAR GİTTİK AMA ELİMİZ BOŞ DÖNDÜK

Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Menderes Mahalle Muhtarı Yaşar Altuntel, “Burada Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mustafa Poyraz zamanında tapu sahiplerinin hepsini çağırdılar. Kentsel dönüşüm projesi yaptılar. Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde projeyi tanıttılar. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Fatih Mehmet Erkoç döneminde ise hiçbir şey yapılmadı. Şimdiki Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’de ben yapamam deyip işin içinden çıktı. Meclise kadar gittik ama elimiz boş döndük. Mahallemizdeki binaların birçoğu yıkılmış durumda, ağır hasarlı olanlarda ekipler tarafından yıkılacak. Bu binalara bakılmazsa tabi ki de yıkılır. Ne yaptıysak biz bunları anlatamadık. Buraya gelen yetkilileri bölgeyi gezdirip anlattık. Konu yerel basında da yer aldı. İnsanlar depremde hasar alan binalara girmeye korkuyor. Kaç sefer söylememize rağmen bir şey yapılmıyor. Elimizden geleni yaptık ama kimse umursamadı” ifadelerini kullandı.

Haber: Emrah Özdemir