AK Parti’den Kahramanmaraş milletvekili adayı gösterilen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ömer Oruç Bilal Debgici, Mevlüt Kurt, Tuba Köksal, Mehmet Şahin, Hasan Gezginç, Koray Kıraç, Ramazan Gürbak, İl Başkanlığının düzenlemiş olduğu aday tanıtım toplantısında bir araya geldi. AK Parti İl binasında düzenlenen toplantıya, İl Başkanı Fırat Görgel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’de katıldı. Toplantıda adaylar önce kendini tanıtırken, sonrasında ise kısa bir konuşma yaptılar. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, burada yaptığı konuşmada,  146 milletvekili aday adayının listelerde yer almak için müracaat ettiğini hatırlatarak, Seçim sürecinde, milletvekili listesinde olmayanların da olanlar gibi canhıraş çalışacaklarına inandığını, dava duygusunun bunu gerektirdiğini vurguladı.

Kahramanmaraşlı Milli Pedallar Büyükşehir’in Parkurunda Piste Çıktı Kahramanmaraşlı Milli Pedallar Büyükşehir’in Parkurunda Piste Çıktı

DEPREMİN 104 MİLYAR DOLARLIK BİR BİLANÇOSU VAR

Konuşmasına 11 ilde yaşanan deprem felaketine vurgu yaparak başlayan Bakan Vahit Kirişci, 6 Şubat depremlerinin, 99 depremiyle mukayese edilemeyecek kadar büyük ve şiddetli olduğunu, bu nedenle de tüm zamanların en şiddetli, en ağır sonuçları olan depremi olarak kayıtlara girdiğini söyledi. Kirişci, "Biz, elbette böyle bir depremle birlikte, şu anda yaklaşık 104 milyar dolarlık bir bilançosu var. Bu da bugünkü kur üzerinden hesap edecek olursanız 2 trilyon lira gibi bir meblağı beraberinde getiriyor. Bu rakamları, bu depremin büyüklüğünü, boyutunu ifade etmek için demiyorum. Bu rakamların mutlaka yönetimi adına bu ülkenin yeniden ihyası ve inşası adına mutlak surette ehil yöneticiler tarafından bu sürecin dikkatle ve titizlikle yönetilmesi gerektiğini ifade etmek için söylüyorum. Kendilerine milletimizin sandıkta emanet etmiş olduğu yerel yönetimlerde bile attıkları doğru dürüst bir adım yok iken bunların ülke ekonomisine böylesine bir yükü olan bir süreçte bu süreci layıkıyla yönetebileceklerine kimsenin ihtimal vermediğini düşünüyoruz" dedi. Kahramanmaraş'ın depremde 11 il içinde Hatay'dan sonra can ve mal kayıp sıralamasında ikinci sırada geldiğini hatırlatan Kirişçi, “Depremin ardından yeni bir Kahramanmaraş inşa edeceğiz. Vatandaşın çözülmedik tek bir problemini bırakmayacağız. Kahramanmaraş'ın bir sanayi ve tarım şehri olduğu unutulmamalı. Şehrin üreteceklerine Türkiye’nin ihtiyacı var.”

"DÜNYA TÜRKİYE'YE MUHTAÇ"

Kirişci, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne 100 yılın geride kaldığını, gelecekte dünyanın Türkiye'yi, muhtaç olduğu, ihtiyaç duyduğu, vazgeçilmez ülke olarak gördüğü bir dönem yaşanacağını ifade etti.3-265

Yerlilik ve millilik oranlarıyla ülkelerin vesayetten kurtuluşları arasında birebir ilişki olduğunu, bu vesayetten kurtulmak için mutlaka bir irade gerektiğinin altını çizen Bakan Kirişci, "Bu irade, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ilk günden itibaren gösterildi. Bu yerlilik ve millilik konusunda artık her gün yeni bir yerli ve milli ürünü kamuoyuyla paylaşan bir hükümetimiz, bir ülkemiz var. Bugün makam aracı olarak her bir bakanlığa verilen TOGG otomobiliyle Ankara'nın içinde basın mensubu arkadaşlarla seyahat ettiğimizde ben, vatandaşlarımızın gözünde büyük bir pırıltı gördüm. O da şu, yıllarca biz başka ülkelerin ürettikleri otomobillerle karşılandık, uğurlandık yurtdışı seyahatlerimizde hep hayıflandık, 'bizim kendi otomobilimiz niye olmaz?' diye. 1961 yılının 29 Ekim'ine yetiştirilmek üzere 135 günde imal edilen Devrim, maalesef o kutlama törenleri esnasında deposuna konulan yakıtın 100 metre dahi gidememesi nedeniyle bir anda bu ülkede otomobil ve otomotiv ile ilgili hayaller söndürülmüş oldu. Bu yeniden 2017 Kasım'ında babayiğit arayan, yine bu ülkeye hayallerini gerçekleştirmek üzere hedef gösteren Cumhurbaşkanımız sayesinde bu proje hayat buldu. Kızılelma'sından Anadolu Gemisi'ne varana kadar, Kartal'ından Altay Tankı'na varana kadar aklınıza gelebilecek bütün mühimmat yüzde 80 düzeyinde bir yerlilik ve millilik oluştu. Bizim bu tavrımız bizdeki güveni artırdı ama aynı zamanda da bizim dışa bağlılığımızı azalttı ve vesayetten çok şükür bizi kurtardı. Dolayısıyla Türkiye, bu 21 yılda çok şükür bu noktaya geldi. Şimdi bu seçim önemli. Arkadaşlarımızın, teşkilatlarımızın tamamının seçimin önemli olduğu hususunda en ufak bir tereddütleri olduğunu düşünmüyorum. Ama burada yerli ve milli olmakla, yerli ve milliliği gereksiz gören ve buna kulak tıkayanların bir mücadelesi olacak. Burada da tabii ki aziz milletimiz sandıkta bunun gereğini yapacak. Dolayısıyla herhangi bir süreçte değiliz, 14 Mayıs'ta herhangi bir seçim değil." 

Haber: Emrah Özdemir