Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere memleketi Kahramanmaraş’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, ziyaret programı kapsamında ilk olarak Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nde İstişare Toplantısı’na katıldı. Bakan Kirişçi, toplantının ardından Abdülhamid Han Camisi’nde Cuma Namazını kıldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) düzenlenen Türkiye’de Tarım Üretiminin 177. Yıldönümü ve Akademik Başarı Ödül Töreni’ne katılan Bakan Kirişçi, Kahramanmaraş Ticaret Borsası’nda Kahramanmaraş Tarımın Bugünü ve Yarını programına katıldı. Buradaki konuşmasında değerlendirmelerde bulunan Bakan Vahit Kirişçi, son yıllarda tarımda ve sanayileşmede yaşanan gelişmeler hakkında konuştu. Kirişçi, memleketi, Kahramanmaraş için, “Ben bu şehrin sanayileşmesi, gelişmesi ve güçlenmesi için her türlü desteği vermeye hazırım. Kahramanmaraş’ın yanındayız Kahramanmaraş’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Bizim derdimiz üretenin arkasında durmak ve üretene daha fazla sahip çıkmaktır” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-01-27 at 17.55.46

IMG_1542

PARA GÜVENLİĞİ SEVER

Programda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi şunları ifade etti: “İş dünyası sükûnet arar, para huzur arar. Dünyanın genel durumuna baktığımızda, bu ülkede en zor zamanlarda bile ne üretim zincirinde ne de tedarik zincirinde bir kırılma olmadı. Pandemi de sanayi sektörü ve tarım sektörü üretim konusunda yarıştılar. Türkiye bugün 256 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiyse bunun içerisinde 30 milyar dolarlık kısmını gıda ve tarım sektörü gerçekleştirdiyse bu ülkenin üretim aşkı adeta bir ibadete de dönüşmüştür. Bu gelişme de ülkemizin hanesine de artı olarak yansımıştır. İstikrar çok önemli, istikrar Recep Tayyip Erdoğan’ın geleceği değil, istikrar buradaki milletvekili arkadaşların geleceği değil, istikrar bu ülkeye bel bağlamış dünyanın sesi olmuş Türkiye’nin istikrarıdır. Bu yüzden para güvenliği sever, para kargaşadan hoşlanmaz. Daha iyi, her zaman iyinin karşısındadır. Hiç kimse mükemmel değildir, neticede hepimiz insanız, benim de yanlışlarım olabilir, Cumhurbaşkanımızın da olabilir ama bu yanlışlar kasti değildir. Bizdeki enflasyon oranı diğer ülkelerdeki enflasyonun 7-8 katı ama ülkemizde herhangi bir kargaşa yok. Rafta bir eksiklik yok, herkes üretmeye devam ediyor, ihracat devam ediyor.

IMG_1483

AZİZ MİLLETİMİZ EN DOĞRU TERCİHİ YAPACAKTIR

Türkiye artık bırakın bölgeyi, dünyada söz sahibi olan bir ülke. Gündemi belirlenen bir Türkiye yok, dünyanın gündemine çözüm üreten, barıştan, esenlikten, refahtan yana, tavrının samimi olduğunu dile getiren bir Türkiye var. Bu Türkiye’nin bu halini, önümüzdeki yıllarda daha büyüyeceği noktasında kaygı taşıyanlar elbette içeride ve dışarıda boş durmayacaklar. İlerleyen günlerde bunların daha büyük belirtilerini gördüğümüzde, nereden çıktı diye şaşırmayalım. Türkiye savunma sanayisi alanında yerlilik ve millilik olayını yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkardı. Yapmış olduğumuz askeri ve savunma amaçlı; araç, gereç, mühimmat konusuna artık isimlendirme konusunda sıkıntı yaşadığımız bir döneme girdik. Ürettiğimiz eserlerden rahatsız oluyorlar. Onlar rahatsız oladursun, Allah’ın izniyle bizim kutlu yürüyüşümüz devam edecek. Bu yıl yapılacak olan seçime hepimizin hazır olması gerek. Türkiye, bu seçimde de teveccühünü AK Parti’den yana kullanarak bu seçimden de zaferle çıkacağız inşallah. Aziz milletimiz, feraseti, basireti ve 20 yıldan beri AK Parti’nin kendine yapılan hizmetleri de göz önünde bulunduracak, sandığa gittiğinde en doğru tercihi yapmış olacak. Aziz milletimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı da inşallah bir kez daha Cumhurbaşkanı olarak seçmiş olacak.”

IMG_1864

3 TANE İSLAH BÖLGESİ KURDUK

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Milletvekili Celalettin Güvenç,  “Atış alanıyla ilgili Ahmet vekilim çok destek verdi. Islah organizelerle ilgili sayın bakanım, orada somut desteye ihtiyacımız var. 1980’li yıllarda biz bu 3 bölgede organizeyi kurmuşuz. Turgut Özal’ın desteğiyle fabrikaları kurmuşuz. Geçen yıllarda burada Organize Sanayi Bölgesi yapamamışız. Sanayi bakanımızla yaptığımız bir toplantı da, vekillerimizle, biz bunu ıslah edemeyeceğiz. Olmuyor yeni şartlara uyduramıyoruz. Çözümü burayla ilgili 3 bölgenin sınırlarını belirleyelim. Bir yasa çıkaralım, böylece meclisten geçen yasayla burası Organize Sanayi Bölgesi olsun. Yaklaşım doğru aslında, çıkarttık da yasayı ve 3 tane Islah Organize bölgesi kurduk. Bu durumla ilgili 2 tane ciddi bir sorun var. Birincisi bu bölgelerin sınırlarını yasayla belirlemiştik. Tekrar büyütmek için Sayın Varank’tan randevu almıştım ama gidemedik. İsteğimiz şudur: Bu iki teklifimizi kanunda değişiklik yapılarak komisyondaki teklife önergeyle sunarsak bu işi çözmüş olacağız” diye konuştu.

DONDURMA OSB’Yİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ

Programa konuşan Kahramanmaraş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Narlı, “Dondurma OSB hayata geçirmek istiyoruz. Çünkü 150 milyon insana dondurmayı nereden yapacağız? Merdiven altı değil, Dondurma OSB’den inşallah. Düne kadar bu şehrin mısırını ihracata gönderiyorduk. Ama şimdi Hanefi Öksüze çok teşekkür ediyorum. Günlük 1000 ton, yıllık 5000 ton, bu mısırı işleyebilecek fabrikayı kuruyor. Dünya’da pandemi ve savaşların etkisiyle tarımın kıymeti daha çok çıkıyor. Diğer bir konu hayvancılık, kanatlı sektör ilimizde bunların gelişmesi lazım. Bir güzel müjde dün akşam geldi. Sayın Cumhurbaşkanıma, Sayın Bakanlarıma, Sayın Vekillerime hepsine çok teşekkür ediyorum. İki hafta Ankara’da ziyaretlerimiz oldu, sayın vekillerimiz yanımızda durdu” dedi.

IMG_1594

FABRİKALARIMIZI ÇALIŞTIRMAK VE REKABET ETMEK İSTİYORUZ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu ise “Ticaret ve Sanayi Odası şu an 12 bin kişiye yakın kayıtlı üyesi ile iş dünyasını temsil eden bir kuruluşuz. Bunun yanında borsayı da eklediğimiz zaman şu an Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Esnaf Odalarımızla beraber Kahramanmaraş’ta çok güzel bir sinerjiyi yakaladık. Bu çabalarımız çok güzel neticeler vermeye başladı. Türkiye’de şu an sanayiciler enerjiyi birçok ülkeden çok daha ağır şartlarda kullanıyor. Örneğin: Özbekistan’da 4 cent, Çin’de 9 cent, şu an bu son indirim hariç Türkiye’de 18 cent olarak kullanıyor. Ama dün yapılan açıklamalarla beraber enerjide özellikle elektrikte yüzde 13’e yakın bir indirim yapıldı. Doğalgazda da yüzde 13-17 arası üreticisine göre bir indirim yapıldı. Bunlar bizim için çok önemli çünkü rekabet ettiğimiz ülkeler bu konuda bizden çok daha avantajlı. Biz Cumhurbaşkanı Yardımcımıza şunu anlattık: Biz burada kar etmek istemiyoruz. Ama tesislerimiz ayakta kalsın. Çünkü hiç kimse kendi çalıştırdığı elemanından şu an vazgeçmek istemiyor. Birçok tesislerimizde biliyorsunuz ki zorluklar var. Üretim sıkıntısı var. Belli bir sayıda işçi kardeşlerimizle yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Ama biz bunun büyümesini istemiyoruz. Şu an biz kesinlikle fabrikalarımızı çalıştırmak ve rekabet etmek istiyoruz. Bunun neticelerini de yavaş yavaş görmeye başladık.

49’uncu günde enkazdan ceset çıktı 49’uncu günde enkazdan ceset çıktı

İHRACAT HEDEFİNİ 200 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI PLANLIYORUZ

Kahramanmaraş’ın genel ekonomik durumundan kısaca bilgi vermek istiyorum. Kahramanmaraş’ın milli gelirdeki payı 63 milyar TL. Kişi başına 6 bin dolar milli gelire sahibiz. Bu konuda sıralamada biraz gerideyiz. Tarımsal milli gelirimiz de 5.6 milyar dolar. İhracatımız bu sene itibarı ile 1 milyar 464 milyon dolar oldu ve 17. sırada yer aldık. İstihdamımız ise 175 bin kişi. Özel sektör yatırımlarımıza gelince; birinci imalat sektörümüz oluşturuyor. Devamında enerji sektörü, hizmet sektörü ve tarım sektörü 4.sırada akabinde de madencilik sektörümüz 5.sırada. İhracatta öne çıkan sektörlerimiz, biliyorsunuz ki Kahramanmaraş bir tekstil memleketi, yani yüzde 70 oranında ihracattaki payı tekstil sektörüne ait, devamında demir çelik sektörümüz ve hazır giyim sektörü. İhracatta tekstil ağırlıklı olduğu için, İtalya, Almanya ve çelik sektöründe de Mısır’da ileri noktadayız. Ama şimdi çelik sektörümüzle de ilgili bir çalışma yaptık. Hedef ülke ve hedef ihracat olacak pazar ülkeleri araştırıyoruz. Bu seneki odağımızı da Amerika ve Kanada olarak seçtik. 130 ülkeye ihracat yapılmış, bunu 200 ihracat yapılacak ülke sayısına çıkartmak ve 130 milyon dolarlık ihracat hedefini de bu yıl 200 miyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

IMG_1586

Programa Bakan Kirişçi’nin yanı sıra; Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Nihat Pakdil, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Milletvekilleri; Ahmet Özdemir, Habibe Öcal, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ve birçok iş insanı katıldı.

Haber: Didem Kayabaşı