Ayvayı neden tüketmeliyim?

Hepinize merhaba,

İş hayatının yoğunluğundan buraları birazcık ihmal etmiş olsam da sizin talepleriniz doğrultusunda dengeli beslenmeyi anlatamayı yeniden gündemimin ilk sıralarına koymuş bulunmaktayım. Girişi de kış mevsiminin vazgeçilmezi olan ayva ile yapayım istedim. Oldukça sağlıklı olmasının yanı sıra lezzeti ve içeriğiyle hem sağlığımıza hem güzelliğimize de önemli katkılar sağlıyor. Tokluk süresini uzatmaktan saçları güçlendirmeye, mide- bağırsak hastalıklarından korumadan cildin genç kalmasına katkı sağlamasına kadar pek çok faydası olan ayvanın kalorisi de bir o kadar kontrollü.

İşte size ayva tüketmeniz için elle tutulur bir kaç neden ;

*Çağımızın hastalığı olan obezite ile mücadele de iyi bir ara öğün alternatifidir. Glisemik indeksi düşük bir meyve, yani kan şekerinizi çok hızlı yükseltmiyor. Dolayısıyla diyabetiniz varsa dahi rahatlıkla doğru miktarlarda tercih edebilirsiniz. Ayva ayrıca öğünlerde tercih ettiğinizde lifli yapısı sayesinde tokluk sürenizi uzatarak zayıflamanıza yardımcı oluyor. Diyette tatlı alternatifi arıyorsanız ayvayı haşlayıp ya da buharda pişirerek lezzetli tatlılar hazırlayabilirsiniz.

*Ayvanın bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlıyor.

*Demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan ayva artan kan dolaşımı ile saç diplerine daha bol oksijenin taşınmasına yardımcı olarak saçları güçlendirmesinin yanı sıra uzamasına da yardımcı oluyor.

*İçerdiği bileşenler ile cildin genç ve diri kalmasına yardımcı oluyor.

*Kanser riskini azaltıp içerdiği demir sayesinde kırmızı kan hücrelerinin üretimine destek oluyor.

*İçerdiği potasyum içeriğinden dolayı kalp damar sağlığına ve tansiyon üzerine de oldukça koruyucu yönde fayda sağlıyor.

*Gaz problemlerini gidermek için de ayvayı tercih edebiliriz. Ayva kabızlığa iyi geldiği gibi ishal gibi şikayetlerin önlenmesinde de kullanılabiliyor. İçerdiği yüksek lif sayesinde dışkının normal hacminin oluşmasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte bağırsak hastalıklarına da yakalanma riskini azaltıyor.

Bu kadar çok yönlü tedavi edici ve koruyucu bir meyveyi sevmiyorsanız da denemeye var mısınız?

Sağlıkla kalın..

YORUM EKLE