WhatsApp Image 2022-10-03 at 16.44.31Toplamda 13 milyon TL’lik yatırımla Tarihi Kapalı Çarşı’nın dış cephesini tarihi dokuya uygun olarak baştan sona yenileyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Ulu Camii ve İş Bankası arasında bulunan 70 iş yeri ve 9 girişi kapsayan proje sayesinde hem esnafı hem de vatandaşları memnun etti. Gelinen süreçte Tarihi Kapalı Çarşı esnafı, çarşının dış cephesini güzelleştiren Güngör’ün Ayakkabıcılar Çarşısı’nın içler acısı durumunu da gidermesini istiyor. Konunun önemine dikkat çeken kent esnafı, çarşının tavanının çok kötü durumda olduğunu, çarşıya gelenlerin kötü bir görüntüyle karşılaştığını vurguluyor. Esnaflar aynı zamanda çatıdan parçalar da düştüğünü anlatarak, bunun birisine zarar verebileceğine dikkat çekiyor.WhatsApp Image 2022-10-03 at 16.45.20

MÜŞTERİLERİMİZ DE GELMEZ OLDU

Çarşı esnafı, konuyla ilgili şunları dile getiriyor: “Buranın yapılması söz konusu oldu ama burayla ilgilenmiyorlar. Yazın biz burada sıcağı yaşıyoruz kışın da soğuğu yaşıyoruz. Tabelaların hepsi farklı, kablolar gözüküyor. Bu durumdan biz çok şikâyetçiyiz ve rahatsızız. Devlet yetkilileri buraya el atmıyor. Belediye çarşısı olsun, Bakırcılar Çarşısı olsun, Kuyumcular Çarşısı olsun her yer dört dörtlük yapıldı, ana caddemize de el attılar ama buraya maalesef bir büyük girmiyor. Biz bundan rahatsızız. İsteriz ki burası yapılsın, bu görünen pislik kalksın. Burası güzel bir hale geldiğinde buraya müşterilerimiz de gelir. Müşterilerimiz de gelmez oldu. Gelecek adam yazın sıcağı bahane ediyor, kışın da soğuğu bahane ediyor.WhatsApp Image 2022-10-03 at 16.44.39 (1)

İLLA BİRİNİN ÖLMESİ Mİ LAZIM

Burası, Türkiye’deki 3 tane gerçek kapalı çarşısından birisi ama maalesef bu konuda sahipsiziz. Tarihi Çarşımız sonuçta herkese açık bir yer, turistler geliyor, daha güzel bir hale getirilebilir. İçi için çok emek vermelerine de gerek yok. Burasının yağmur alma durumu yok, bazen çok yağmur olduğunda giderlerimiz kapalı olduğunda burada ziyan zarar durumları oldu. Şu anda öyle bir şey pek söz konusu değil. Üst tarafı tavan bölümleri yapıldı. Denilecek tek bir şey var: Sahip çıkılması gerek, yapılması gerek, para harcanmısı gerek, aciliyeti var. Çünkü tavandan ne kadar kalıntılar düştü. Geçen bir bayanın kafasına düşüyordu. İlla birinin ölmesi mi lazım yapılması için.” 

WhatsApp Image 2022-10-03 at 16.44.32

Haber: Abdulsamet İspir