Yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, adaylar seçim kampanyalarını yoğunlaştırmaya devam ediyor. Bu bağlamda, AK Parti'nin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Av. Fırat Görgel, Habertürk'te Hande Bayraktar'ın programına konuk oldu. Görgel, şehrin sanayi potansiyeline dikkat çekerek Kahramanmaraş'ın, tekstil ve metal eşya sektörlerinde Türkiye'deki lider şehirlerarasında yer aldığını belirtti. Ayrıca, kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra Türkiye'de ikinci sırada olduğunu vurgulayan Görgel, buraların 6 Şubat depremlerinde yara aldığını ve toparlanma sürecinde olduğunu ifade etti.

 İNSANIMIZI HUZURLU, SICAK YUVALARINA KAVUŞTURMAK EN BÜYÜK ARZUMUZ

Başkan Adayı Av. Fırat Görgel, “Kahramanmaraş şu anda yaralarını sarma noktasında sağlıklı bir ilerleme katediyor diyebiliriz. Sağ olsun sayın Cumhurbaşkanımız 7 kez Kahramanmaraş'a geldi. Peyderpey konutları teslim edeceğiz. Toplam 80 bine yakın konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Kahramanmaraş sanayisi ile de kendini ifade edebilen bir şehir. Tekstil ve metal eşya sektöründe Türkiye'de ilk sayılabilen şehirlerden bir tanesi. Kuyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci şehir. Buralar hep yara aldı. Yıkılan fabrikalar oldu. Bunlar şu anda hepsi ayağa kalkma sürecini yaşıyor. 1 sene gibi süreç içerisinde konteyner kentlerinden konutlara geçiş sürecini tamamlarız diye düşünüyoruz. 1 yıl gibi bir süreç öngörüyoruz. İnsanımızı huzurlu, sıcak yuvalarına kavuşturmak en büyük arzumuz. Sağlıklı ve hızlı bir ilerleme var. Şehrin birçok alanda eksiklikleri var. O eksiklikleri her geçen gün tamamlamaya çalışıyoruz. Bakanlıklarımızla hemen her gün görüşüyoruz. Hızlı bir etkileşim gösterilmesi gereken bir şehir şu anda.

ŞEHİR MERKEZİNİ DAHA YAŞANABİLİR HALE GETİRİYORUZ

Kahramanmaraş'ın neredeyse dörtte biri yerle yeksan oldu. Eskiye dair çok az binamız kaldı. Rezerv alanların yanında şehir merkezinin de canlılığını kaybetmemesi için buraları da tasarım olarak rezerv alanı ilan edildi. Üç bölgede özellikle konutlar yapılıyor ama aynı zamanda konutların önemli bölümünü belki de üçte biri kadar bölümünü şehrin merkezinde yapıyoruz. Şehrin anısını kaybetmemesi lazım, buradan bir ölü şehir çıkarmamamız lazım. Şehir merkezinin daha yaşanılabilir, konforlu ve yeşil bir hale gelmesini istiyoruz. Şu ana kadar da bunlar sağlıklı yürüyor. Kahramanmaraş ne çok göç verir ne çok göç alır. Diğer şehirlere göre böyle farklılık gösteren bir yapısı var. Kendi insanını koruyan bir şehir. İlçelerde daha fazla göç oldu. Bunların da çoğu peyderpey geri dönüş halindeler” şeklinde konuştu.

Editör: Çağatay Gedik