Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı’nın otomobil satışına ilişkin yaptığı yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı fakat bu yönetmelik arabalarını ilana koyan vatandaşlar tarafından dikkate alınmadı. Ticaret Bakanlığı’nın yönetmeliğindeki, “İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlaması 1/1/2024 tarihine kadar yapılamaz” maddesi gereği, vatandaşlar ikinci el araçlarını, sıfır araç piyasasından yüksek meblağlara satamaması gerekiyor.

Ekran görüntüsü 2023-07-07 105752

FIRSATÇILIK DİZ BOYU!

Sosyal Medya ve popüler ilan sayfaları üzerinden araçlarını satmak için ilan veren vatandaşlar fırsatçılıkta sınır tanımıyor. Yönetmeliğin ardından yüksek fiyatlara koyulan arabaların yanı sıra, vatandaşlar ceza almamak adına fiyatlarının sonundaki 3 rakamı silerek fiyatı düşük göstermeye devam etti. Bu kapsamda da, Bakanlık tarafından araba ticaretindeki fırsatçılara karşı yapılan düzenlemelere her gün bir yenisi eklendi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Söz konusu düzenlemeyi dolandırmak amacıyla hem tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı, hem de gerçeklik taşımayan bu nitelikteki ilanlar da söz konusu ilan kısıtlaması kapsamında değerlendirilecek ve bu ilanları verenler hakkında Bakanlığımızca idari para cezası uygulanabilecektir" ifadelerine yer verildi.

Ekran görüntüsü 2023-07-07 105522

Gazetemizin Bugünkü Manşeti Gazetemizin Bugünkü Manşeti

KARAR BUGÜN İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik bugün itibariyle yürürlüğe girerek, 1 Ocak 2024 tarihine kadar devam edecek. Bugünden itibaren ikinci el otomobil fiyatları, sıfır araç fiyatlarının üzerinden satışa sunulamayacak.

Ekran görüntüsü 2023-07-07 090638

Haber: Eyüp Kağan Atlı