Kahramanmaraş’ın kendi özellikleriyle ön plana çıkan bölgelerinden bir tanesi olan Bertiz’in bilinirliğini artırmak, kültürel değerlerini ve yöresel ürünlerini tanıtmak amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi ile Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfı organizesinde bu 2. Bertiz Masere Günleri düzenlenecek. Şire Festivali olarak da bilinen etkinlik ilk olarak 2019 yılında düzenlenenmiş fakat pandemi nedeniyle 2020-2021 yıllarında organize edilememişti. Hayatın normalleşmesiyle birlikte bu yıl 8-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan festival öncesi tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yapıldı. Heyecan Bahçesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Dulkadiroğlu Belediye Başkanvekili Arif Yenipınar, Dulkadiroğlu Muhtarlar Derneği Başkanı ve Kanuni Mahallesi Muhtarı Resul Arslanhan, Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Zeynel Abidin Boz ile ilgililer katıldı.

BU YILDA MASERE GÜNLERİNE YOĞUN BİR İLGİ OLMASINI BEKLİYORUZIMG_9818

Programın açılışında konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanvekili Arif Yenipınar, “Tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan ve tüm bu değerlerini geleceğe taşıyan bir ilçeyiz. Özellikle ilçemizle özdeşleşen yöresel ürünlerin ön plana çıkarılması, tanıtımın yapılması ve korunması adına yapılan tüm çalışmaları destekliyoruz. Bertiz Kültür ve Eğitim Vakfı iş birliğiyle hafta sonu düzenleyeceğimiz 2’inci Masere Günleri’de bu desteğin ve gayretin bir yansımasıdır. Bertiz bölgemiz şıra ürünleriyle ön plana çıkan ve bu alanda çok iddialı olan bir bölgemizdir. Bölgemizin bu iddiasını güçlendirmek ve daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi olarak üzerimize düşen ne varsa yaptık ve yapmaya hazırız. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Masere Günlerine yoğun bir ilgi olmasını bekliyoruz. Siz kıymetli basın mensuplarının da bu güzel etkinliğe destek olmasını hassaten rica ediyoruz. Bertiz Kültür ve Eğitim Vakfı ve yönetimine de ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İKRAMLAR OLACAKIMG_9828

Bertiz Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Zeynel Abidin Boz ise festivalin detaylarını paylaştı. Boz, “Bertiz bölgesi Kahramanmaraş’ta kendi özellikleriyle öne çıkan bölgelerimizden bir tanesi. Programımız amacı yöremizin ürünlerini, kültürel değerlerini, şehrimizdeki ve ülkemizdeki diğer insanlara tanıtmak ve bilinirliğini artırmak. Özellikle şırasını, cevizini, kirazını ve çok ön plana çıkmasa da sömek ekşisini duyurmak istiyoruz. 2.’sini düzenleyeceğimiz Bertiz Muhasere Günleri, Şire Festivali olarak geçecek. Günlerimiz, şirin olsun, tatlı olsun istiyoruz. Şire Festivali’mizde özellikle Dulkadiroğlu Belediyemiz sabah erken saatlerde yöremize ait ekşili çorba dağıtımı yapacak. Devamında biz orada büyük bir kazanla Masere Günleri’nin özelliğini ön plana çıkaracak olan hapısa yapacağız. Hapısayı orada sıcak sıcak vatandaşlara ikram edeceğiz. Bunun yanı sıra değer yöresel sucuktu, bastıktı bunların yapılışıyla ilgili küçük anekdotlar halinde sunum yapacağız. Misafirlerimize bunların ikramlarını yapacağız. Festivalimizde Ravanda Şerbetini de yaptırarak orada misafirlerimize tattıracağız” şeklinde konuştu.IMG_9838

CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 11.00’DE AÇILIŞIMIZ VAR

Boz: “15-20 adet stantlar kurarak köyden ürün getiren vatandaşlarımız burada teşhir edecek, satacaklar, misafirlerini ağırlayacaklar. Diğer taraftan şehrimiz adına bir hareketlilik olsun diye konser programları ayarladık. İnşallah bu kapsamda 3 tane yerel sanatçılarımız gelecek: Bunlar Zafer Bertizlioğlu, Salih Kıraç ve bir yöresel sanatçımız. Vatandaşlarımızı yerine göre eğlendirecekler, orada bir şölen olacak inşallah. Cumartesi günü saat 11.00’de açılışımız var büyük ihtimalle Pazar akşamı saat 20.00’ye kadar devam edecek.”

Haber: Abdulsamet İspir