Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı 14 Ekim’de açılışı gerçekleştirilen EXPO 2023, sosyal ve kültürel anlamda kentin kalkınması amacıyla birbirinden güzel etkinliklere yer vermeye devam ediyor. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek önderliğinde düzenlenen, çok sayıda yayınevini ve yazarı ağırlayan Kitap Fuarı’nda sevilen yazarlar, okurlarıyla buluşacak. Her yaş grubuna hitap eden Kitap Fuarı’nda, Kahramanmaraş halkı sosyalleşme fırsatı bulurken Hanefi Mahçiçek’ in şehrin tek sorunu olarak nitelendirdiği tanıtım sorunu da aşılmış olacak. “Yüzyılın Sayfalarını Birlikte Açıyoruz” başlığıyla tanıtımı yapılan Kitap Fuarı; Bakanlar, Milletvekilleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle açıldı.

IMG_8894

Törende eğitim ve kültürü ön planda tuttuklarından bahseden Hanefi Mahçiçek:

EĞİTİM, KÜLTÜRÜYLE BERABER BİZİM ÖNCELİĞİMİZ

“Kahramanmaraş güzel bir memleket elhamdülillah. Açılışta yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi eksiğimiz olan tanıtımdı, o tanıtımı inşallah bu programlarla aşacağız. Konjonktürün gereği olarak müzik programları düzenleyemiyoruz, sadece kitap fuarı, tekstil fuarı, gıda fuarı ve el sanatları fuarları şeklinde buralardaki etkinliklerimize devam ettireceğiz. Bunların çok önemlilerinden bir tanesini açıyoruz. Kahramanmaraş Cumhuriyet dönemimize son yüzyılda düşünce platformunda çok değerli şahsiyetlerin yetiştirdiği, yetiştiği bir memleket. Düşünce ve fikir platformundaki gelişimleri devam ettirebilmemiz için bu tarz programlar önemlidir diye düşünüyoruz. Bizim fiziki hizmetlerimizin çok daha öncesinde olan alan, kültür ve eğitim alanıdır.  Onikişubat Belediyesi 7 Güzel Adam’ın memleketine, içinde kütüphaneleriyle beraber 7 tane Bilgi Kültür Evi yapan bir belediyedir. Kültür alanında Onikişubat Belediyesi, her sene 75- 80 bin kitap alır ve bunları 5’li setler halinde ilkokuldan itibaren seviyelerine göre Kahramanmaraş’ımızın bütün okullarına dağıtarak, okuma imkânı ve okuma iştiyakı sağlayan bir belediyedir. Pandemiden önce kitapları dağıttıktan sonra Millî Eğitim Bakanlığımızla beraber, küçük sınavlar yapardık, son yaptığımız sınavda hiç zorunluluğu olmadığı halde 72 bin öğrencimiz katılmıştı. Onikişubat Belediyesi öğrencilerimiz arasında fırsat eşitliği yaratmak için ücretsiz üniversite hazırlık kursları düzenler. Eğitim; kültürüyle beraber bizim önceliğimiz, öncelik vermemiz gereken bir alan. Tabii ki, bunlara devam edeceğiz inşallah. Bu ülkenin iyi yetişmiş, donanımlı, bu ülkeyi bizlerden çok daha iyi noktalara taşıyacak, insanlara ihtiyacı var. Bunu başarmamız lazım inşallah. Bizden sonraki nesiller Türkiye'yi çok daha büyük noktalara taşımalılar. Bugünkü açılışımıza teşrif ettiniz, bizleri onurlandırdınız. Başta milletvekillerimiz olmak üzere bütün Kahramanmaraşlı kardeşlerime yürekten teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum” diye konuştu.

IMG_8968

Kahramanmaraş’ın ve halkının 6 Şubat depreminden sonra sorunlarının olduğunu fakat Kahramanmaraş’ın bu sorunları çözmek için öneriler geliştiren bir il haline dönüştüğünü belirten Tarım ve Köy İşleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişçi:

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN MAKUL ÖNERİLER GELİŞTİREN BİR İL OLDUK

“Deprem öncesi açılması planlanırken, deprem nedeniyle geciken EXPO 2023’ü Cumhurbaşkanı Yardımcımızın fiziki, Cumhurbaşkanı’ mızın da kutlama mesajıyla katıldığı bir etkinlik çerçevesinde açmış olduk. Kahramanmaraş'ımıza EXPO 2023 çok büyük bir heyecan ve motivasyon sağladı, sağlamaya da devam edecek. 6 Şubat depremiyle beraber sorunlarımız elbette var ama sorunlarımızın çözümü için de makul öneriler geliştiren bir il olduk. Bu çözümlerin bir taraftan Kahramanmaraş'ımıza ihya ve inşa anlamında sağlayacağı katkı, önemli. Şu an EXPO 2023’de bir kitap fuarı vesilesiyle bir aradayız. Bugün kitap fuarı diyoruz, düne kadar maalesef bu ülkede kendi yazarımızın yazdığı kitaplar bir elin parmaklarını geçmezdi. Her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanı da dahil olmak üzere bu konularda da önemli kazanımlar gerçekleştirdik. Artık bir Teknofest kuşağından bahsediyoruz. Okuyan, okuduğunu anlayan, anladıklarıyla amel edip bunu icraata dönüştüren ve bu ülke için üreten, alın terinin yanı sıra akıl terini öne çıkaran bir gençlik ortaya çıktı. Kitap fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Mekanları değerlendirmek, kıymetli hale getirmek için bu tür etkinliklerin arttırılarak sürdürülmesinde çok büyük yarar olduğunu belirtiyorum. Onikişubat Belediye Başkanımızın burada yürütmüş oldukları bu çalışmalarla hem şehrimizin geneline hem de bütün ilçelerimize çok ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Şimdiden kitap fuarına katılacak kardeşlerimize de hayırlı okumalar diliyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” dedi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi sözleşmeli personel alıyor Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi sözleşmeli personel alıyor

IMG_9008

Haber: Melisa Türkmen

IMG_8836