6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden sonra Kahramanmaraş’ta kapanan okullarda eğitim gören öğrencilerin LGS ve YKS sınavlarına hazırlanması, sosyal, kültürel ve sportif açıdan gelişimlerini desteklemek amacıyla Dulkadiroğlu İlçesi’nde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Parkında AFAD tarafından geçici eğitim kampüsü kuruldu. Eğitim Kampüsü’nün açılışı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşti. İsveç tipi konteyner derslikler ve Kırgız çadırlarında öğrenciler yeniden okulla buluşmanın keyfini yaşadılar. Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yedi Güzel Adam’ın şehrinde bulunmaktan ve 64 gündür burada tüm arkadaşlarıyla beraber Kahramanmaraş’a hizmetkar olmaktan büyük bir onur duyduğunu söyledi.

BU ÜLKENİN HER FERDİNİN GÖNLÜ BURADA OLDU

Bakan Soylu, Türkiye’nin diğer bölgelerinde sınavlara çalışan öğrencilerle aynı şartların içerisine koyabilmek için öğretmenlerin ve yöneticilerin var gücüyle çalıştığını ifade etti. Soylu, “İlk günden itibaren okullarına sahip çıkan, ilk günden itibaren öğrencilerine gösterdiği merhameti, şefkati, sevgiyi aynı zamanda depremzedelere nasıl gösterileceğinin örneğini her saniye ortaya koyan ve o okullarda onların barınmasını, beslenmesini, güvenli bir ortamda kalmasını sağlayan okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz. Bugün burada birlikte olduğumuz onun için yaptığımız her çalışmanın bize ayrı bir heyecan verdiği, onları bu deprem psikolojisinden alıp geleceğe doğru bir anlayışa sevk edebilmek için belki de kelimenin tam anlamıyla çırpındığımız, yüzlerine baktığımız zaman, kalplerinin, gönüllerinin, yüzlerinin temizliğine baktığımız zaman nerdeyse sorunlarımızı ertelediğimiz çok kıymetli öğrencilerimiz, gençlerimiz ve kıymetli çocuklarımız, öncelikle huzurunuzda olmaktan Kahramanmaraş’ta Yedi Güzel Adam’ın şehrinde bulunmaktan ve 64 gündür burada tüm arkadaşlarımızla beraber Kahramanmaraş’a hizmetkar olmaktan büyük bir onur duyduğumuzu ifade ediyoruz. Büyük bir afet yaşadık. Aslında büyük bir imtihandan da geçiyoruz. Tam 11 vilayette yerkürenin bugüne kadar yaşamadığı bir afetle karşılaştık. 50 bini aşan insanımızı kaybettik. On binlerce insanımız yaralandı. On binlerce insanımız enkazlardan sağ çıktı, çıkarıldı. Yaralı çıkarıldı. Hepinizin hayatında büyük bir milat oluştu. 6 Şubat depremi aslında deprem demek, ne kadar karşı karşıya kaldığımız bu afeti karşılar o da ayrı bir şey. Çünkü bu kadar yaygın, etkili ve bu kadar bizi imtihanla karşı karşıya bırakan bir süreç yaşadık. Ama şunu söyleyeyim: Biz büyük bir milletiz. Gençler, sevgili çocuklar, kıymetli öğrenciler, Yedi Güzel Adam’ın bu ülkeye neler öğrettiğini aslı yazılan her şeyin aslı söylenen her güzel cümlenin aslında her nasihatın her tembihatın havaya boş olarak söylenmediğini bu 64 günde gördük. Edirne’den Ardahan’a, Muğla’dan Kütahya’ya , Kayseri’ye kadar bu ülkenin her bir ferdinin gönlü burada oldu. Kimisi tırlarla kimisi kendi araçlarıyla kimisi kendi ilçesindeki Kaymakamlıklar, Kızılay AFAD üzerinden hem de küçük küçük pusulalar yazarak deprem bölgesindeki her bir kardeşimizin, her bir yaşayan insanımızın yanında oldu. Kimseyi yalnız bırakmadık. Bir milletin gücüyle yalnız bırakmadık.

GEÇİCİ YAŞAM STANDARTLARINI ARTTIRMAK İÇİN BÜYÜK ÇABA SARFT ETTİK

Kıymetli Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın hem afeti yönetmesiyle hem de bölgede yaptığı ziyaretlerle, değerlendirmelerle, denetimlerle birlikte milletimizin bir bütün halinde ortaya koyduğu bu anlayışı esas itibari ile bu bölgede bulunmasıyla ortaya koymuş oldu. Elbette ki 700 binin üzerinde çadır kuruldu. Geçici yaşam merkezlerin de konteynerler da, çadırlar da bazen yakınlarımızın evlerinde bazen de yurtlarda hayat devam ediyor. Bizde ilk günlerden itibaren geçici yaşam standartlarını arttırmak için büyük bir çaba sarf ettik. Bir taraftan çadırlarımızın standartını yükseltmeye çalıştık. Bir taraftan sağlık heyetlerini onun içerisine koyduk. Eğitim çadırları kurduk. Başka illerden gelen burada gönüllü olan öğretmenler dahil olmak üzere çocuklarımızla öğrencilerimizle beraber oldular. Bir taraftan kıymetli Milli Eğitim Bakanımızla birlikte ki bunları sadece kendi adıma konuşmuyorum. Onların adına da konuşuyorum. Okulların açılabileceği yerde açılmasını, eğitimlerin yapılabileceği yerlerde yapılmasına çalıştık. Çünkü her gittiğimiz yerlerde öğrenciler okullarının açılmasını istediler. Hem arkadaşlarıyla hem okullarıyla, öğretmenleriyle birlikte buluşmak istediler. Bunun bir tek sebebi var; depremde yaşadıkları o ağır travmadan öğretmenlerinin sevgisiyle ardaşlarının dostluğuyla ve okullarının sıcaklığıyla çıkabileceklerini düşünüyorlar. Size burada söylüyorum. Milli Eğitim Müdürümüz, Valimiz, Kaymakamlarımız da her biri çocuklarımızı okullarına kavuşturabilmek için seferber olmuşlardır. Ama bu esnada nasıl geçici barınma merkezlerimiz varsa eğitimi de özellikle LGS ve YKS sınavlarına girecekler için destekleme kursları, LGS ve YKS kursları ile beraber konteyner ve çadır kentlerde eğitime devam ediyoruz. Huzurunuzda eğitim ordumuza şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Sadece çocuklarımıza ve öğrencilerimize sahip çıkmakla aynı zamanda ilk günden itibaren hangi dönem üzerine düşmüşlerse Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında çadırların yöneticiliği dahil olmak üzere okulları, yurtları geçici barınma merkezi yapmaları da başta olmak üzere her bir adımı attılar. Onlar da depremzedeydi ama hiç sağına soluna bakmadılar.

SİZİ BU YARIŞTA GERİDE BIRAKMAYACAĞIZ

Daha önce Adıyaman, Hatay, Malatya’da örneğini yaptığımız bir şeyi de Kahramanmaraş’ta yapmak istedik. Şehir içerisinde gençleri, çocukları, öğrencilerimizin böyle daha farklı bir ortama alıp ki Muhsin Yazıcıoğlu parkı bunun için en ideal park. Büyükşehir Belediye Başkanımızla, Valimizle, Milli Eğitim Müdürümüzle, AFAD’ımızla, buradaki koordinatör Valilerimizle Kaymakamlarımızla burada bir çalışma yapalım istedik. YKS ve LGS sınavına girecek öğrencilerimiz için burada bugün kurslar başlatıyoruz. İlk başlangıçta bir seviye imtihanı olacak. Ardından da burada kurslar sınavlara kadar devam edecek. Servislerini ayarladık. Evlerinden, çadır kentlerden alıp getirilecekler. Burada spor, barınma, kafeterya, yemek imkanı ve her türlü hizmeti ortaya koyacağız. Aynı zamanda güvenliği de var. Özellikle sporla ilgili burayı dolaşınca göreceksiniz, çok ciddi hazırlıklar var. Burası aynı zamanda hem eğitim hem kültür hem de spor merkezi olacak. Hem ders çalışacaklar, ders aralarında da sporla zihni yorgunluklarını atmış olacaklar. Bir de bunun yanı sıra güzel bir kütüphane yapıldı. Yine burada Türkiye’den sizin yanınıza getireceğimiz tanıdığınız bildiğiniz insanlarda size sohbetler yapacak. Sizi bu yarışta geri bırakmayacağız. Hem LGS, hem YKS, hem de hayat yarışında sizi geri bırakmayacağız. Sonuna kadar sizle beraber olacağız. Gece gündüz o pırıl pırıl zihinlerinizin imtihanlarda başarılı olabilmesi için elimizden gelen her şeyi hep beraber hem aileleriniz için hem de sizin ortaya koyacağız. Milli Eğitim Bakanımızın da sizlere çok selamı var. Kültür Bakanımıza söyledik, burada kütüphaneleri hemen kurdular. Şimdi Spor Bakanımıza söylüyoruz. O da spor tesislerine takviyeler yapacak. Türkiye’nin diğer bölgelerinde imtihanlara çalışan çocuklarla, öğrencilerle sizi aynı şartların içerisine koyabilmek için hem öğretmenlerimiz hem yöneticilerimiz var gücüyle çalışıyorlar. Bizim sizin için duamız şudur: Allah zihninizi açık etsin. Allah bahtınızı açık etsin. Sizi çok seviyoruz. Biz bu ülke için gece gündüz çalışıyoruz. Size daha güçlü bir ülke bırakabilmek ve sizin, bizim karşılaştığımız sıkıntılarla karşılaşmamanızı temin etmek için Ay yıldızlı pasaportun dünyanın en güçlü pasaportu olmasını temin edebilmek için gayret gösteriyoruz, mücadele ediyoruz. Size bakınca ümitli, umutlu oluyoruz. Size bakınca geleceğimizi görüyoruz. Size bakınca geçmişimizin bize bıraktığı bu büyük emanetin güçlü yerlerinizde ve güçlü zihinlerinizde daha ileriye ufuklara taşınacağına inanıyoruz.

IMG_4598

İNŞALLAH HAK ETTİĞİNİZ SONUÇLARI ALACAKSANIZ

Ülkemizin, milletimizin gücünü bütün dünyaya daha güçlü bir şekilde de göstereceğinize de inanıyoruz. Bunun yolu bir tek şeyden geçer. Çalışmaktan. Annelerinizin ve babalarınızın duasını almaktan, iyilikten ve ahlaktan, bu ülkeye ve millete olan sadakatten geçer. Bunları hiç aklınızdan çıkarmayın. Özgüvenli olun. Bizden daha güçlü bir ülkede yetişiyorsunuz. Bizim yetiştiğimiz dönemden daha imkanları çok olan bir ülkede yetişiyorsunuz. Hastanesi, 81 ildeki üniversiteleriyle, okullarıyla, Bilgisayar sınıflarıyla, teknolojisiyle, sanayisinin geldiği noktasıyla, yollarıyla, köprüleriyle, barajlarıyla ve Savunma Sanayisinde geldiğimiz noktayla bizden daha güçlü bir ülkede yetişiyorsunuz. Ama siz bizden daha fazla çalışmalısınız. Daha fazla gayret göstermelisiniz. Elbet oyun hakkınız elbet dinlenme hakkınız. Ama eğer çalışmazsak dünya ülkelerinin gerisinde kalırız. Eğer çalışmazsak bize elini uzatan bizden yardım bekleyen, dünyada karşı karşıya kaldığı sıkıntıları kendi aşamayan Anadolu coğrafyasına, bu Müslüman millete bakanlara mahcup oluruz. Hem güçlü olacağız hem zengin olacağız. Pırıl pırıl zekası olan çocuklarımız bütün dünyaya medeniyetimizi, ahlakımızı, iyiliğimizi ve en önemlisi bütün bu tecrübemizi gösterecekler. En yakın zamanda hem öğretmenlerimizle, hem burada hem okullarda sizi birlikte yapacağız. İnşallah dualarımız sizinle. Allah zihinlerinizi açacak. Çok başarılı olacaksınız. Çok çalışacak çok gayret gösterecekseniz. İnşallah hak ettiğiniz sonuçları alacaksanız’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Emre Bayır