Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı görevine Kemal Memişoğlu'nu atadı. Fahrettin Koca'nın yerine getirilen Memişoğlu, yaklaşık 8 yıldır İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yapıyordu. Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra, Memişoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini sundu ve yeni görevine dair kararlılığını ifade etti.

KEMAL MEMİŞOĞLU KİMDİR?

Aslen Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon'da doğdu. 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Memişoğlu, 1995 yılında İstanbul'da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı unvanını aldı. 1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı.

1999-2000 yılları arasında ABD'de Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi'nde çalışan Memişoğlu, 2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yaptı. 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi'ne Başhekim olarak atandı.

PROFESYONEL KARİYERİ VE AKADEMİK BAŞARILARI

2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında da Genel Cerrahi Profesörü olan Memişoğlu, 2007 yılında başladığı Beykent Üniversitesi'ndeki Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında tamamladı. 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim olarak görev yaptı.

2012 yılında İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanan Memişoğlu, Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 6 Ekim 2016'da İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı ve bu görevde yaklaşık 8 yıl hizmet verdi.

Sağlık Bakanlığı görevine atanan Memişoğlu'nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış birçok bilimsel yayını bulunuyor. Memişoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bu atama ile birlikte Sağlık Bakanlığı'ndaki yeni dönem, sağlık sektöründe yapılacak reform ve yenilikler açısından büyük bir merakla bekleniyor.

Editör: Melisa Türkmen