Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Murat Kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevine getirildi. Murat Kurum, daha önce Mehmet Özhaseki'nin yürüttüğü bu görevi devralırken, 2024 Yerel Seçimlerinde de Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edildi. Peki, Murat Kurum kimdir? İşte, Murat Kurum'un biyografisi...

MURAT KURUM'UN HAYATI VE EĞİTİM KARİYERİ

Murat Kurum, 1976 yılında Ankara’nın Çankaya ilçesinde memur bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Ankara Seyranbağları İlkokulu’nda, ortaokul ve lise eğitimini ise Mimar Kemal Lisesi’nde tamamladı. Eğitimine Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde devam eden Kurum, 1999 yılında buradan mezun oldu. 2017 yılında ise Kentsel Dönüşüm alanında yüksek lisansını tamamladı.

PROFESYONEL KARİYERİ

1999-2005 yılları arasında inşaat sektöründe çeşitli özel kuruluşlarda çalışan Kurum, 2005 yılında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'nda uzman olarak görev yapmaya başladı. 2006-2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevini yürüttü. Ardından, 2009 yılından Temmuz 2018'e kadar T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki olan Emlak Konut GYO AŞ'de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.

SİYASİ KARİYERİ

2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı. Bakanlık görevi süresince TOKİ aracılığıyla birçok sosyal konut projesini hayata geçiren Kurum, toplamda 365 bin sosyal konutun yapımını sağladı. Ayrıca, Elazığ, Malatya, İzmir, Kastamonu, Bozkurt, Manavgat, Marmaris ve Giresun gibi doğal afetlerin yaşandığı kentlerde 46 bin afet konutunu sosyal donatı alanlarıyla birlikte inşa ettirdi. 2023 Kahramanmaraş depremlerinin ardından da uzun süre bölgede kalarak 180 bin afet konutunun yapımını başlattı.

Murat Kurum, bakanlık süresi boyunca ayrıca 484 millet bahçesinin yapımını başlattı ve İstanbul’da 39 millet bahçesinin yapımına öncülük etti; bunlardan 13’ünü tamamladı. 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde, 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçiminde, Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edilen Kurum, İstanbul için vizyon projeler geliştirme taahhüdüyle dikkat çekiyor.

Murat Kurum, evli ve üç çocuk babasıdır.

Editör: Melisa Türkmen