Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında depremzedelere yapılan yardımların geri iadelerine yönelik açıklamalarda bulundu. Yavaş, “14 Mayıs seçim sonuçlarının ardından depremzedelere yapılan hakaretler neticesinde yaptığımız yardımların geri iadesine yönelik haberler ortaya çıktı. Biz kardeşimiz olarak gördüğümüz Kahramanmaraşlı hemşerilerimize seve seve gönülden hizmet ettik, yardımda bulunduk ve buna devam ediyoruz. Maalesef bunu siyasi malzeme yapıp kullandılar. Vatandaş bizim orada dağıttığımız sıvı gübreyi almış veya dağıttığımız bir şişe suyu içmiş ve daha sonra onu götürüp geri iade etmişler. Bunu hükümetin bir televizyon kanalı, 'aldıkları sıvı gübreleri iade ediyorlar, ihtiyacımız yok diyorlar’ şeklinde yayınlıyor. Ben de telefon açtım, sordum. Ne kadar dağıttık? Ben şimdi rakamlarını vereceğim. Sadece iki kişi Elbistan'da o gübreyi iade etmiş. Bir kişi de oradan aldığı suyun parasını vermiş. Onun haricinde hiçbir şey yok ki.  Halen Kahramanmaraş'tayız çünkü hükümet, hala oralarda başarılı değil. Neden diyeceksiniz? Öncelikle hükümet bizi oralarda görmek istemiyor. Geçen gün yine bu televizyonlar, ‘CHP'li belediyeler oy alamayınca kurduğu çadırları kaldırdılar’ şeklinde haber yaptı. Kahramanmaraş milletvekilimiz Ali Öztunç dedi ki biz orada yüz dokuz oy aldık. AK Parti yirmi küsür oy aldı. Yalan söylüyorsunuz. Çadırları da AK Partili Belediye kaldırdı demişti. Dün hakikaten AK Partili belediye, ‘bu çadırları biz kaldırdık’ diye açıkça bir beyan verdi. Kendisini tebrik ediyorum, gerçekten tebrike şayan bir davranış yaptı. Kahramanmaraş'ta Sayın Cumhurbaşkanı havaalanına iniyor. Yol üzerinde, Ankara Büyükşehir'in çadırları var diye, ‘siz onları söktürün AFAD'ın çadırlarını koyun’ diyorlar. Ondan sonra da Sayın Cumhurbaşkanı ‘yoksunuz’ diyor.

KAHRAMANMARAŞ’TA 2 BİN 320 PERSONELİMİZ GÖREV ALDI

28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi için 5 adımda oy kullanma rehberi 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi için 5 adımda oy kullanma rehberi

Kahramanmaraş'a kırsal kalkınma adına 3 bin 522 çiftçiye,  750 ton hayvan yemi verdik. 210 çiftçiye 387 ton mısır silajı verdik. 4 bin 211 çiftçiye 2.2 milyon adet domates ve biber fidesi verdik. 18 bin 160 çiftçiye de 426 bin litre sıvı gübre verdik. Bunları biz yaparken, bir kişiye 'evet bunları Ankara Büyükşehir yapıyor. Biz oy vereceksiniz' diye bir söz söylemiş miyiz? Bunu siyasete alet etmiş miyiz? Asla böyle bir şey yapmadık. Tüm bunların yanında çadır, gıda ve hijyen paketi, su, ekmek üretimi aynen devam ediyor. Ankara'da ki sosyal tesislerimizde, 2 bin 137 depremzede var. 22 bin 763 depremzedeye de ayrıca sosyal yardım yapıyoruz.  Bununla kalmıyor, günlük en az 30-40 adet mail geliyor; ‘Biz Kahramanmaraşlı depremzedeyiz, şuna ihtiyacımız var.’ Şu ana kadar 4 bin 272 maille başvuru olmuş. 3 bin 135 adedinin taleplerini yerine getirmişiz. Ulaşılamayan var, uygun görülmeyen var, depremzede olmadan yazanlar var, aynı isimle başvuran var. Bir insanın bunu yapması için vicdansız olması lazım. Ama biz orada neredeyse 30-40 bin tane çiftçiye, vatandaşa ulaştık. Belki daha fazla. Bir tanesine gidip, biz size bu yardımları yapıyoruz, bize oy verin mi demişiz? 5 bin 700 personelimiz deprem bölgesine gitti geldi. Kahramanmaraş’ta da 2 bin 320 personelimiz görev aldı. Şu anda mevcut 135 personelimiz var 79 adet aracımız da hala orada. Destek olmaya çalışıyor. Bir tane bile beklentimiz yok. Çünkü biz bunu görev olarak görüyoruz” sözlerini ifade etti.

Haber: Eyüp Kağan Atlı