IMG_9708

Havaların ısınmasıyla birlikte araçlarda ortaya çıkan sorunlar hakkında önerilerde bulunan İstiklal Otom Tamir işletmecisi Alaattin Okumuş, “Aşırı sıcaklarda araçlarımızı daha az sıklıkla kullanalım” dedi.

Küresel anlamda en yüksek sıcaklıkların yaşandığı bu aylarda araçlarda, sıcaklıklara bağlı olarak sorunlar meydana geliyor. Eski, yeni otomobil fark etmeksizin maddi kayıplara sebep olan arızalardan biri, özellikle sıcak yaz aylarında araçların hararet yapmasıdır. Oluşan hasar sonucu motorda meydana gelen arızaları daha az seviyelere indirmek amacıyla fikir ve görüşlerini aktaran, Kahramanmaraş Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan İstiklal Oto Tamir İşletmecisi Alaattin Okumuş, “Küresel iklim değişikliğiyle oluşan aşırı sıcaklarda arabamızı gün içerisinde aşırı sıcaklıkların görüldüğü saatlerde az kullanmamız gerekiyor. Sebebi ise yazınsıcaklığı, klimanın sıcaklığı ve suyun sıcaklığı. Bunlar çok büyük etken yapıyor. Dolayısıyla aşırı sıcaklarda mümkünse arabayı daha az kullanmamız lazım. Kullansak dahi yağını, suyunu en az haftada 2-3 kere kesinlikle kontrol etmemiz lazım. Aşırı sıcaklıklar maksimum 20 gün, 25 gün sürüyor. Bu süre zarfında daha az kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

UZUN YOLA ÇIKACAK ARAÇLAR İÇİN TAVSİYELER

İlk iş yola çıkmadan arabanın suyunu kontrol etmek. Su, motoru soğutacağı için kesinlikle susuz çıkmaması lazım, yanlarına yedek su da alsınlar. Arabanın yağını, polen filtresini değiştirmek arabanın sağlığı için çok önemli bir detay. Bu 3 detaya dikkat edersek keyifli bir seyir olacağını tahmin ediyorum.

10 GÜNDE 15 HARARET YAPAN ARAÇ TAMİR ETTİM

Gazetemizin Bugünkü Manşeti Gazetemizin Bugünkü Manşeti

Eğer aracın suyuna bakmadan çıkarsanız, araba yeni de olsa, eski de olsa sıcaklarda dayanmıyor. O şekilde yola çıkmadan teknik konulara biraz bakmanız lazım. Ben 10 gündür yaklaşık 10-15 tane hararetten dolayı araç tamir ettim. Aracın motorunu söküyoruz buda vatandaşa ciddi bir masraf doğuruyor” ifadelerini kullandı.

IMG_9711-1

WhatsApp Image 2023-08-09 at 15.38.59

Haber: Eyüp Kağan Atlı