Tüketicilerin Korunması Kanunu çerçevesinde Tüketici Hakem Heyeti, uzman ve tecrübeli personeli ile tüketicilerin tüketici işleminden kaynaklanan sorunlarının hızlı, etkili ve tamamen masrafsız çözümü için mesai harcamaya devam ediyor. Bu kapsamda 2021 yılına göre 2022 yılında Tüketici Hakem Heyet’lerine başvuruların artması vatandaşların tüketici işlemlerinde karşılaştıkları sorunlara karşı daha bilinçli davrandıklarını gösteriyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar, daha pratik olması hasebiyle internet üzerinden yapılan alışverişlerin artması sonucunda internet üzerinden alınan ürünler ile ilgili şikâyetlerin de artış gösterdiğine vurgu yaparak, “2022 yılının istatistiklerine göre İlimizde bulunan 2 İlçe ve 1 İl Hakem Heyeti Başkanlığımıza 2022 yılında 9 milyon 872 bin 890 TL tutarında toplam 4 bin 512 başvuru yapılmış,  2 bin 330 leh, 2 bin 227 aleyh,  200 görevsizlik, 1 bilirkişi olmak üzere 4 bin 758 adet Tüketici Başvurusu sonuçlandırılarak karara bağlanmıştır. Yani 2022 yılında yapılan müracaatların yaklaşık yüzde 48,97’si tüketici lehine, yüzde 46,80’i tüketici aleyhine ve yüzde 04,23’i görevsizlik olarak sonuçlanmıştır” diye konuştu.

PARASAL SINIRLAR YENİDEN DEĞERLEME ORANINDA ARTTIRILARAK 30 BİN TL OLARAK BELİRLENDİ

İstiklalspor gol oldu yağdı! İstiklalspor gol oldu yağdı!

Yapılan değişiklikle Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması gereken parasal sınırların yeniden değerleme oranında arttırıldığını aktaran Kahramanmaraş Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar, “2022 yılında parasal sınırlar 0 ile 10 bin 280 TL arasındaki uyuşmazlıklara İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, 10 bin 280 TL ile 15 bin 430 TL arasındaki uyuşmazlıklara ise İl Tüketici Hakem Heyetleri 15 bin 430 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklara ise Tüketici Mahkemesine veya Tüketici Mahkemesi sıfatıyla çalışan Asliye Hukuk Mahkemeleri yetkilendirilmişti. 1 Ekim 2022 tarihinde yapılan değişiklikle Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması gereken parasal sınırlar yeniden değerleme oranında arttırılarak 30 bin TL olarak belirlenmiştir.  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6’ncı Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ” 16 Aralık 2022 tarihinde 32045 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yüzde 122,93 oranında artırılarak yeniden belirlenmiştir. Böylece vatandaşlarımızın, 66 bin Türk Lirası altındaki uyuşmazlıklar için ikametgâhının bulunduğu yerdeki en yakın Kaymakamlığa veya ürün satın aldığı firmanın bulunduğu yerdeki en yakın Kaymakamlığa giderek İlçe Tüketici Hakem Heyetine veya ikameti bulunan ildeki İl Tüketici Hakem Heyetine başvurularını yapacaklardır. Uyuşmazlık miktarı 66 bin Türk Lirası ve üzerindeyse vatandaşlarımız ikametgâhının bulunduğu yerdeki Tüketici Mahkemesine veya Tüketici Mahkemesi sıfatıyla çalışan Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurularını yapması gerekmektedir. 2022 yılının istatistiklerine göre İlimizde bulunan 2 İlçe ve 1 İl Hakem Heyeti Başkanlığımıza 2022 yılında 9 milyon 872 bin 890 TL tutarında toplam 4 bin 512 başvuru yapılmış,  2 bin 330 leh, 2 bin 227 aleyh,  200 görevsizlik, 1 bilirkişi olmak üzere 4 bin 758 adet Tüketici Başvurusu sonuçlandırılarak karara bağlanmıştır. Yani 2022 yılında yapılan müracaatların yaklaşık yüzde 48,97’si tüketici lehine, yüzde 46,80’si tüketici aleyhine ve yüzde 04,23’i görevsizlik olarak sonuçlanmıştır. Ayrıca, 2022 yılının istatistiklerine göre en fazla müracaatın Perakende Ticaret Sektörü (Ayıplı Mal-Ayıplı Hizmet) olduğu Finansal Hizmetler Sektörü (Bankacılık Hizmetleri)’nün ise geçmiş yıllara oranla azaldığı görülmektedir. Ayrıca daha pratik olması hasebiyle internet üzerinden yapılan alışverişlerin artması sonucunda internet üzerinden alınan ürünler ile ilgili şikâyetlerde artış göstermektedir. 2021 yılına baktığımızda ise 5 milyon 742 bin 40 TL tutarında toplam 4 bin 3 başvuru yapılmış 2 bin 371 leh, 2 bin 225 aleyh, 200 görevsizlik 13 bilirkişi olmak üzere 4 bin 809 adet Tüketici Başvurusu yüzde 49,31 tüketici lehine sonuçlandırılarak karara bağlanmıştır” cümlelerini kullandı.

Ekran Alıntısı 2-13

BİZLER HAKEM HEYETLERİ OLARAK SATICI VE TÜKETİCİ ARASINDA ADETA KÖPRÜ OLUYORUZ

Satıcı ve tüketiciler arasında köprü olduklarını belirten Ahmet Uçar, “2021 yılı ile 2022 yılı istatistiklerini karşılaştırdığımız zaman müracaat sayısında ve miktarında bir artış olduğu görülmektedir. Bu durumun da tüketicilerin önceki yıla oranla Covid-19 salgını etkisinin azalması nedeniyle ticari hayatta daha aktif oldukları ve aldıkları ürünlerle ilgili sorunlarında daha bilinçli davranarak hakem heyetlerine yönelik başvurularını arttırdıklarını göstermektedir. Ayrıca daha önceki yıllarda Tüketiciler ve Bankalar arasında Dosya Masrafı konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle Tüketici Hakem Heyetlerimize yapılan tüketici şikâyetlerinde çok fazla yoğunluk yaşanıyordu. Son yıllarda gerek Tüketicilerin gerekse Satıcı veya Sağlayıcıların 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki kanun konusunda daha fazla bilinçlenmesi nedeniyle Tüketici Hakem Heyetlerimize yapılan tüketici şikâyetlerinde Banka dosya masrafı ile ilgili bir azalış söz konusu olup ayıplı mal konusunda yoğunluk yaşandığı görülmektedir. Bizler, İl Müdürlüğümüz ve Tüketici Hakem Heyetlerimizle birlikte milletimize hizmet etmenin mutluluğunu ve memnuniyetini yaşıyoruz. Bizler adı üstünde hakem heyetleri olarak satıcı ve tüketici arasında adeta köprü oluyoruz, hakemlik görevi icra ediyoruz, mahkemelerimizin yükünü hafifletiyoruz. Sorumluluğumuzun farkındayız. Adaletin yerini bulması ve mağduriyetlerin yaşanmaması için çok hassas bir şekilde çalışıyoruz. Son olarak 2023 yılının ticari hareketliliğin yoğun ve ekonomik krizsiz bir yıl olmasını diliyorum. Sizlere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum” sözlerini kullandı.

Ayrıca, Kahramanmaraş’ta faaliyette bulunan 1 İl Tüketici Hakem Heyeti ile 2 İlçe Tüketici Hakem Heyeti olmak üzere 3 Tüketici Hakem Heyeti bulunuyor. İlçe Kaymakamlıklarında faaliyetini sürdüren Afşin, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Pazarcık ve Nurhak Kaymakamlıklarındaki İrtibat Birimleri Dulkadiroğlu Kaymakamlığı bünyesindeki Dulkadiroğlu İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına; Andırın, Göksun ve Türkoğlu Kaymakamlıklarındaki İrtibat Birimleri ise Onikişubat Kaymakamlığı bünyesindeki Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına bağlı olduğu ifade edildi.

Haber: Emrah Özdemir