Milli ağır makineli tüfek ailesinin en hızlı ve yeni üyesi M3, ilk kez 16'ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2023) sergilenecek.

CANiK tarafından üretilen milli 12,7 mm uçaksavar CANiK M2 QCB'nin gelişmiş yeni versiyonu CANiK M3, İstanbul'da 25-28 Temmuz'da düzenlenecek IDEF 2023'te tanıtılacak. M3'ün üretim çalışmaları ve kalifikasyon sürecindeki atış testleri Anadolu Ajansı tarafından görüntülendi.

CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli uçaksavar silahı geliştirip üretmenin yalnızca Samsun Yurt Savunma'nın değil Türkiye'nin önemli bir projesi olduğunu söyledi.

M2'nin neredeyse Türkiye'de üretilen bütün kara ve deniz platformlarının yakın savunma ve taarruz amacıyla kullandığı elzem bir silah olduğunu ve yakın zamana kadar bu konuda dışa bağımlılık bulunduğunu dile getiren Aral, bu durumun Türk savunma sanayisindeki teslimatları, satışları etkilediğini belirtti.

Para meselesinden tartıştığı arkadaşını tabancayla vurdu Para meselesinden tartıştığı arkadaşını tabancayla vurdu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile bu silahı geliştirmek amacıyla 2018'de bir anlaşma yaptıklarını ifade eden Aral, Aralık 2022'de gecikme, test tekrarı olmadan 750 silahın teslimatını tamamladıklarını kaydetti.

Türk platform üreticilerinin bu silaha kolayca kavuşabilmesinin daha önce yaşanan sorunları ortadan kaldırdığını, ihracatta önemli avantaj sağlandığını vurgulayan Aral, bunun yanında önemli bir ithalat ihtiyacını sonlandırdıklarını söyledi.

Yaptıkları üretimin yüzde 95'ini ihraç ettiklerine işaret eden Aral, bu ürün için de Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ihracatı hedeflediklerini belirtti. Yıllık 4 bin 500 makineli tüfek üretme kapasitesine ulaştıklarını bildiren Aral, şöyle konuştu:

"Bu dünyadaki en büyük kapasitelerden biri. ABD her yıl kuvvetleri için yenileme ve yeni alım olarak 3000-3500 arasında makineli tüfek alıyor. Rakiplerimizin kapasitesine baktığımızda dünyada böyle bir kapasite yok. Hem ürünü geliştirmek hem en iyisini yapmak hem de yüksek kapasite 2023'te meyvelerini gösterdi. Dost ve müttefik ülkelere, kendi kuvvetlerimize teslimat miktarı 3000'i geçmiş durumda. 2023 yılı içerisinde üretilip satılacak silah miktarı ise yaklaşık 4000-4500 arasında olacak."

"Bu IDEF çok farklı olacak"

Türkiye'nin son dönemde gerçekleştirdiği operasyonlarda kendisini kanıtladığını ifade eden Aral, "Bu IDEF'in bu kanıtlamanın meyvelerini vereceği, önemli anlaşmaların imzalanacağı, şov yapacağımız bir fuar olacağını düşünüyorum. Savunma Sanayii Başkanlığımıza, Milli Savunma Bakanlığımıza çalışmaları, bu gelişmeler dolayısıyla teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm ülke olarak önemli bir fuara imza atacağız. Bu IDEF öncekinden çok daha farklı bir IDEF olacak." diye konuştu.

-AA