2024 yılın Mart ayında gerçekleşecek ödül töreni sonrası kazananların açıklanacağı yarışmada; ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’ ödülünü alacak girişimci 200 bin TL, ‘Türkiye’nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Kadın Girişimcisi’, ‘Türkiye’nin Gelecek Vadeden Kadın Girişimcisi’, ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Etki Girişimcisi’ ve ‘Türkiye’nin Kadın Kooperatifi’ kategorilerinin birincileri ise 150 bin TL’lik ödülün sahibi olacak. Yarışmaya bu yıl eklenen Türkiye’nin Kadın Kooperatifi kategorisinde kadınlar tarafından kurulan ve işletilen, kadınlar üzerinde ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan olumlu etkiler yaratma odaklı çalışmalar yapan kadın kooperatifleri yarışacak. 

KAYA: KADIN GİRİŞİMCİLERİN BAŞARI HİKAYELERİNİN DUYULMASINA DESTEK OLUYORUZ 

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, “Toplumsal ve ekonomik hayatta kadının güçlenmesi ve güçlendirilmesi, üzerinde en çok durulan konuların başında geliyor. Garanti BBVA olarak, sürdürülebilir ekonomik ve toplumsal kalkınma için kadınların güçlendirilmesine, içlerindeki potansiyeli gösterebilmelerine, yaşamlarında değişim ve gelişim yaratmalarına katkı sağlamak amacıyla uzun yıllardır çalışıyoruz. Türkiye’de öncü olduğumuz Kadın Girişimci Programımız kapsamında kadın girişimciliği ve kadının iş hayatına katılmasını desteklemek amacıyla 17 yıldır ülkemizde pek çok ilki gerçekleştirdik. Bütüncül bir yaklaşımla finansman sağlama, eğitim, cesaretlendirme ve yeni pazarlara açılma olmak üzere 4 temel başlıkta ele aldığımız çalışmalarla ekosisteme sürdürülebilir katkı sağladığımıza inanıyoruz. Bu çalışmaların en önemli ayağını oluşturan Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’yla 2007’den beri kadın girişimcilerin önündeki görünmez engelleri kaldırıp motivasyonlarının artmasına, başarı hikâyelerinin duyulmasına ve rol model olmalarına destek oluyoruz” dedi. 

“BİRLİKTE BÜYÜK BİR EKOSİSTEM OLUŞTURDUK” 

Birçok kadının hayatına dokunduklarını ifade eden Kaya, “Toplamda 43 bini aşan başvuruyla, dayanışma topluluğu yarattığımız yarışma sayesinde, birçok kadının hayatına dokunduk. 2007’den bu yana kadın girişimcilerin el attığı her işte başarısının katlanarak arttığını gördük. Kadın girişimciler sadece yarışmaya başvurarak bile büyük kazanım elde ediyor. Bu adımla büyük bir cesaret ve özgüven örneği gösteriyorlar. Cesaretleri de işlerini geliştirme konusunda motivasyonlarını arttırıyor, böylece işlerine ve ekonomiye daha fazla katkı sağlıyorlar. Yıllar içinde gördük ki yarışmamıza başvuran pek çok kadın girişimci, işini büyütürken, kadınların istihdamını destekliyor, sosyal fayda sağladığı projelerle etki alanını genişletiyor. Bir kadına bile ulaşmak ve dayanışma içinde olmak çok önemliyken birlikte büyük bir ekosistem oluşturduk” diye konuştu. 

“BAŞARISIYLA KADINLARA İLHAM OLMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERİ DAVET EDİYORUZ” 

Sözlerine devam eden Sibel Kaya, şunları ekledi: 

“Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’yla kadınları cesaretlendirmek, başarı hikâyelerinin kitleler tarafından bilinmesine, tanınmasına ve de örnek alınmasına vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 17’nci yılında yarışmamıza yeni bir kategori eklemenin heyecanını yaşıyoruz. Anadolu’da kısıtlı imkânlarla çok büyük işler başaran, bulundukları bölgenin istihdamına, gelişimine sürdürülebilir katkı sağlayan kadın kooperatiflerimiz bulunuyor. Biz de kadınların birlikte üreterek güçlendiği, fark yaratan çalışmalara imza atan ve sayıları sürekli artan kooperatifleri motive etmek amacıyla ‘Türkiye’nin Kadın Kooperatifi’ kategorisini hayata geçirdik. Bu yıl ilk kez ödül vereceğimiz kategoriye gelecek başvuruları heyecanla bekliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken kadının güçlü ve her anlamda eşit olması daha da önem kazandı. Dolayısıyla Cumhuriyetin 100. yılında başarısıyla kadınlara ilham olmak isteyen kadın girişimcileri ve kooperatifleri yarışmamıza ve ailemizin parçası olmaya davet ediyoruz.” 

BEZİRCİOĞLU: GÜÇLÜ ROL MODELLERİN GÖRÜNÜR OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ 

KAGİDER Başkanı Esra Bezircioğlu da yarışma hakkında şunları söyledi: 

“KAGİDER olarak kurulduğumuz günden bu yana bir yandan kadın girişimci sayısının artması, kadınların iş hayatında daha fazla yer alması, diğer yandan güçlü rol modellerin görünür olması için çalışıyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’na çok önem veriyoruz. Bu yıl 17’ncisi gerçekleşecek yarışmaya her yıl artan bir ilgi olduğunu görmekten dolayı çok mutluyuz. Bizi daha da mutlu eden bu yarışmada derece alan kadın girişimcilerin uluslararası yarışmalarda başarılı olduğunu görmek. Bu yıl ilk kez ‘Türkiye’nin Kadın Kooperatifi’ kategorisinde de ödül verileceği için çok mutlu ve heyecanlıyız. KAGİDER olarak kadın kooperatifleri bizim çok önem verdiğimiz bir alan ve bu alanda çeşitli projeler gerçekleştiriyoruz. Yaptıkları başarılı çalışmaların ödülle taçlandırılacak olması çok değerli. Ben buradan tüm kadın kooperatiflerini yarışmaya katılmaya davet ediyorum. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların gücünü, dinamizmini ve potansiyelini Cumhuriyet’in 100. yılında hep birlikte gösterelim.” 

YILMAZ: KADIN GİRİŞİMCİLERİMİZİ HEYECANLA BEKLİYORUZ 

Taksi tartışması sonrası kavga: 2 ölü Taksi tartışması sonrası kavga: 2 ölü

Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talip Yılmaz ise “Kadının gücüne, kadının Türkiye ekonomisinde daha fazla söz sahibi olması gerektiğine inanıyoruz ve yayın politikamızda, haberlerimizde bu konuya büyük önem veriyoruz. Türkiye ekonomisinin kırılganlıklardan daha az etkilenmesi için kadının iş hayatında daha fazla yer alması gerektiğini, sürdürülebilir bir kalkınma için bunun gerekli olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin kadın girişimci ekosistemi geliştikçe, yarışmamız da büyüyor ve gelişiyor. Bugün 43 bini aşkın kadın girişimci, yarışmamıza başvuru yapmışsa, bundan büyük bir mutluluk ve gurur duyduğumuzu ifade etmeliyim. Sonuçta kadın girişimcilerimizi heyecanla bekliyoruz. Yarışmamıza başvursunlar, kendilerini ifade eksinler” diye konuştu. 

DHA