6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde çocukların eğitsel faaliyetlerine katkı sağlaması amacıyla toprak, saman ve çuval kullanılarak inşa edilen Kerpiç Kütüphane’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Türkoğlu Belediyesi ve Herkes İçin Mimarlık Derneği işbirliğiyle hazırlanan Türkiyenin ilk ikiz kubbeli projesi, 23 Nisan Parkı’nda yer alıyor. Açılış törenine, Türkoğlu Belediye Başkanı Mehmet Karaca, Herkes İçin Mimarlık Derneği üye mimarları, yerel yöneticiler ve çok sayıda davetli katıldı. Törende, çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenirken, Türkoğlu Belediyesi tarafından da proje mimarlarına hediye takdim edildi.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 13.50.44

ANLAMLI BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK

Kerpiç Kütüphane’nin açılış programında konuşan Türkoğlu Belediye Başkanı Mehmet Karaca, şu sözleri kaydetti; “İlçemize güzellikler kazandırmaya devam ediyoruz. Süper Kerpiç ev, Türkoğlu Belediyemiz ve Herkes İçin Mimamrlık Derneği ortak işbirliğiyle yürütülen anlamlı bir proje. Öğrencilerimizin ders çalışabilecekleri, kitap okuyabilecekleri güzel bir ortam oluşturmak amacıyla yapıldı. Türkoğlu’muzun eğitim alanında daha da ileriye gitmesi için çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz.”

Whatsapp Image 2024 07 10 At 13.50.45

SOSYAL MEKAN EKSİKLİĞİNİ GİDERMEYE ODAKLANDIK

Deprem sonrası sosyal mekan eksikliğini gidermek amacıyla böyle bir projeye imza attıklarını söyleyen Herkes İçin Mimarlık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Mina Öner; “Geçen sene 6 Şubat'ta yaşadığımız doğal felaket sebebiyle dernek olarak hemen harekete geçip neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Afet sonrasında güvenilir, hızlı üretim teknikleri üzerine odaklanarak hem geçici barınma sorunlarına hem de bu süreçteki sosyal mekan eksikliğini gidermeye odaklandık. Hepimiz bir araya geldik ve normalleşme sürecini destekleyen faaliyetlere aracılık edecek olan ortak paylaşımı olanak tanıyan bir mekan tasarlamayı hedefledik. Umarım tasarladığımız mekanda bu yönde işlevini yerine getirir.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 13.38.32

KIŞLARI SICAK, YAZLARI DA SERİN TUTAN BİR MEKAN

Tasarladığımız model, Türkiye'de üretilmiş önemli bir modeldir. Süper kerpiç yapılar, toprak çuval tekniği ile inşa edilen üstü çoğunlukla kubbe şeklinde kapanan yapılardır. Afetlerden sonra afetin türüne göre tasarlanıp yerinde uygulanıp bilimsel olarak test edilmiş bir yapım tekniğidir.  Bu teknik yaygın olarak bulunan büyük hafriyat çuvalları veya tek parça çuval ruloları yerel toprak ve agreka ile doldurulması, birbiri üzerine yerleştirilmesi ve sıkıştırılmasını içeren bir yığma yapı tekniğidir. Bu yapı temsilinin diğer bir amacı prefabrik ve çadır gibi mekanlardaki ısı yalıtım problemine çözüm getirmesidir. Toprak olduğu için kışları sıcak, yazları da serin tutan bir mekan.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 13.50.43

KULLANIM AMACI ÇOCUK KÜTÜPHANESİ OLARAK BELİRLENDİ

Mekanımızın kullanım amacı, küçük boyutlu çocuk kütüphanesi olarak belirlendi ve güncel ihtiyaçlara göre de dönüştürülebilecek esnekliktedir. Daha sonra ilerleyen süreçtede çevreye uyum sağlayacak şekilde adapte edilebilir. Ancak gerek boyutları, ölçeği, insanı daha içine alan formu sebebiyle çocukların içeride kendini daha güvende hissedebilir mekan olarak sağlıklı malzemelerle, toksik olmayan geleneksel yöntemlerin çağdaş ve güncel olarak üretilmesiyle yapılmıştır.

Whatsapp Image 2024 07 10 At 13.39.12

UMARIM HERKESE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK BİR PROJE OLUR

Umarım bu güzel proje, Türkiye'nin ilk ikiz kubbesi herkese örnek teşkil edecek bir proje olur. Bu yapıyı öncelikle geleceğin çınarları çocuklarımıza emanet ediyoruz. Umarım onlar çok güzel şekilde değerlendirecek. Değerli eğitimcilerimize, halkımıza ve tabii ki Türkoğlu’na emanet ediyoruz. Buranın en güzel şekilde herkesin erişimine açık bir şekilde kullanılacağından eminiz” ifadelerini kullandı.

Kapak-77

Editör: Didem Kayabaşı