I M G 8231

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kahramanmaraş'ta Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Yunus Emre Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Gençlik Buluşması’na katıldı. Düzenlenen programa Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel, AK Parti İl Başkanı Cüneyt Doğan, Milletvekilleri ve şehir protokolü katıldı. Program, gençleri bilim ve teknolojiye yönlendirmek, onlara ilham vermek ve Türkiye'nin uzay alanındaki gelişmeleri hakkında bilgilendirmek amacı taşıdı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye'nin uzay ve teknoloji alanında attığı adımların önemine değindi. Astronot Alper Gezeravcı ise uzayda geçirdiği deneyimlerini gençlerle paylaşarak, onları uzay bilimleri alanında kariyer yapmaya teşvik etti.

I M G 8250

TÜRKİYE KENDİ HABERLEŞME UYDULARINI YAPAN ON ÜLKEDEN BİRİ OLACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Bu yola çıkarken ki hedefimiz kendi evlatlarımızın alın teriyle, öz evlatlarımızın akıl teriyle ihtiyaç duyulan teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirmekti. Türkiye’nin kendi öz evlatları alın teriyle akıl teriyle bayraktarları, ankaları, akıncıları, aksungurları, hürkuşları, hürjetleri, atakları,  gökbeyleri, Kızılelmaları, kağanları üreterek gökyüzüne Türkün imzasını attı. Arzu ediyoruz ki havacılıkta nasıl başarılı olmuşsak uzay biliminde de uzay teknolojilerinde de benzer bir başarı elde edelim. 40 yıl önce rahmetli Turgut Özal TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nü kurdu. 2000 binlere geldiğinizde uydu teknolojilerinde de yerlilik, millilik atılımı hızlandı. Önce bilsat görüntüleme uydusunda ortak üretime girdik. Sonra rasat görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. Daha sonra Göktürk görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. 2023 yılında milli uydumuz imeceyi uzaya gönderdik. 4 ay içerisinde de ilk milli haberleşme uydumuz olacak 6A’yı uzaya göndereceğiz. Bununla birlikte de Türkiye kendi haberleşme uydularını yapan on ülkeden biri olacak.

I M G 8226

GENÇLERİMİZİN MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNİN ÖZNESİ OLDUĞUNA YÜREKTEN İNANIYORUZ

Biz gerçekten gençlerimizi milli teknoloji hamlesinin sahibi olarak görüyoruz. Milli teknoloji hamlesinin öznesi olduğunuza yürekten inanıyoruz. Bu anlayışla da milli teknoloji kapsamında ne yapıyorsak yürüttüğümüz bütün programlarda, projelerde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sürdürdüğümüz tüm işlerde Türk gençliğini, teknofest kuşağını her daim işin kalbinde merkezinde görüyoruz. Türk gençliği kendini ispat etti. Türk gençliği kendini milli savunma sanayinde, milli havacılıkta ispat etti. Bütün dünyaya Türk gençleri neleri başarabileceklerini çok güçlü şekilde gösterdiler” ifadelerini kullandı.

I M G 8174

Bakan Kacır’ın konuşması sonrası Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, gençlere uzay deneyimini anlattı.

I M G 8078

Editör: Çağatay Gedik