kmAK Parti’nin kuruluş dönemi olan 2002 yılından itibaren her seçimde AK Parti’ye en yüksek oyu vererek AK Parti’nin kalesi konumunda bulunan Kahramanmaraş’ta, bu seçimlerde vekil sayısında azalma yaşandı. AK Parti kurulduğu tarihten itibaren 6 veya 7 vekilini meclise gönderdiği Kahramanmaraş’ta, 14 Mayıs seçimlerinde bir ilk yaşanarak 5 AK Partili vekil meclis yolunu tuttu, CHP 2, MHP ise 1 vekil çıkarttı. Kent seçmeni, yöneticilerin halkla fazla iletişim kurmamaları, şehre yapılacak olan bir yatırımın söz verilip yerine getirilmemesi, kent coğrafyasının çevre illerden daha verimli olduğu halde gerekli hizmetlerin sağlanmaması gibi unsurlar neticesinde bu seçimde AK Parti’ye adeta sandıkta tepki gösterdi. 2018 genel seçimlerinde Kahramanmaraş’tan yüzde 58,46 oy oranıyla 6 vekil çıkaran AK Parti, 14 Mayıs’ta yüzde 47,72 oy toplayarak vekil sayısını 5’e düşürdü. Muhalefet Parti konumunda bulunan CHP ise 40 yıl aradan sonra bir ilki gerçekleştirerek AK Parti’nin kalesi olarak görülen Kahramanmaraş’tan yüzde 16,30 oy alarak 2 vekil çıkarmayı başardı. 2018 seçimlerinde CHP’nin oy oranı ise yüzde 9,76 idi.Ekran görüntüsü 2023-05-16 104242

YÜZDE 100 DEĞİŞİME GİTMESEYDİ?

Geçtiğimiz dönem yapılan seçimler neticesinde Kahramanmaraş’tan meclise giden AK Partili vekillerin hiçbiri bu seçimde aday olarak gösterilmedi. Parti 2023 seçimlerinde mevcuttaki vekillerden memnun olmayan halkın tepkilerini dindirme sebebiyle Kahramanmaraş adına yüzde 100 aday değişimine giderek oylarda daha fazla düşüş yaşanmasının önüne geçti. Mevcut milletvekillerini tekrar aday olarak çıkarmaları belki de kalelerini kendi elleriyle yıkmalarına sebebiyet verecekti.

Afşin'de  13 kişi yakalandı Afşin'de 13 kişi yakalandı

HALK MUZDARİP

Çevre illerden en çok Gaziantep ile kıyaslanan Kahramanmaraş doğa unsurları, turizmi ve bölge konumu olarak daha verimli arazilere sahip olmasına rağmen yatırım hizmetlerinin zayıf kalması halkın muzdarip olduğu konular arasında geliyor. Dünyanın dört bir yanından misafir ağırlayan şehrin doğal kaplıca tesislerinin bulunduğu Zeytin Ilıca Kaplıcaları yolu, Çağlayancerit yolu, Germenica Antik Kentinin gelişmemesi, şehrin futbol takımına ve stadyumuna gerekli önemin verilmemesi ve hızlı trenin halen şehrimizde yer almaması halkın mevcut yönetim düzenine karşı tepkilerine sebebiyet veriyor. Bu tepkiler sandık başında gösterilerek AK Parti’nin Kahramanmaraş’ta aldığı oy oranında azalma yaşamasına sebep oldu.

ALİ ÖZTUNÇ FAKTÖRÜ

Son yapılan 2019 belediye seçimlerinde sahada aktif rol göstererek halkın sevgisini kazanan ve karşılığını sandıkta 170 bin 407 oy toplayarak alan kentte ‘Atom Karınca’ lakaplı Ali Öztunç’un bu başarısının, 2023 genel seçimlerinde Kahramanmaraş’ta CHP’nin 2 vekil çıkarma başarısında büyük etkisi var. Kahramanmaraş’ta oy oranı 60-65 bin bandında olan CHP, 14 Mayıs’ta 105 bin 583 oy alarak bu başarıyı kanıtlamış oldu.

Haber: Eyüp Kağan Atlı