Kahramanmaraş'ın tarihî zenginliklerinden biri olan Taşhan Kapalı Çarşı, şehrin dokusunu ve kültürel mirasını yansıtan önemli bir yapı olarak öne çıkıyor. 1650 yılı civarında Hatipzadelerden Mehmet Efendi, Kalender Çelebi ve Ahmet Çelebi tarafından inşa ettirildiği düşünülen bu yapı, geçmişten günümüze birçok döneme de tanıklık ediyor.  Kare avlu çevresinde yer alan iki katlı yapının, önceden "yolcu hanı" olarak kullanıldığı tarihi kaynaklarda belirtiliyor.

6075B8E9C06Ad18Ef7E4Db53

ÜST KATTA ODALAR BULUNUYOR

Alt katta ahır ve depo alanlarına yer verilirken, üst katta ise yolcuların kalması için odalar bulunuyor. Taşhan, o dönemlerde şehre gelen kervanların mallarını indirip konaklamaları için özel olarak tasarlanırken, çarşı kompleksi ile organik bir bütünlük oluşturarak şehrin ticaret hayatına hizmet veriyor.

Taşhann

KAHRAMANMARAŞ'IN TARİHÎ MİRASLARINDAN BİRİ

Günümüzde, Taşhan, Alt ve üst katlarda bulunan odalar ise dükkân ve depo olarak kullanılmakta. Kahramanmaraş'ın tarihî miraslarından biri olan Taşhan Kapalı Çarşı, geçmişin izlerini günümüze taşıyarak ziyaretçilerine tarihi bir atmosfer sunuyor.

Muhabir: rıdvan gökçe