Başkan Mahçiçek, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarına EXPO 2023’ü anlattı Başkan Mahçiçek, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlarına EXPO 2023’ü anlattı

Bir yandan küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişikliği sebebiyle Dünya’da oluşacak su kıtlığının önüne geçilmeye çalışılırken, bir yandan su kıtlığı olması halinde alternatif çözümler üretilmeye çalışılıyor. Su kıtlığı sebebiyle en çok zarar görecek sektörlerden birisi olacak olan tarımda ise susuz tarım modelinin yaygınlaşması bekleniyor. Susuz tarım için “toprağı en iyi şekilde değerlendirmek” tanımını yapan Yüksek Ziraat Mühendisi Dr. Celal Kuru, su sıkıntısı yaşanması durumunda susuzluğa dayanıklı sebze, meyve ve bitkilerin yetiştiriciliğinin artacağını ifade etti. Gazetemize açıklamalarda bulunan Kuru, ileride oluşabilecek bu tür sıkıntılar nedeniyle şimdiden araştırmalar yapılarak tarım teknolojisinin bu yönde gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Celal Kuru

SUSUZ TARIM İÇİN SULAMA YAPMADAN YETİŞTİRİCİLİK YAPMAK GİBİ ALGILANIYOR

Susuz tarımın sulama yapmadan yetiştiricilik yapmak gibi algılandığını kaydeden Kuru, aslında böyle olmadığını, susuzluğa dayanıklı bitkilerin yetiştirilmesi olduğunu belirtti. Kuru; “Çiftçi için en önemli şey verimdir. Verimi ne kadar çok alırsa; çiftçi o kadar çok kara geçer. Tabi verim diyince akıllara ilk su gelir. Su, sadece çiftçiye bağlı bir şey değil. Arazisi susuzsa, su imkanları yoksa, sulama yapamıyorsa mecburen susuz tarıma geçecektir. Susuz tarımda nasıl verim alacağını hesaplayacak ve bu işi yapacak. Susuz tarımda tedbirler alması gerekir. Peki hangi tedbirleri almalıdır? Birincisi susuzluğa dayanıklı bitkileri seçecek. Bazı bitkiler susuzluğa dayanır, bazıları dayanmaz. O zaman burada susuzluğa dayanıklı bitkileri seçecek. Meyvecilikte de aynı şekilde, susuzluğa dayanıklı meyve türlerini seçmesi gerekiyor. Örneğin, Antep Fıstığı susuzluğa dayanabilen bir bitki. Şunu da belirtmek gerekiyor; Susuzluğa dayanıklı olması ayrı bir şey, su istemez demek ayrı bir şey. Çoğu çiftçi susuzluğa dayanıklıyı, su istemiyor olarak düşünüyor ve sulamıyor. Antep fıstığı için çoğu yerde sulanmaz derler. Ancak suyu verdiğinizde daha yüksek verim alıyorsunuz. Esasında susuz tarım; toprağı en iyi şekilde değerlendirmenin adıdır. Susuz tarım kurallarına uymak şartıyla topraktan azami verimi almaya gayret etmektir. Susuz tarım için su imkanı olmadan yapılan tarım türüdür diyebiliriz. Burada da toprağı iyi değerlendirmek istiyorsanız, susuz tarımın özelliklerine şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Bizim halkımız, sulama yapmadan yetiştirmek demek gibi algılıyor. Bir bitki sulanmaz demek doğru değil. Bizim bölgemizdeki zeytinde susuzluğa iyi dayanır. İncirde susuzluğa dayanarak yetişir. Toprağı en iyi şekilde değerlendirmek için susuzluğa en iyi şekilde dayanan bitki türlerini seçmek gerekiyor. Bu tarla tarımında da böyle, meyve tarımında da böyle. Toprak su almıyor ve çiftçi şeftali yetiştirmek istiyor. Susuzluğa dayanmaz. Bu durumda çiftçinin şeftaliyi susuzluğa dayanıklı anaç bitkilerin üzerine aşılaması gerekiyor. Örneğin bademin üzerine aşılanabilir. Badem susuzluğa dayanır. Bu şekilde mühendislikleri bilmek gerekir ve toprağı ona göre değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

1207921

TÜM BİTKİLER SUYU SEVER

Tüm bitkilerin suyu sevdiğini ifade eden Kuru, şartların uygun olmaması halinde susuzluğa dayanıklı bitkilerin seçilmesi gerektiğini söyledi. Kuru; “Tüm bitkiler suyu sever. Suyu sevmeyen bitki olmaz. Şartlar suya uygun değilse, susuzluğa dayanabilen meyveleri seçmek gerekiyor. Meyve türleri itibariyle susuzluğa dayananlar badem, Antep fıstığı, incir, zeytin gibi meyveler susuzluğa dayanır. Bölgemizde çok yetişen acur susuzluğa dayanır. Susuz şartlarda da çok iyi verim verir. Salatalık mutlaka su ister. Tarla bitkilerinden mercimek susuzluğa dayanır. Buğdayın yetiştiği kıraç yerler var. Bir bahçede sulanan kısımlar olur, sulanamayan kesimler olur. Rakım değişik olabilir. Sulu kalan kısıma göre verim düşük olabilir. Kıraç yerde de yetişebilir. Çiftçinin ona da baştan razı olması ve bilmesi gerekiyor. Çiftçimiz maalesef tarımın bir mühendislik olduğunu kabul etmiyor. Mühendislik demek, eline çapayı alıp tarlayı işlemek değildir. Mühendislik, topraktan azami verimi almak ve çiftçinin rantable şekilde çalıştırılması demektir. Özellikle Kahramanmaraş’taki çiftçilerimiz maalesef ziraatçiliği bilmiyor. Bilmedikleri gibi danışmayı da kendilerine yakıştırmıyorlar. Sorup danıştığı zaman kendi kendini küçük hissediyor” ifadelerini kullandı.

img_20150716_190253

SUSUZ ŞARTLARDA DAHA İYİ VERİMİN NASIL ALINACAĞI YÖNÜNDE ARAŞTIRMALARIN YAPILMASI GEREKİYOR

Tarım teknolojisinin susuz tarım konusunda daha fazla gelişme göstermesinin gerektiğinin altını çizen Kuru, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Teknoloji gelişiyor. Geçmişte gördüğümüz birçok şey şimdi yok. Dünya ve teknoloji devamlı gelişme içerisindeler. Araba sektöründe, otomotiv sektöründe, tekstil sektöründe ilerleme olduğu gibi tarım sektöründe de ilerleme var. Tarım sektöründeki ilerlemelerde de mevcut şartlarda daha iyi verimi nasıl alırız, bunun araştırmaları yapılmalıdır. Bilgiye önem verilmelidir. Bu konu üzerinde araştırmalar önemli. Susuz şartlarda daha iyi verimin nasıl alınacağı yönünde araştırmaların yapılması gerekiyor. Geleceğin şartlarına uygun araştırmaları şimdiden yapmamız lazım ki gelecekteki su sıkıntısı şartlarında hazırlıklı olunması gerekiyor.”

tarim_2021_10

Haber: Burak Alkaya