Tuğgeneral Serkan Bircan, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nda milletvekillerine sınır güvenliğine ilişkin bilgi verdi. Tuğgeneral Bircan, hudut güvenliğinin koordineli ve birbirini takviye eden 3 kademeli tertiplenmeyle sağlandığını söyledi. Bircan, birinci kademede atamalı hudut birlik personeli bulunduğunu söyleyerek, "Bu personelin görev yaptığı hudut hattında modüler beton duvar ve hendek gibi fiziki engel sistemleri ile elektronik keşif gözetleme sistem ve cihazları bulunmaktadır. Bu personelimiz hudut hattında 24 saat esasına göre pusu, devriye ve keşif gözetleme faaliyetleri icra etmektedir" dedi.

Sınırda fotokapanlı güvenlik

Bircan, ikinci kademede takviye olarak görevlendirilen komando ve keşif birliklerinin özellikle ikinci derece kara askeri yasak bölgede hareketli pusu ve keşif gözetleme faaliyetleri icra ettiğini, üçüncü kademede ise hudut birlikleri ile koordineli şekilde görev yapan kolluk kuvvetlerinin yol kontrol noktaları tesis edip, gerekli kontrolleri sağladığını belirtti.

Taksici Erge’nin katilinin cezai ehliyeti tam Taksici Erge’nin katilinin cezai ehliyeti tam

 

Sınırda fotokapanlı güvenlik

'CAYDIRMA, GÖRME, BULMA'

Bircan, "Hudut güvenliğinin özetini; 'caydırma', 'görme' ve 'bulma' olarak ifade edebiliriz. Modüler beton duvar ve hendeklerle caydırıyor, İHA'larımız ve diğer keşif gözetleme vasıtalarıyla görüyor, birliklerimizin kademeli tertiplenmesiyle buluyor ve engelliyoruz. Alınan bu tedbirlerle hudut güvenliğimiz 'hudut namustur' anlayışıyla 7 gün 24 saat hudut boyunca tertiplenen 7 hudut tugayı, 6 hudut alayı ve yaklaşık 9 bin takviye personel ile her türlü hava ve arazi şartlarında özverili bir mücadeleyle devam etmektedir. Hudut güvenliğini sağlamakla görevli yaklaşık 60 bin personel tarafından Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin en teknoloji yoğun ve en etkili tedbirleriyle hudut hizmetleri icra edilmekte ve alınan tedbirler her geçen gün geliştirilmektedir" dedi.

Sınırda fotokapanlı güvenlik

Bircan, Suriye ve Irak sınırında hudut emniyetinin ileriden itibaren sağlandığını, Irak hududunun tamamında, Suriye'de de hududun yüzde 63’ünde ileriden kontrol sağlandığını belirtti.

Sınırda fotokapanlı güvenlik

Bircan, modüler beton duvar, devriye yolu, gözetleme kuleleri ve güçlendirilmiş kafes tel sistemlerinin yanı sıra yerli ve milli teknolojili kamera sistemleri, insansız hava araçları ve radar sistemleri, ayrıca mobil gözetleme araçları, uzaktan komutalı silah sistemi ve sinyal karıştırıcı cihazlarla sınır hattının korunduğunu söyledi. Bircan, Suriye kara sınırının 911 kilometre olduğunu, bunun 837 kilometresinin tamamında modüler beton duvar inşası tamamlandığını, İran sınırında 479 kilometre olarak planlanan beton duvarın 310 kilometresinin tamamlandığını belirtti.

'10 KİLOMETREDEN TESPİT YAPILABİLİYOR'

Bircan, sınır hattı boyunca milli imkanlarla geliştirilen İHA’larla hem gözetleme hem de terörle mücadele kapsamında keşif gözetleme faaliyeti icra edildiğini söyleyerek, "Modüler beton duvarın hemen diğer tarafı duvar hattı boyunca gözetleme için kısa mesafe kamera sistemleriyle donatılmıştır. ACAR ve Retinar radar sistemleriyle 4-10 kilometreden insan ve araç tespitleri yapılabilmektedir. Elektrooptik kulelerimiz yaklaşık 50 metre yükseklikte bulunmaktadır, bunların üzerine kamera ve keşif gözetleme sistemleri entegre edilmiştir" diye konuştu. 

"DHA"

Editör: Demirören Haber Ajansı