11 ili etkileyen yıkıcı depremler, birçok tarihi yapıya da hasar verdi. Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye, Kilis illerinde birçok tarihi yapıda oluşan hasarların yanı sıra depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta da Ulu Camii, Eski Maraş Evleri, Arasta Camii ve pek çok yapı hasar aldı. Bu yapılardan biri de şehrin tam merkezinde yer alan Kahramanmaraş Kalesi oldu. Kalenin duvarlarında ve iç mekanlarında oluşan hasarlar, depremin üzerinden 14 aylık süre geçmesine rağmen onarılmayarak ziyarete açılmadı. Deprem sonrası hasar onarımı için çalışmalar başlamıştı fakat şuan kale de yapılan çalışmalar yavaş ilerliyor. 2023’ün Kasım ayında ‘Maraş Kalesi’ne kilit vuruldu’ başlıklı haber çalışmamızda da kalenin kapalı vaziyette olduğunu belirtmiştik. İlgili haberin üzerinden de 5 aylık süre geçerken, kalenin akıbetinde hiçbir ilerleme katedilmedi.

S2700002

ZİYARETÇİLER KAPIDAN GERİ DÖNÜYOR

Havaların ısınmasıyla birlikte deprem şehri Kahramanmaraş’ta, normalleşme sürecinde hızlı adımlar atılması ve turizm potansiyelinin canlandırılması bekleniyor. Ancak, şehrin en önemli kültür varlıklarından biri olan ve tarihi milattan önce 1. Yüzyıl ile 2. Yüzyıl arasına dayanan Maraş Kalesi halen faaliyete başlamadı. Şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk duraklarından olan kalenin ne zaman açılacağı merak konusu olmaya devam ederken, ziyaret için gelen vatandaşlar kapıdan adeta geri çevriliyor.

D J I 0304

‘KALE UZUN YILLAR YİNE KAPALI KALACAK’ DÜŞÜNCELERİ AKILLARA GELİYOR

Kale, daha önce de 2017 yılının ilk aylarında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ihalesi yapılarak restore edilmek üzere kullanıma kapatılmıştı. Restorasyon nedeniyle kapatılan şehrin simgelerinden Maraş Kalesi, yapılan çevre düzenlemesi ve restore işlemleri sonrası 2020’de kente tekrar kazandırılmıştı. O dönem, 3 yıl kapalı kalan kalenin yapılan hizmetlere karşın uzun süre kapalı kalması tepkilere sebebiyet verirken, deprem sonrası hasar alan ve kullanıma kapatılan kalenin 1 yılı aşkın süredir halen kapalı kalması, vatandaşlarda, ‘Kale uzun yıllar yine kapalı kalacak’ düşüncelerini akıllara getiriyor.

D J I 0307

Editör: Çağatay Gedik