İngiliz kızı Sarah Cook ve Kahramanmaraşlı Musa Kömeağaç’ın 1994 yılında Alanya'da başlayan, Türkiye'de ve uluslararası medyada yankı uyandıran aşk hikayesi, bir dönemin ilginç aşk ve yaşam mücadelesi örneği olmuştu.

Screenshot 1-32

Sarah, ailesiyle Türkiye'ye tatile geldiği sırada henüz 13 yaşındayken 18 yaşındaki garson Musa Kömeağaç ile tanışmış ve aralarında bir ilişki başlamıştı. İlerleyen süreçte Sarah ve Musa, Sarah’ın ailesinin zorla ikna edilmesi sonucu Türkiye'de imam nikahıyla evlenmiş ancak yaşadıkları ilişki ve aile içi sorunlar İngiliz basınında geniş yer bulmuştu.

Screenshot 4-7

Sarah ve Musa'nın evliliği kısa sürede sorunlarla dolu oldu. Sarah’ın babası medyadan kızının evliliğini duyururken İngiltere basınında büyük yankı uyandırmış, Sarah’ın reşit olmadığı gerekçesiyle İngiltere devleti Sarah’ın Müslüman biriyle evliliğine karşı çıkmıştı. İngiltere devletinin ailesi üzerine yaptığı baskıya dayanamayan Sarah, ülkesine döndü ve orada bir süre Musa ile iletişimini sürdürdü ancak ilişkileri kısa sürede sona erdi. Sarah daha sonra İngiltere'de başka biriyle evlenip çocuk sahibi oldu. Musa ise Türkiye'de kalarak kendi hayatını sürdürdü ve burada başka biriyle dünya evine girdi.

Sarah iki kez evlendikten sonra şu an 4 çocuk annesi olarak yaşamını sürdürüyor, Musa ise Kahramanmaraş'tan hiç ayrılmadı, film ve prodüksiyon işleriyle uğraştı. İkilinin yaşamları ve ilişkileri, medya ve toplumda uzun süre tartışılan ve takip edilen bir konu oldu. ATV ekranlarında yayınlanan diziye de konu olan bu çift, başta Reha Muhtar olmak üzere Türkiye bu Sarah ve Musa aşkı için tek yürek olmuştu. O sırada Musa, küçük yaşta kızı alıkoymaktan ve zina suçlamalarından 28 gün hapis yatıp çıktı.

Screenshot 2-23

Musa, oğlu Muhammed’i ise sadece internet üzerinden görebildi. Sarah İngiltere’de yaşamını sürdürürken Musa ise Kahramanmaraş’ta hayatını sürdürüyor.

Muhabir: Sibel Gürle