Yaz aylarının en çok kullanılan aksesuarlarından birisi olan güneş gözlüğü göz sağlığı için çok önemli bir faktör olurken, uzmanlar ise sahte güneş gözlükleri konusunda uyarılarda bulundu. Uzmanlar, sahte güneş gözlüklerinin yararından çok zararı olacağını belirtirken, insanların göz sağlığı için gerçek güneş gözlüğü kullanması gerektiğini vurguladı. 10 yılı aşkındır Gözlük sektöründe yer alan Murat Optik işletmecisi Murat Doğrul, imitasyon yani orijinal olmayan güneş gözlüklerinin göz sağlığı için birçok zararı olduğunu ve ilerleyen süreçte katrakta kadar ilerleyebileceğini vurguladı. Murat Doğrul, “Orijinal olmayan güneş gözlüklerinin göz sağlığına faydası yoktur, aksine zararı vardır. Sahte güneş gözlükleri güneşin zararlı ışınlarını geçirdiği için gözde kızarma, gözde yanma, gözde damar tıkanıklıkları oluşturabilir. Hatta bu rahatsızlıklar katrakta kadar gidebilir. Orijinal güneş gözlülüğün amacı: güneşin zararlı ışınlarından gözümüzü korumaktır. Güneş gözlüğü bir aksesuar değildir, neredeyse herkesin böyle bir ön kabulü vardır. Güneş gözlüğü her insanın kullanması gereken bir materyaldir aslında. Güneş gözlüğü göz sağlığı açısından gerçekten müthiş bir buluş. Bir de yanlış bir ön kabul daha var, ona da açıklık getirelim, güneş ışınlarından insan gözüne zararı yok aslında. Güneş ışınlarının yeryüzüne dikey inmesiyle dağılan yani yansıyan ışığın gözümüze zararı var. Yansıyan ışıklardan korunmak için kullanılıyor aslında güneş gözlüğü. Kahramanmaraş’ta Yedikuyular Kayak merkezi açıldıktan sonra güneş gözlüğü kültürü yayılmaya başladı. Karda güneş gözlüğü mü takılır ne alaka diyenler oluyordu. Güneş gözlüğü, hem güneşli havalarda hem de karlı havalarda kullanılması gereken müthiş bir buluş. Ama maalesef imitasyon ürün kullanımında dolayı ilerleyen zamanda göz rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor’’ diye konuştu.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNDE CAMA DİKKAT

Güneş gözlüklerinin sadece gözlükçülerden ve optikçilerden alınması gerektiğini vurgulayan Murat Doğrul, gözlüklerdeki en önemli esas noktanın cam olduğunu dile getirdi. Doğrul, “Ray-ban bin 200 lira, Lacoste iki bin lira, Swing 380 lira aralarındaki fark malzeme kalitesidir. Swing plastik karışımlı malzemelerde üretir gözlüğü, bu plastik karışımda kanserojen madde bulunmaz. Çünkü bakanlık denetliyor, her ülkenin bakanlığı optikçileri denetler. Ray-banın çerçeve kısmı kemiktir, malzemesi kalitelidir. Mesela diğer gözlüklerin vidaları alüminyum  vidadır, ray-banın ki çelik vidadır. Bunun gibi birçok etken sıralayabiliriz, bizim burada asıl dikkat etmemiz gereken konu güneş gözlüğünün camının güneş ışınlarından koruyabilecek ve UV 400 olması gerekiyor, yani esas olan mesele gözlük camıdır. Vatandaşlarımız, Türkiye genelinde ruhsatlı ve diplomalı hangi gözlükçü, optikçi olursa olsun hepsinden gönül rahatlığıyla alabilirler. Çünkü biz gözlükçüler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetleniyoruz, bunun için de bizlerde imitasyon ürün kesinlikle olmaz, barkodsuz ürün kesinlikle olmaz. Denetimlerimiz değişkenlik gösteriyor, maksimum 3 ayda bir denetimimiz olur. Vatandaşlar korkusuz bir şekilde, gönül rahatlığıyla optikçilerden ve gözlükçülerden gözlük alabilirler.”

İNTERNETTEN ALINAN GÖZLÜKLER ORİJİNAL OLMAYABİLİR

Son yıllarda güneş gözlüğü satışlarında artışın olduğunu ancak internet üzerinden yapılan gözlük satışlarının daha da arttığını ifade eden Murat Doğrul, internet üzerinden satılan güneş gözlüklerini, insanlar orijinal olduğunu zannederek aldıklarını ama yanıldıklarını dile getirdi. Doğrul, “Son iki üç yıldır güneş gözlüğü konusunda bir bilinçlenme var ve satış konusunda artış oldu ama daha çok internet üzerinden artışlar oldu. Ramazan ayı içerisinde bir hanımefendi internet üzerinden bir güneş gözlülüğü almış. O gözlüğün orijinali, bayilerde normal fiyatı bin 800 lira, hanımefendi internet üzerinden o gözlüğü 800 liraya almış. Ancak gözlüğün camı orijinal değil, cam güneş ışınlarını süzmüyor. Ama insanlar oradaki ürünleri orijinal zannederek üstüne üstlük daha ucuz olduğunu algılıyor ve oradan alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden alışveriş yaptığın zaman karşında bir muhatap yok, bizde böyle bir durum söz konu değil. Satışlarda artış var ama yanlış kulvarda artış var, optikçilerde gözlük modeli beğeniyorlar internetten o gözlüğü bulup sipariş ediyorlar. İnternette satılan gözlüklerle bizim gözlüklerimizin kalitesi neredeyse aynı ama cam farklı. İnsanlar bu konu da yanılıyor. İnternetteki bu imitasyon ürünler bizleri çokta fazla etkilemedi. Çünkü: bizim, bu konuda birçok bilinçli müşterimiz var. Bunların çoğu da internetteki acı tecrübeyi tadıyor ve bize yöneliyor. İnternetten aldığı imitasyon ürünler kırıldığı zaman ya da hasar gördüğü zaman ne garanti belgesi var ne karşında muhatap var. Bizde gözlük bakımı da var müşteri istediği zaman gelip gözlüğünü güvezimizde yıkatabiliyor, yani temizletebiliyor’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Didem Kayabaşı