Her gazeteci tarafından büyük bir coşkuyla kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla programlar düzenlenmeye devam ediyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, kentte görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir gelerek değerlendirmelerde bulundu. Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım düzenlenen programda üniversiteye yapılacak projeler hakkında bilgiler verdi.

IMG_0210

ŞUAN Kİ ŞARTLARDA HUKUK FAKÜLTESİ’NİN KURULMASI ZOR GÖZÜKÜYOR

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Pazartesi günü YÖK’e gideceğiz. YÖK’e üniversitemizin 2023 yılındaki programlarını sunacağız. YÖK’ten 2 tane fakülte talebimiz var. Kamuoyunun da uzun süredir istediği şey olan Hukuk Fakültesi’dir. Şuan ki şartlarda Hukuk Fakültesi’nin kurulması zor gözüküyor. Biz, bunun yerine uzaktan eğitim ve açık öğretim fakültesi konusunda ısrarcı olacağız. Bu konuda siyasetin de desteği var. Zaten o destek olmasa bunları yapmak biraz zor. Bunun haricinde 10-15 tane program talebimiz var. Öğrencisi olmayan bölümlere öğrenci alımı için çalışmalarımız var, bu konuda tekliflerimiz olacak. Ne kadar başarılı olabilirsek, YÖK bize ne kadar izin verirse 2023-2024 Öğretim yılında yeni programları hayata geçireceğiz.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ BİZE NEFES ALDIRACAK

Mersin’de daire icradan satılık Mersin’de daire icradan satılık

Güneş enerji sistemini devreye sokacağız. Bilindiği üzere enerji çok pahalı, hastanenin yaz dönemindeki elektrik fiyatı saatlik 9 milyon lira, kış döneminde 3.5 milyon lira. Bu güneş enerji sistemi bütün ihtiyacımızı karşılamayacak ama en azından biraz olsun bize nefes aldıracak. Hastane bütçesine katkı sağlayacak. Güneş enerji sisteminin kurulması için AKEDAŞ’a başvuru yaptık, bununda sonucunu bekliyoruz. Bu da olumlu sonuçlanırsa enerjiye harcanan bütçede azalma sağlayacak.

IMG_0227-1

OLUMLU GELİŞMELER VAR

Üniversitemizin eksik binaları var. Kampüste yapılan 2 meslek yüksekokulu binası var bunların yapımı devam ediyor. Karacasu Kampüsü’nde olan öğrenciler, üniversitenin diğer bölümlerine sıkışmış vaziyette. Bu da büyük sıkıntı çıkarıyor. Bunlardan birisi bitirebilir ve önümüzdeki seneye yetiştirebilirsek biraz rahatlarız. Merkezi derslik ihtiyacımız var, bununla ilgili Avrupa Birliği Projesiyle ilgileniyoruz. Projeyi hazırlayıp yetiştirebilirsek oradan yaklaşık 7 milyon avroluk yatırım bedeli alacağız. Tıp Fakültesi’nde bir takım işler yapmaya başladık. Olumlu gelişmeler var. Diğer sıkıntıları da gidermeye çalışıyoruz. İnsan faktörünün olduğu yerde bazı sıkıntılar çıkabiliyor ve hemen yapmak zor oluyor ama bunun üstesinden geleceğiz bu sıkıntıları ortadan kaldıracağız.

IMG_0227-1

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Kampüs Büs devreye girdi. Öğrencilerimiz yurttan gelip giderken kış şartlarında sıkıntı yaşıyorlardı. Belediye otobüsleri var ama bu otobüsler ücret karşılığında olduğu için bazı öğrenciler otobüsler binmiyordu. Şuan Belediyemiz bir otobüs tahsis etti, ring seferi yapılıyor. Bizde üniversite olarak sabah ve akşam saatlerinde yoğunluğun olduğu zamanlarda destek veriyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, hastanenin önündeki yolda, hastaneye giden yolda ve hastanenin önündeki otopark kısımlarında düzenlemeler yaptı. Bu konuda da Belediyemize teşekkür ediyoruz.”

IMG_0247-1

Haber: Ömer Harmankaya