1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı’nda başlayan Ermeni Sorunu, Türk Milleti’nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Batı Dünyası’nın her fırsatta dile getirdiği sözde Ermeni Soykırımı’na ilişkin birçok Tarihçi, bu iddiaları belgelerle yalanlamıştı. Türk Milleti’ne atılan en büyük iftira olarak değerlendirilen sözde Ermeni Soykırımı’na ilişkin açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Emekli Öğretim Üyesi Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Ahmet Eyicil, asıl kıyımı Ermenilerin, Türklere yaptığını belirtti. Eyicil, 1895-1922 yılları arasında 30 bin Türk’ün Ermeniler tarafından öldürüldüğünün altını çizdi.dfthfghfgjhfgj

ERMENİLER 1895-96 İSYANINDA 20 BİN TÜRK’Ü KATLETTİ

Prof. Dr. Ahmet Eyicil, “Ermeniler, 1895-1896 Zeytun’da şuan ki Süleymanlı Bölgesinde 1922 yılına kadar neredeyse her gün isyan etmişlerdi. Bu isyanları yürütecek silahı, mühimmatı, maddi desteği İngilizlerden, Ruslardan alıyorlar bunu devlet biliyor. Şuanda da PKK’ya silahı, mühimmatı, maddi desteği Amerika, İngiltere, Fransa veriyor bunları da devlet biliyor ama bir şey yapamıyor. İstemediğim kimse benim evime giremez, benim istediğim kişi benim evime girebilir. Sadece Kahramanmaraş’ta 1895-1896 isyanında Ermeniler tarafından 20 bin Türk katledildi. Kahramanmaraş’ın o zaman ki nüfusu Ermenilerle beraber 40 bindi. Nasıl oluyor da biz onlara soykırım uyguladık, akıl mantık işi değil. Meclisi Mebusan’da Maraş’ı Agop Hırlakyan, temsil ediyor. Devletin ballı arazilerini bu adam alıyor. Maraş ile ilgili her türlü karara bu imza atıyor. Bu adam, 20 bin silah 50 bin de mermi alıyor. Bu silahlarda o dönemin en iyi silahlarıydı. Silahlar Alman silahlarıydı, Osmanlı’da o zamanlar Almanya ile dost, gerçekten çok garip, şuanda PKK’yı Amerika destekliyor. Ermeniler 1. Dünya Savaşında düşmanlarımızı destekledi.Ermeni isyanları öncesi Zeytun

KENDİLERİNİ BATIYA MAZLUM OLARAK ANLATIYORLAR

Türklerin Ermenilerle bir problemi yok. Toprak talep eden Ermenileri Rusya, Almanya, İngiltere destekliyor. Bu devletlerin destek çıktığı Ermeniler hem silahlandırılıyor hem ekonomik yönden güçlendiriliyor hem de kendilerini Batıya mazlum olarak anlatıyorlar. Türkleri öldüren kendileri ama “Türkler Ermenileri öldürdü” diye propaganda yapıyorlar. Şuanda da hala bu propagandaya devam ediyorlar. Bunun sebebi; bu sonun yaşandığı dönemde terör faaliyeti gösteren karışıklık çıkaranlar cezalandırılmadı. Şuanda da buna benzer bir durum var ortada terör faaliyetinde bulunanlar ve destekleyenler yeterli cezayı almıyorlar. Zamanında gerekli cezalar verilseydi bu sorun buralara kadar gelmeyecekti.

MARAŞ ERMENİ ŞEHRİ GİBİYDİ!

1909 yılında İttihat ve Terakki iktidara geldi, bu parti Ermenileri çok yakinen biliyorlardı çünkü partinin içerisinde Ermeni temsilcilerde vardı. İttihat ve Terakki partisinde her milletten üye aldı. Parti yetkilileri Bu üyelerin nasıl çalıştığını Ermenilerin bağımsız bir Ermenistan istediklerini, Bulgarların bağımsız bir Bulgaristan kurmak istediklerini, Şerif Hüseyin’in Müslümanları kullanarak Arap Krallığını kurmak istediğini gördü. Bunu sarayda gördü ama sesini çıkarmadı. Ermeni sorunu da buralardan kaynaklanarak güçleniyor. Bir ara Maraş tam bir Ermeni şehri olmuştu. 1914-1915 tarihlerinde Maraş’ta Türk nüfusu azınlıktaydı. Osmanlı, 1914’te 1. Dünya Savaşı’na girdi. O dönemde Rusya’daki bütün Ermeniler Maraş’a geldi. Savaşta bütün cephelerdeki Ermeniler, olay çıkarmak için bu bölgeye geldi. Buraya gelen Ermeniler İtilaf Devletlerinin silahlarını kullanıyorlardı. İttihat ve Terakki bu tehlikeyi gördü ve 1915 yılının 15 Nisan’ında İskân Kanunu’nu çıkardı. Bu kanunla Maraş’taki 19 bin Ermeni’yi farklı bölgelere gönderdi. Gönderilen Ermenilerin bir kısmı da Erzurumluyum diyerek, Pazarcıklıyım diyerek Maraş’a geri döndüler. Ermeniler hala içimizde. İttihat ve Terakki, çıkardığı İskân Kanunu ile Maraş’ın Türk şehri olarak kalmasını sağladı. Gönderilen bütün Ermeniler, Milli Mücadele Dönemi’nde devletin imkânlarıyla geri geldiler ve bu Ermeniler silahlandırıldı. Bizler Milli Mücadele’yi bunlara rağmen kazandık. Bizler kimseyi öldürmedik, devlette öldürmedi. İçimizde kalan Ermeniler, isim değiştirerek hayatlarına devam etti.erterterfbcfg

MARAŞ’I GERÇEK TÜRKLER KURTARDI

Kahpece savaşanın üstüne bomba gönderilmez. Kurarsın ekibi bir gecede hepsini gizlice yok edersin. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Bataklıktaki sinekleri temizliyoruz. Bataklığı kurutmuyoruz. Osmanlının son dönemlerindeki sıkıntılar devam ediyor. Milli mücadelede ve Maraş çatışmalarında çok kaybımız oldu. 1.Dünya savaşından sonra 1922’ye kadar ölenlerimiz oldu. 30 bin çok büyük bir rakamdır. Şehrin Ermenilerle bile nüfusu 50 bini bulmuyor. Düşünün 30 bin şehit lakin Maraş’ı gerçek Türkler kurtardı. Düşman içerden beslenir, içimizdeki satılmış hainlerle saldırdılar.

MESELE 1828’E DAYANIYOR

Osmanlı’da Ermeni Meselesi 1828-1829 savaşı ile ortaya çıktı. Bu savaşta Osmanlı’da yaşayan Ermenilerin bir kısmı gönüllü olarak Rusların cephesine geçtiği için kaybettik. Osmanlı, 28 milletin vatanı olduğu gibi Ermenilerinde vatanıydı, Ermeniler vatanını savunanların yanında değil, vatanını işgal edenlerin yanında yer alıyor. Ruslar, Ermenilere Ermeni krallığı vadetmişti fakat Türkmen Çayı Antlaşmasında Ruslar bu vaadi yerine getirmedi, kendilerini aldattıklarını gördüler ama yine de akıllanmadılar. Daha sonrasında İngiltere’nin, bir zaman sonra Almanya’nın, Fransa’nın desteğini alarak Anadolu’da karışıklık çıkarmaya devam etti. Ermeniler 1870’li yıllardan sonra silahlı hareketlenmeye gittiler, özellikle 1889’de Fransız İnkılabının 100.yılından sonra Ermeniler Osmanlı topraklarında harekete geçtiler. Harekete geçmelerine şartlarda müsaitti. 1876-1909’a kadar Osmanlı Padişahı 2.Abdülhamidhan’dı, bu dönemde Ermenilere büyük bir ceza verilmedi hatta o dönemde terör faaliyetinde bulunan teröristler affedildi. 2.Abdülhamidhan, Rusya’dan, İngiltere’den, Almanya’dan çekindiği için Ermenilere büyük cezalar veremiyordu. Ayrıca, Ermeniler üzerinde ıslahat yapılmak istendi, bu ıslahat şuydu: Ermenilerin çoğunlukta olduğu yerlerde yönetim Ermenilerde olacaktı. Bunun haricinde Ermeniler Osmanlı’dan toprak istiyorlardı. Osmanlı Devleti bunu yapmadı.

PKK’NIN HAREKÂTI ERMENİ HAREKÂTINA BENZİYOR

Şimdi bakıyoruz mesela Türkiye’de aynen 1840’dan başlayıp, 1920’ye kadar süren bir Ermeni hareketi gibi 1980’lerde başlayıp 2022’ye kadar süren bir PKK hareketi var. Dünyanın toprağı bu kadar yani bir tarafta İngilizler, bir tarafta Ruslar, diğer yanda Fransızlar var. Bizlerin dışında, bunların kaynağına bakıyorsun hepsi dışarıda. Dışarıdan nasıl giriyor. Ben kapımı kapalı tutarsam, kimse giremez. Dışarının etkisinde kalan yöneticiler, kapıyı sağlam tutmuyor. Sınırlarımızı sağlam tutamıyorlar. Bunlar geldikleri zaman içimizde kardeşçe yaşarken, diğer kardeşlerimizi saptırıyor. Biz Anadolu’ya gelmeden önce buralarda Ermeni vardı, Kürtler vardı, Rumlar vardı. Gerçekçi olalım. Bizans’a da problemdi. Roma’ya da problemdi. Hatta bir dönem Kürtler, İran’ı tuttu. Boşuna mı Yavuz Sultan Selim buraya sefer düzenledi. Bir dönem başkalarını tutuyorlar başka dönemde başkalarının yanında oluyorlar.

KİM GÜÇLÜ İSE ANADOLU ONUN

Anadolu her dönem problem yani kim güçlü ise Anadolu onun vatanıdır. Anadolu’yu vatan edinebilmek için güçlü olmak lazım. O dönemin Ermeni sorunun arkasında Almanlar vardı,  İngilizler vardı. Almanya İngilizlerin pazarıdır, şuanda Almanya’yı İngilizler idare ediyor, İngilizler Amerika’yı idare ediyor. İngiltere, Avrupa’nın göbeğinde Almanya’yı işgal edebilmek için Amerika’yı kullanıyor. Asya’da Japonya’yı hazırda bekletiyor. Bu problemlerin arkasında dün olduğu gibi bugünde aynı problem var.  Bizden giden PKK’lı Almanya’da yer buluyor. Almanya’yı kim idare ediyor, Amerika idare ediyor. Amerika'nın müttefikisin, ayrık otu gibi bir birine girmiş. Kimin eli, kimin cebinde. Bunu söylediğin zamanda rahatsız oluyorlar. Tavşan’a kaç tazıya tut diyorlar. Atatürk’ü örnek almıyorlar. Yavuz Sultan Selim’i örnek almıyorlar. Nerede başarısız adam var, onları örnek alıyorlar. Bu Ermeni terörümüz bir türlü bitmiyor. PKK Kürt değil onların içinde çoğunlukta Ermeni var. Diyarbakır’daki PKK’lılar 1915’te gönderilen 6 bin kişi olan Ermenilerdir. İş adamları da Erzurumluyuz, Elazığlıyız, Pazarcıklıyız diyerek buraya geliyorlar. Şehrin içindeki 1915’de sağlanan dengeyi bozmaya çalışıyorlar. O dönemde Ermenileri getirip şehir kurdular. O dönemde idare edenler, yine bu dönemde aynı kişilerdir. İngiltere, Almanya ve Almanya’yı idare eden Amerika var.”

Başkan Güngör; “Özel Gereksinimli Kardeşlerimizin Yanındayız” Başkan Güngör; “Özel Gereksinimli Kardeşlerimizin Yanındayız”