Büyükşehir Belediyesi yanında gerçekleşen açıklamada orta hasarlı bina mağdurları düdüklü eylem yaparak yetkili mercilere seslendiler. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kıymetli basın mensupları ve değerli katılımcılar basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Tekrardan 6 Şubat'ta meydana gelen ve asrin felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet kalanlarına başsağlığı ve yaralılık süreci devam edenlere acil şifalar diliyoruz.

Bizler orta hasarlı diye tabir edilen binaların ve mikro bölgelendirme gerekçesiyle imara kapatılan alanda bulunan binaların mağdurlarıyız. Bilinsin ki bugün yine bu alanda toplanma sebebimiz hala sorunlarımızın bitmemesindendir. Maalesef bitti sanılan sorunlar şekil değiştirerek karşımız da durmaktadır. Orta hasarlı binalara hala yeniden kontrol kararı alınmamış insanların mağduriyeti devam ettirilmiştir. Kamuoyu şunu iyi bilir aklın yolu bir doğru tektir. Tek olan doğru ilim ve bilim olmakla birlikte bir çekiç asla değildir. Biz yine buradan bunu yetkililere daha yüksek bir sesle haykırıyoruz. Çekiçle sıva kazıntısı yapılmadan binaya girmeden duvara kolona vurmak kaydıyla verilen raporları kabul etmiyoruz. Bugün bu alana çekiçle orta hasar verilen ama bilimsel olarak incelenen binalardan hasar tespit raporlarını getirdik. Siz kamuoyuna sunuyoruz. Bir başka sorun havuzda bulunan yapı denetim firmalarının çıkan fiyatları az bularak vatandaşa farklı fiyat çıkararak kayıt dışı bedel istemeleri ve başvuruları 15 gün havuzda bekletip yeni bir yapı denetim firmasına aktarılmalarını sağlamalarıdır. Yetkili makam ve kuruluşların acilen yapı denetim firmalarını denetim ve kontrol mekanizmasına tabi tutmaları gerekmektedir. Bu konuda makam ve kuruluşları ivedi göreve davet ediyoruz. Tekrar etmekte fayda görüyoruz ağır kış şartları kapıya dayanmıştır. Yıkılan bina mağdurları ve ağır hasarlı bina sakinleri konteyner kentlere yerleştirilmiş orta hasar bina sakinleri ortada bırakılmıştır. Doğalgazlar kesilmeye başlanmış insanlar kış şartlarında soğukta yaşamaya mahkum edilmiştir. Acilen orta hasarlı binaların tekrar bilimsel olarak ivedi şekilde tekrar elden geçirilerek hasar durumu ortaya çıkartılıp mağdurların sıcak aile evlerine dönmeleri sağlanmalıdır. Düzensiz ve bilimden uzak hiç bir şey bizi tatmin etmemektedir.

Yine hiç bir yıkım ve can kaybı vermeyen toprak kayması dahi olmayan bir bölgede imara kapatmanın ne kadar doğru olduğunu buradan yetkililere tekrar sormak istiyoruz. Geçen günlerde ortada uygun olmayan alan haritası ile ilgili çalışma yapan eğitim görevlisini platformumuza davet ederek bilgi ve görüşlerini dinledik. İfadeleri aynı şu şekildeydi 2013 yılında ben bu çalışmayı yaptım. Zamanın belediye başkanı ve valisine buraların imara açılmaması gerektiğini bir zat söyledim ama beni dinlemediler bugün geldiğimiz noktada bu durum ortaya çıkmıştır. Şimdi soruyorum burada suç vatandaşın mı? Burayı imara açıp inşaat ruhsatı veren yetkililerin midir? Eğer bir hata yapıldıysa burada fay hattı olduğuna uygunsuz olduğuna inanılıyorsa ilgili kurumlar sorumluluğu üzerine neden almamaktadır. Yine aynı bölge ile ilgili uygunsuz olduğunu iddia eden sadece bir eğitim görevlisi varken burada bir sorun olmadığını,  40 binden fazla artçı olmasına rağmen bölgenin her yeri artçı üretir durumdayken burada tek bir titremenin dahi olmadığını hareketsiz ve ölü fay olduğunu iddia eden bilim insanları ve mühendisler neden dikkate alınmamaktadır. Yine bilim insanları bölgede fayla alakalı yapılacak çalışmaların 6 ayda sonuçlanacağını söylemelerine rağmen neden 9 aydır ortaya bilimsel bir sonuç çıkmamıştır. Görevde ve sorumluluk ta ihmal var mıdır varsa neden bedelini vatandaş ödemektedir. Bizler bu konuda hızlı bir şekilde bilim kurulu oluşturularak bölge enine boyuna tartışılarak ve görüşleri alınarak uygunsuz alan saçmalığının bir an önce kaldırılıp mağduriyetin sonlandırılmasını talep etmekteyiz. Yetkili makam ve kurumları ivedi şekilde bu konuda sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Gaziler ve aileleri Onikişubat Belediyesi’nin ev sahipliğinde buluştu Gaziler ve aileleri Onikişubat Belediyesi’nin ev sahipliğinde buluştu

Son olarak bu binaların güçlendirme ruhsatları için vatandaşa işlerin hızlı akması ve kolaylaştırılması için daha olgun adımların atılması beklentimizdir. Bilimsellikten uzak uygulamalara son verilip vatandaşın derdine çare olunmalıdır. Psikolojik ve ruhsal olarak deprem yaşayan vatandaş sosyolojik olarak hızlı çözümlerle rahatlatılmalıdır. Unutmayın ki orta hasarlı bina mağdurları bugün buradan daha çok ses yükselterek haykırdı çözüm gelmezse üzerine koyarak daha da çığ gibi büyüyerek haftaya çevre şehircilik il müdürlüğünün önünde toplanacaktır.

Şehrin siyasilerini ve seçilmişlerini derhal göreve davet etmekle birlikte halkın özellikle orta hasar ve uygun olmayan alan mağdurlarıyla aralarındaki mesafeleri kaldırarak mağdurları arasına davet ediyoruz.

İlgili bakanlığın bu alanla alakalı çalışmalarını şehrin ilgili STK’ları jeoloji mühendisleri odası mimarlar odası mühendisler odası başkanlıklarıyla birlikte organize olarak çalışmaya ve problemleri ortadan kaldırmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla sunarız.

ORTA HASARLI BİNA MAĞDURLARI PLATFORMU