Kahramanmaraş’ta depremden sonra bakım ve onarım gerektiren pek çok yol ve altyapı sorunu bulunurken, bu sorunlar çözülme yolunda hızla ilerliyor. Altyapı ve yol çalışmalarına dur durak bilmeden devam eden Büyükşehir Belediyesi, Önsen Mahallesi’nde de yol çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda sık sık saha ziyaretlerinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel, bu kez de Önsen bölgesinde devam eden yol çalışmalarını yerinde inceledi.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 13.52.00

Depremlerden sonra Önsen’e yapılan TOKİ konutlarının yol onarım ve bakımında büyük yol kat edildi. Bu doğrultuda basın mensuplarıyla bir araya gelerek yerinde inceleme yapan Başkan Görgel; “Önsen bölgesinde yol yapım çalışmalarımız devam ediyor ve bu bölgede yol açım maliyetimiz 20 Milyon TL. Önsen’imize ve bölgemizin tamamına hayırlı olsun inşallah. Bu bölge şehirleşme anlamında önemli bir yere sahip olacak” dedi.

BAKANLIKLARIMIZLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE, BÖLGELERİMİZİ DAHA CAZİP HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Önsen TOKİ konutları çevresindeki ve o bölgede devam eden yol çalışmalarının bölgeye değer ve vizyon katacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel; “Önsen bölgemizde bir yol çalışmalarımızı ve toplu konutlarımızın olduğu alanı inceledik. Depremden sonra şehrimizin büyük hasar görmesiyle alanların önemi daha da arttı. Önümüzdeki projeksiyonda Kahramanmaraş'a yeni yerleşim alanları katmak en büyük arzumuz. Hem doğu bölgesinde hem de batı bölgesinde böyle sağlıklı imar çalışmalarıyla şehrimizi genişletmeye devam edeceğiz. Hem konut anlamında hem de farklı konut tarzlarıyla belli bir seviyeye geleceğiz ve kira fiyatlarındaki artışı önlemek açısından önemli bir gelişme kaydedeceğiz. Ayrıca şehrimizin büyümesi, nüfusunun artması ve yeni güzergahların oluşmasıyla bizi belki de 20, 30 hatta 50 yıl ileriyi planlama anlamında önemli bir katma değer ortaya çıkacak. Önümüzdeki beş yıl boyunca, yeni alanları gezeceğiz ve oralarda yeni Kahramanmaraş'ı inşa etmeye çalışacağız. Tabii tarihimize de sahip çıkacağız. Eski Kahramanmaraş olarak adlandırdığımız, şehrin kalbi olan bölgeleri dönüştürmeye devam edeceğiz. Bakanlıklarımızla iş birliği içinde, o bölgeleri daha cazip hale getirmek için çalışıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor.

YOL YAPIM MALİYETİ 20 MİLYON TL

Bugün Önsen bölgesinde gerçekleştirdiğimiz çalışma önemli bir çalışma. Burada ilerleyen zamanlarda yaklaşık 150-200 bin kişinin yaşaması öngörülüyor. Şehir hastanemiz ve toplu konutlarımızın buraya yapılmasıyla yeni bir şehircilik anlayışını burada ortaya koymayı planlıyoruz. Bu kapsamda yeni ulaşım altyapısı çalışmalarını yürütüyoruz. Şu an iki bulvar çalışmamız var, sizlerle birlikte incelemiş olduk. Bu bulvarların uzunluğu hastane bağlantısıyla birlikte yaklaşık 2 kilometre ve genişlikleri 35 metre. Yol yapım maliyeti ise 20 milyon lira civarında. İnşallah bu yollar Önsen’imize ve bölgenin tamamına hayırlı olsun. Tüm Kahramanmaraş'tan gelecek vatandaşlarımız için burada yeni bir cazibe alanı oluşacak ve şehirleşme açısından önemli bir merkez haline gelecek.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 13.51.03 (1)

İLÇELERİMİZDE 150 KİLOMETRE ASFALT VE SATHİ KAPLAMA ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ

Sadece bu bölgede değil, 11 ilçemizde de yol çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl ilçelerimizde inşallah 150 kilometre asfalt ve sathi kaplama çalışması yapacağız. Genel olarak, bu yılki projeksiyonumuz ne olursa olsun sıcak asfalta öncelik vereceğiz. Yaptığımız çalışmaların uzun yıllar bozulmaması bizim en önemli önceliğimiz. O anlamda belediyemizin tüm imkanlarını seferber ederek ve başka kaynaklar bularak, çalışmaları sıcak asfalt yönünde sürdürmek istiyoruz. Ancak gerekli olan yerlerde Fen İşleri Daire Başkanlığımız kaplama çalışmaları da planlıyor. Ayrıca bazı bölgelerde geçici çözümleri çok önemsemiyoruz, genellikle kalıcı çözümler üzerinde çalışıyoruz. Ancak beş yıllık planlamaya uygun olarak bazı geçici yamalar da yapacağız. Bu yıl içinde 200 bin ton yama çalışması yapmış olacağız.

BU YIL İÇİN 20 KİLOMETRELİK YENİ YOL AÇMA PLANIMIZ VAR

Toplu konutlarımız, yeni bulvarlarımız ve sanayi bölgelerimizle özellikle sanayi bölgelerine yönelik 20 kilometrelik yeni yol açma çalışmamız olacak. Kahramanmaraş'ın gelişimi açısından önemli olan bu yeni yollar, şehirleşme açısından da ciddi bir projeksiyon ortaya koyacak. Bu yıl için 20 kilometrelik planımız var. Kaynaklarımızı arttırdığımız takdirde bu miktarı daha da artırarak devam etmek istiyoruz. 2024 yılında şehir genelinde planlamamıza göre 650 milyon liralık bir yol yatırımı öngörüyoruz. Arkadaşlarımız, belediye meclis üyelerimiz, daire başkanlıklarımız, genel sekreterimiz, danışmanlarımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte Kahramanmaraş için kaynak bulmaya çalışıyoruz. Her gün, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar açısından büyük çaba sarf ediyoruz. Bu kaynakları artırdığımızda, şehrimize kazandırdığımız vakit, yol, su ve bir şehrin medeniyetini geliştiren diğer envanterleri eklemeye çalışacağız.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 13.51.03

5 YILLIK SÜREÇTE ŞEHRE VİZYON KAZANDIRACAK ENERJİ YATIRIMLARI OLACAK

Yine enerji yatırımlarımızı da bu beş yıllık süreçte şehrimize kazandıracağımız bir vizyon olacak. Belediyemiz bünyesinde enerji yatırımlarını da ekleyeceğiz. Bunu, bizden sonraki nesillerin de faydalanabilmesi için yapıyoruz. Bu çalışmalar tüm arkadaşlarımız tarafından büyük bir azimle yapılıyor. Gerçekten hepsine teşekkür ediyorum. Yedi yirmi dört mesai anlayışıyla, dur durak bilmeden hem yol yatırımlarımızı hem de diğer projelerimizi sürdüreceğiz. Aynı zamanda diğer daire başkanlıklarımızın da bu dönem içerisinde kendi bölümleriyle ilgili çalışmaları göz önüne alarak psikolojik açıdan destek vermemiz lazım. Hem çocuklarımıza, hem gençlerimize hem de kadınlarımıza yönelik çalışmaları bir sonraki toplantımızda paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN