Fatih Yoğurt Bilgi ve Kültür Evi’nin açılış töreninde konuşan Onikişubat Beldiye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Onun ismini yaşatmalıyız, hem de mahallemizde yaşatmalıyız’ dedik ve burayı yaptık.İnşallah burada yüzyıllarca onun ismi yaşayacak” dedi.

Fatih Yoğurt Bilgi ve Kültür Evi açılış törenine AK Parti Grup Başkanvekili ve MYK üyesi Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can, merhumun ailesi, çok sayıda vatandaş ve diğer ilgililer katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, merhumun hayat hikayesinin anlatılmasıyla devam etti. Ardıdan söz alan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, konuşmasında duygu dolu anlar yaşadı. Başkan Mahçiçek, “Mahallemizdeyiz ama biraz üzgünüm. Beraber çalıştığımız arkadaşımız Başkan Yardımcımız Fatih Yoğurt Bey vefat etti. Belediyemizde çok önemli görevleri ve hizmetleri olmuştu. Expo projemize çok büyük katkıları var. ‘Onun ismini yaşatmalıyız, hem de mahallemizde yaşatmalıyız’ dedik ve burayı yaptık. Onun adını bu tesise koyduk. İnşallah burada yüzyıllarca onun ismi yaşayacak” ifadelerini kullanırken göz yaşlarına hakim olamadı.

Gidişat böyle sürerse üreticimizin elinde inek kalmayacak Gidişat böyle sürerse üreticimizin elinde inek kalmayacak

TOPLAMDA BİN DAİREYİ DAR GELİRLİ VATANDAŞA TESLİM ETTİK

Başkan Mahçiçek sözlerine şu şekilde devam etti: “Onikişubat Belediyesi gerçekten iyi bir belediye.  Çeşitli mahallelerimizde Boğaziçi Mahallemizde 72 daire yapmışız teslim etmişiz, Üngüt Mahallemizde 66 daire yapmışız teslim etmişiz, Çamlık Mahallemizde 61 daire yapmışız teslim etmişiz, Kahramanlı Mahallemizde 58 daire yapmışız, 5 Nisan Mahallemizde 80 daire yapmışız, Boğaziçi Mahallemizde 420 daire yapmışız, Malik Mahallemizde 36 daire yapmışız toplamda bin daire yapmışız ve dar gelirli kardeşlerimize teslim etmişiz. Daha da yapacağız İnşallah. Gerçekten Onikişubat Belediyesi 15,5 milyon metrekare kilit parke yol yapmış. 550 bin ton asfalt yol yapmış. 312 adet park yapmış 16 tanesi de butik park olmak üzere. Onikişubat Belediyesi yapmış ama bir de dünya projesi yapıyor şimdi.

EXPO PROJESİNİN YÜZDE 80’İNİ TAMAMLADIK

Kahramanmaraş’ımızın her şeyi var. Mükemmel bir tabiatı var, güzel bir memleket. Bu memleket Türkiye’deki iplik üretiminin 3’te 1’ini üretir, bu memleket çelik eşyanın yüzde 64’ünü üretir, bu memleket Türkiye’deki dokumanın yüzde 17’sini üretir. Bu memleket Türkiye’deki enerjinin yüzde 12’sini üretir; üretir ama bir eksi vardır o da tanıtımdır. Öyleyse o tanıtımı aşacak bir dünya projesi yapmamız lazım. 2018’de müracaat ettik, EXPO 2023’ü Kahramanmaraş’ta yapabiliriz diye. Eylül ayında EXPO’nun yönetimi toplandı 62 ülkenin oy birliğiyle 12 Şubat Belediyesi EXPO 2023’ü yapar diye karar aldı. 2023 niçin seçti, çünkü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılıydı. Böyle anlamlı, Kahramanmaraş’ı uluslararası alana taşıyacak böyle bir projeyi inşallah önümüzdeki yıl nisan ayında hep beraber açacağız. Bugüne kadarda merkezi hükümetimizden para istemedik. Yüzde 80’ini yaptık kalanını da inşallah 2023’ün Nisan ayına kadar yapacağız.

BÜTÜN HEDEFİMİZ, BÜTÜN GAYRETİMİZ BU ÜLKENİN GÜZEL İNSANLARINA HİZMET ETMEK

Onikişubat Belediyesi 2014-2022 yılları arasında yeni parayla 1 milyar 808 milyon liralık yatırım yaptı. Bu kaynağında 948 dolarını devletimizden almış, eski parayla 860 trilyonu da kendisi kaynak üretmiş. Bütün hedefimiz, bütün gayretimiz; Allah için, bu ülkenin güzel insanlarına hizmet etmek. Başımızda Recep Tayyip Erdoğan isminde bir dünya lideri var, Allah ona kaza bela vermesin inşallah. Başımızdan da eksik etmesin inşallah. Onun liderlinde onun sevk ve idaresinde bu ülke çok daha güzel mesafeler alacak, bundan emin olun. Bizde sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz, gayret edeceğiz.”

BİR ŞEHRİ AYAĞA KALDIRAN O ŞEHRİN EVLATLARIDIR

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in ardından konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve MYK üyesi Mahir Ünal ise, bir şehri ayağa kaldıranların o şehrin evlatları olduğunu söyledi. Ünal, “Bir şehri ayağa kaldıran o şehrin evlatlarıdır. Bir mahalleyi ayağa kaldıran o mahallenin evladıdır. Bir ilçeyi ayağa kaldıran o ilçenin evlatlarıdır. Eğer mahallenizi seviyorsanız, ilçenizi, ilinizi seviyorsanız bu bayrağınızı, vatanınızı, ülkenizi, toprağınızı sevmeniz demektir. Bu, bu millete ait olduğunuzu gösterir, bu, bu milletle sevinçte tasada ortak olduğunuzu gösterir. Eğer bir insan yaşadığı ülkenin sevincine tasasına ortak olmuyorsa o insan o milletten değildir. Kendi milletiyle, kendi mahallelisiyle kendi ilçesinde yaşayanla, kendi ilinde yaşayanla birlikte sevinip birlikte üzülmüyorsa o bizden değildir. Bunların şu yüzden söylüyorum: Birileri bu millete mensup olduklarını söylüyor, terörle mücadelede Türkiye’nin yanında durmuyorlar. Türkiye’nin sınır güvenliği söz konusu oluyor, ‘PYD YPG bize bir şey yapmaz, bize saldırmaz ki’ diyor. Ülkenin hava savunma sistemini kuruyorsunuz, ‘Bizim hava savunma sistemine ne ihtiyacımız var, bize Yunanistan mı saldıracak’ diyor. Bu kafa hiç değişmedi! Adnan Menderes’in 1957’de yaptığı radyo konuşmasını dinleyin Adnan Menderes aynı şeyleri anlatıyor. Merhum; ‘memleketin hiçbir muvaffakiyetine memnuniyet duymazlar. Hiçbir hayırlı icraatı takdir etmezler’ diyor.” şeklinde konuştu.

HANEFİ BEY’İ GÖSTERDİĞİ VEFA SEBEBİYLE TEBRİK EDİYORUM

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’i gösterdiği vefa sebebiyle tebrik eden Ünal, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Hanefi Bey vefa örneği gösteriyor. Çalışma arkadaşı iş arkadaşıyla ilgi bir eser ortaya koyuyor ve arkadaşının ismini ölümsüzleştirmek için o esere arkadaşının ismini veriyor. Bu konuda Hanefi Mahçiçek’i tebrik ediyorum. Merhum Fatih Yoğurt, ailesine de tekrardan başsağlığı ve rahmet diliyorum.”

Haber: Ömer Harmankaya