Malkara ilçe merkezine 25 kilometre mesafede bulunan 870 hane ve yaklaşık 20 nüfuslu kırsal Sağlamtaş Mahallesi'nde bulunan Sağlamtaş Gazi İlkokulu, Sağlamtaş Cumhuriyet İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulu binalarında yapılan kontrollerde depreme dayanıksız çıktı.

Bakan Bolat: Cumhuriyet tarihimizin en yüksek eylül ihracatına ulaştık Bakan Bolat: Cumhuriyet tarihimizin en yüksek eylül ihracatına ulaştık

Malkara İlçe Eğitim Müdürlüğü, bunun üzerine okul binalarını kapatıp, taşımalı sistemle mahallede yaşayan 170 öğrencinin 15 kilometre mesafedeki Balabancık Mahallesi'ndeki okullarda eğitimlerini sürdürme kararı aldı. Veliler, okullar açılmadan 15 gün önce kendilerine tebliğ edilen bu karara tepki gösterip, okulların ilk haftasında çocuklarını Balabancık Mahallesi'ndeki okullara göndermedi.

'8 YA DA 12 DERSLİKLİ OKUL İSTİYORUZ' 

Okulların önünde ellerinde Türk bayraklarıyla çocuklarıyla toplanan veliler, mahallelerinde kapatılan okulların açılmasını istedi. Taşımalı sistemle çocuklarını Balabancık Mahallesi'ne göndermeyeceklerini söyleyen veliler, sorunlarına çözüm beklediklerini söyledi. Sağlamtaş Mahallesi Muhtarı Ramazan Ersoy, "Mahallemizde zor bir süreç geçiriyoruz.

Deprem yönetmeliğine göre okullarımız yıkılacakmış. Biz de mahalle olarak devletimizden bakanlarımızdan mahallemize 8 ya da 12 derslikli okul istiyoruz. Yeni okulumuz yapılana kadar, mevcut okullarımızın açık kalmasını istiyoruz. Öğrencilerimizin eğitimine buradaki okullarda devam etmelerini istiyoruz. Bu isteğimize devletimiz ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın sessiz kalmayacağına inanıyorum" dedi.

Muhtar azası Ahmet Simen, mahallelerinde bulunan 3 okulun yapılan incelemesinde depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatıldığını belirterek, "170 öğrencimiz taşımalı sisteme mahkum edildi.

Biz buna karşıyız. En azından yeni bir okul yapılana kadar bu okullarımızda eğitim öğretimin devam etmesini istiyoruz. 170 öğrencimiz bir haftadır okula gitmemektedir. Biz mahallece aldığımız karara göre yeni okulumuz netliğe kavuşana kadar öğrencilerimizi başka bir yere göndermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

3 AY İÇİNDE YENİ BİNA YAPILACAK 

Malkara Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Sağlamtaş Mahallesi'ndeki okul binalarının yapılan incelemesinde depreme dayanıksız çıktığını belirterek, öğrencilerin taşımalı sistemle Balabancık Mahallesi'ndeki okullarda eğitim görmeleri kararı alındığını söyledi. Yetkililer, depreme dayanıksız okullar yerine mahalleye 3 ay içinde yeni bir okulun yapılması için çalışmalara başlandığını kaydetti.

"DHA"