6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler nedeniyle Kahramanmaraş’ta pek çok yapı yıkıldı ya da hasar alarak kullanılamaz hale geldi. Kahramanmaraş’ın ilçelerinden biri olan, aynı zamanda depremin merkez üssü Pazarcık’ta da aynı şekilde ağır hasarlar ve yıkımlar yaşandı. Pazarcık’ın Narlı Mahallesi’nde bulunan Narlı Cemevi de deprem nedeniyle kullanılamaz hale gelen yapılardan biriydi. Ağır hasar alarak yıkılan Narlı Cemevi, bölgede aktif olarak kullanılıyordu.

Ekran Görüntüsü 2024 05 06 102529

Bu doğrultuda Narlı Cemevi’nin yıkılmasıyla birlikte büyük ölçüde eksiklik hisseden vatandaşlar, Alevi Kültür Dernekleri Narlı Şubesi Başkanı Tahir Ortaş öncülüğünde kendi imkanlarıyla yeni bir Cemevi inşaatı için çalışmalara başladı. Eskisinden de büyük bir Cemevi inşa etme planlarıyla yola çıkan vatandaşlar, bu kapsamda düzenledikleri projelerle bir an önce Narlı Cemevi’ni hızlıca ayağa kaldırmak için çaba gösteriyorlar. Narlı Cemevi’nin inşaatına destek olunması için “ Bir Tuğla Da Sen Koy” projesi kapsamında Narlı Cemevi İsviçre Dayanışma Gecesi organize edildi.

5 Kopya

NARLI CEMEVİ’NİN İNŞAATINA DESTEK PROJESİ KAPSAMINDA DAYANIŞMA GECESİ

12 Mayıs Pazar günü saat 12:00’da İsviçre’de Basel Oristal Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek olan gecede Eren Özütemiz, Aşık Ali Nurşani, Vedat Gündoğdu, Erkan korkmaz, Hüseyin Mendeş türküler söylerken, Basel Milli Eğitim Bakanı Mustafa Atıcı, Basel Kantonu Büyük Meclis Üyesi Edibe Gölgeli, AABK Genel Başkan Eşit Başkan Yardımcısı Binali Sağlam, İABF 2. Başkanı Seyit Erdoğan ve Narlı Cemevi Başkanı Tahir Ortaş konuşmacı olarak katılım sağlayacak. Düzenlenecek olan gecede elde edilen gelir, Narlı Cemevi’nin inşaatına destek olacak.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN