İşte Mutlu Kaya'nın özgeçmişi 

1980 yılında Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde doğdu. Lise eğitimini Pazarcık Sağlık Meslek Lisesi’nde, yükseköğrenimini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat, Tıbbi Laboratuvar ve Biyoloji Bölümlerinde, yüksek lisansını ise Beykent Üniversitesi’nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği alanında tamamlamıştır.

Memuriyet hayatına 2002 yılında Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’nde başladı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda yönetim kadrosunda çeşitli görevlerde bulundu. Türkiye Öğrenci Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği, Kahramanmaraş Konsey Başkanlığı, Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanlığı ve Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 

Mutlu Kaya, Şubat 2016-Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü’nde, Sağlık İletişimi Daire Başkanı olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında bağımlılıkla mücadele, sağlık okuryazarlığı, obezite, diyabet, normal doğumun teşviki, akılcı ilaç, aşılama, acil servislerdeki yoğunluğun azaltılması, organ bağışı, kan bağışı, aile hekimliği alanlarında pek çok iletişim kampanyası ve eylem planlarına imza attı. Sağlık Bakanlığı’nın çocuklarda sağlık okuryazarlığını artırmaya yönelik olarak çıkardığı Sağlık Çocuk dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. Uluslararası platformda düzenlenen ve çok sayıda ülkeden katılımcının yer aldığı Türk Tıp Dünyası Kurultayı ile Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongrelerinin Yürütme ve Düzenleme Kurulu Üyeliğini yaptı. 

Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Düzeyi ve İlişkili Faktörleri Araştırması (SOYA), Türkiye Sağlığın Geliştirilmesi Araştırması (TÜSGA), Dijital Oyun Bağımlılığı, Sağlık Çalışanları Sosyo-Demografik Durum Belirleme ve Tükenmişlik Araştırması, Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Araştırması, Sağlık Çalışanlarının Kitle İletişim Araçları Algısı Araştırması ve Kadın Emeği Araştırması proje ekiplerinde  yer aldı. Şehir Hastanelerinde sunulan hizmetlerinin halk tarafından bilinirliğinin artırılması konusunda çalışmalar yaptı. Sağlık Bakanlığı ve Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü sosyal medya hesapları ile dijital medya platformlarına içerik üretimi konusunda etkin rol aldı. Ayrıca Paydaş Kurumlarla yürüttüğü Ulusal yayın yapan bazı uluslararası çocuk televizyon kanallarında çocuklara yönelik gıda ve içecek reklamlarının Sağlık Bakanlığı besin profili rehberine göre değerlendirilmesi çalışması  makale olarak yayınlanmıştır.

27 Aralık 2019 – 17 Aralık 2023 tarihleri arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kahramanmaraş İl Müdürü olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 2020 yılı Türkiye Erişilebilirlik Ödüllerinde Kamu Kurumları kategorisinde birincilik ödülünü Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiden aldı.

2021 yılı Kahramanmaraş Sosyal Risk Haritası, Ailem İçin, Babamın Arkadaşı, Çocuk Halları Braille Alfabesi, E-KPSS Hazırlık Kursu, Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Kursu, Finansal Okuryazar ve kadınların Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi, Güçlü Kadın Güçlü Aile, İstiklalden İstikbale, Koruyucu Aile, Pandemi, Karantina ve Ailemiz, Vatan Size Minnettar ile Şehit Yakınları ve Gaziler ile Kurum Temsilcilerini Eşleştirme Projeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iyi uygulama örnekleri olarak değerlendirilmiştir.

6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Kriz Merkezinde Koordinatör olarak görevlendirilmiştir.

18 Aralık 2023 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Gaziantep İl Müdürü olarak göreve başlayan Mutlu Kaya evli ve iki çocuk babasıdır.

Editör: Didem Kayabaşı