Murat Kurum, 7 Mayıs 1976 tarihinde Ankara'nın Çankaya ilçesinde doğdu. Babası memur olarak çalışıyordu ve iş nedeniyle aile Mardin'e taşındı. Bu nedenle ilkokulun bir kısmını Mardin'de tamamladıktan sonra eğitimine Ankara'da devam etti. İlkokulu Ankara Seyranbağları İlkokulu'nda, ortaokul ve lise eğitimini ise Mimar Kemal Lisesi'nde tamamladı.

Üniversite sınavında gıda mühendisliği kazanmasına rağmen inşaat mühendisliği okumak istediği için tekrar sınava girdi ve 1999'da Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını ise Kentsel Dönüşüm alanında tamamladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Mesleki kariyerine şantiyelerde çalışarak başlayan Kurum, daha sonra Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gibi kurumlarda çeşitli görevler üstlendi. 2018'de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandı.

Bakanlık döneminde birçok önemli projeye imza attı. Sosyal konut kampanyaları düzenledi ve birçok afetzedeye yönelik konutlar inşa ettirdi. Ayrıca şehir meydanlarını restore etti ve millet bahçelerinin yapımına başladı.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı ve AK Parti İstanbul Milletvekili

Tramvay altında can pazarı; seferler yapılamıyor Tramvay altında can pazarı; seferler yapılamıyor

Bakanlık görevinin ardından TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti'den İstanbul Milletvekili olarak seçildi. Ayrıca 2024 Türkiye Yerel Seçimleri'nde AK Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu.

Kişisel hayatında 2000 yılında evlendiği Şengül Kurum ile birlikte üç çocuğu var. Bu süreçte özellikle şehir planlaması ve afet sonrası konut ihtiyacı gibi konularda önemli çalışmalar yaparak dikkat çekti.

Kaynak: Haber Bülteni