Türkiye’deki otomobil tasarımcıları arasında en büyük popülariteye sahip olan ünlü tasarımcı, Murat Günak, otomobil tasarımı alanında kendini ispatlamış bir isim olarak ön plana çıkıyor. Daha önce Mercedes ve Peugeot gibi ünlü otomobil markalarının tasarımlarına imza atan, otomobil sektöründe dünya devlerinin aradığı isim olan başarılı tasarımcı, TOGG bünyesinde “Tasarım Lideri” olarak görevine devam ediyor.

GÜNAK'IN KARİYER YOLU

1957 yılında İstanbul'da doğan Murat Günak, ortaokuldan sonra eğitimini yurt dışında sürdürdü. Kassel'deki Hochschule für Bildende Künste'de (Güzel Sanatlar Akademisi) endüstriyel tasarım eğitimi aldıktan sonra, Londra'daki Kraliyet Sanat Koleji'nde Claude Lobo ve Patrick Le Quément yönetiminde çalıştı. Burada Ford'un sponsorluğunda "Otomotiv Tasarım Ustası" ödülüne layık görüldü.

BAŞARILI MARKALAR VE GÖREVLER

Günak, kariyerine Ford Almanya'da başladı, ardından 8 yıl Mercedes-Benz'de tasarımcı olarak görev aldı. 1994'te Peugeot'ya Tasarım Şefi olarak atandı, 1998'de ise Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler'e tüm binek otomobillerin tasarımından sorumlu Başkan Yardımcısı olarak geri döndü.

Nisan 2003'te Volkswagen'in Tasarım Ekibi'ne katıldı ve 1 Ocak 2004'te Volkswagen Grubu'nun Tasarım Müdürü oldu. Burada tüm markaların tasarım faaliyetlerinden sorumluydu. 2007'de Walter de'Silva ile yer değiştirdi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YENİ PROJELER

Danışman şirketi MGMO GmbH aracılığıyla Mindset AG'nin İcra Kurulu Başkanı olarak çalıştı. Fransa'da "Mia electric" adlı elektrikli araç projesine katıldı ve daha sonra elektrikli araç tasarımları geliştirmek için şimdiki adı Ono olan Tretbox'a taşındı.

Öne Çıkan Tasarımlar

GÜNAK'IN TASARIMLARI ARASINDA:

Mercedes SLK

Mercedes C Serisi

Peugeot 206

Volkswagen Eos

Volkswagen Golf GTI bulunuyor.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN