Kahramanmaraş’taki 11 ilçede bulunan 711 mahalle muhtarının birlik ve beraberliğini sağlamak için kurulan, geçtiğimiz aylarda da Valilik onayı ile resmiyet kazanan Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği, kentteki muhtarların sesi olmayı amaçlıyor. Kısa zaman içerisinde 92 mahalle muhtarını bünyesine katan dernek her geçen gün büyümeye devam ediyor. Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği’nin geçici yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Kurucu Başkan; Erkenez Mahallesi Muhtarı Halil Tüfenk, Başkan Yardımcısı; TOKİ Karataş Mahallesi Muhtarı Murat Ayyıldız, Başkan Yardımcısı; Karacasu Kırım Mahallesi Muhtarı Ökkeş Gül, Başkan Yardımcısı; Çağlayancerit İlçesi İstiklal Mahallesi Muhtarı Salman Dolgun, Genel Sekreter; Karaziyaret Mahallesi Muhtarı Hacı Ahmet Sivri. Oluşturulan geçici yönetim ile faaliyetlerine başlayan dernek önümüzdeki günlerde genel kurula gidecek.

BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR, BÖLÜNMEDE FAYDA YOK!

Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği’nin Kurucu Başkanı Halil Tüfenk, “Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği, 29 Eylül 2022 tarihinde Valilik onayı alarak 13 muhtar kurucu üyesi ile Kahramanmaraş’ımızın 11 ilçesi ve 711 mahalle muhtarlarının iş ve işlemlerini takibi noktasında ve muhtarımız arasında birlik ve beraberlik içinde hareket edebilme, gerçek anlamda tüm muhtarlarımızla şehrimize ve mahallelerimize hizmet edebilme gayesiyle kurulmuştur. Kahramanmaraş’ın tüm muhtarlarını tek çatı altında toplayarak birlikten güç doğar, bölünmede fayda yok anlayışı ile kurulan bir dernektir. Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği 13 kurucu üyesi ile çıkmış olduğu bu yolda kısa zaman içerisinde 92 mahalle muhtarı üyesiyle büyümeye devam etmektedir. Tabi ki, büyüme sürecimiz rakamlardan ibaret olmayacaktır. Mahallelerimize yapılacak olan hizmetler de derneğimiz üyelerinin fikir ve düşüncelerini benimsenmesi noktasında elimizden geleni yapmaya gayret edeceğiz. Derneğimiz; Üye kayıt ve ilçe ziyaretlerimiz devam ederken Türkiye muhtarlar Konfederasyonu ile görüşmeleri devam etmekte olup Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu’na bağlı dernek olarak, konfederasyon adına Kahramanmaraş Muhtarlarını Ankara’da temsil edecek tek dernek olacaktır. Dernek olarak hedefimiz: tüm muhtarlarımızı aynı gözle görerek ilkelerimizle; kurumlara ve kişilere değil, konulara ve görüşlere taraf olma anlayışımızla yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

IMG_20221024_104202_438

MUHTARLARIN HİZMET ETMEKTEN BAŞKA BİR GAYELERİ YOK

Genel Sekreter Hacı Ahmet Sivri Tanıtım toplantısında, “Muhtarlık sistemi 1829 tarihinden beri var olan bir kurumdur. Muhtarlık kurumunun 192 yıllık bu topraklarda geçmişi vardır. Görevi başında iken devletimizin her kademesine hizmet dağıtımında köprü vazifesine üstlenen yurdumuzun her köşesinde Terörle mücadelede güvenlik güçlerimize yardım ederken, görevi başında Şehit edilen ve hastalıklarda, çeşitli nedenler rahmetli olan tüm muhtarlarımıza Yüce Rabbimden rahmet dilerim. Kahraman şehrimizde 711 mahalle muhtarımızın gecesini gündüzüne katarak yaşadığı mahallelere hizmet etmekten başka bir gayeleri yoktur. Bazı haber veya halkın arasında söylentilerde muhtarlık sisteminin kalkması konusunda söylentiler konuşulmaktadır. Lakin bilinmelidir ki; Muhtar bir mahallenin öncüsü, mahalleye gelen her hizmette muhtarlarımızın talep ve isteği mevcuttur. Muhtarlar,  devlet ile millet arasında bir hizmet köprüsüdür. Bizler milletimizin yanına geldiğimizde devleti temsil ederiz, devletimizin yanında ise milleti temsil ederiz. Muhtarlarımız yaptığı görev 7 gün 24 saat esasına göre görevimizi icra etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

DSC_6415

BİZLER MAHALLELERİMİZİN HAMALLARIYIZ!

Sivri konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Muhtarlık kurumu siyaset üstü bir kurumdur. Çünkü bizlere oy veren bizleri seçen insanların bütün siyasi görüşlerde olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Siyaset ile devlet olgusunu birbirinden ayır etmemiz gerekiyor. Bu bizim için çok önemli. Devletimizi kim yönetirse yönetsin, biz devlete sadakatimize devam edeceğiz ve milletimizin seçtiğine ve milletin kararına saygı duyacağız. Bizler Mahallelerimizin; Anası, babası tabiri caizse hamalıyız, her şeye rağmen muhtar olarak görevimize devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, biz muhtarlara çok değer veriyor. Özlük haklarımızı artırması, ödeneklerimizi iyileştirmesi sosyal güvencemizi düzenlemesi gibi konularda yapılan düzenlemeler Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere verdiği değerin göstergesidir. Biz Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği olarak; Kahramanmaraş’ımızın 11 ilçesinin muhtarlarının istek ve önerilerinin takipçisi olacağız. Bu bağlamda çalışmalarımız devam edecektir. Mahalleleri ile ilgili yapılacak projelerde belediye meclislerin de hizmet yapılacak o mahallenin muhtarının da doğal bir üyesi olarak katılım sağlanmasını talep edeceğiz. Muhtarlığı bulunmayan mahallerimize muhtarlık binası talep edeceğiz. Mevcut muhtarlarımıza bilgisayar, ofis malzemelerinin temininin devletimiz tarafından karşılanması isteyeceğiz. Muhtarlık binası elektrik faturalarının Kamu kurumlarınca karşılanması talep edeceğiz. Muhtarlarımızın Belediye halk otobüslerinde ücretsiz seyahat kimliği çıkarılması ve muhtarlarımıza maaş promosyonu haklarımızda verilmesi.”

DSC_6408

VATANDAŞ İLE DEVLET ARASINDAKİ KÖPRÜYÜZ

Başkan yardımcısı Murat Ayyıldız ise şunları kaydetti:Kahramanmaraş Muhtarlar Derneği, Kahramanmaraş ilimizin tüm ilçelerini temsil etmek için kurulan bir dernektir. Bu derneğimizde amacımız gayemiz: çalışmak, arkadaşlarımıza destek olmak, birlik ve beraberliği sağlamaktır. Bizler vatandaşlarımıza, mahallelerimize ve şehrimize hizmet etmek için varız. Bizler hizmetkârız, bizler vatandaş ile devlet arasındaki köprüyüz. Bu hizmetkârlığı layıkıyla yapmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Kurmuş olduğumuz dernekle memleketimizdeki tüm muhtarlarımızı tek çatı altında toplamak istedik. Derneğimiz hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.”

Haber: Ömer Harmankaya