Artan sebze ve meyve fiyatları hemde daha sağlıklı beslenme arayışına giren vatandaşlar bahçede, balkonda, saksılarda küçük tarım alanları oluşturma başladı. Yaz aylarına yaklaşmayla birlikte pek çok meyve ve sebzenin  ekim zamanıda geldi. Fide kalitesi kadar fide dikimi de yetiştiricilikte önemli faktördür. Çok sık karşılaşılan hatalardan birisi de fideyi dikim esnasında yapılmaktadır. Fidenin torf kısmı toprakta olacak şekilde dikim yapılmalıdır. Torf topraktan dışarıda olur ise köklenme ve toprağa tutunma ile ilgili sorun yaşanabilir. Fide toprağa bitki boyun kısmına yeşil aksama temas edecek şekilde dikim yapılır ise bitkinin hastalanmasına sıcaklarda yanmasına ve fidenin erimesine sebep olabilir.

949Eeef8D298C55F31B8C61E34476C01 E1652871134158

DİKİM ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Dikim, serin saatlerde yapılmalı, torf seviyesine dikkat edilmelidir. Güneş ışığından daha fazla yararlanabilmesi için kuzey-güney yönünde dikimler yapılabilir. Dikim sonrası fideye bolca su verilmelidir, bir gün sonra ise köklendirici, erime ilacı ve 10 gün içinde bol su ile dengeli gübre verilmelidir. Fidelerin ilk haftasında çiçeklerin, yaprakların içinde böcek kontrolü yapılmalıdır. Hastalanan bitkiler kurur veya çürür.

Balkon Bahceciligi

MAYIS AYINDA DİKMEYE UYGUN SEBZE VE MEYVELER

Mayıs ayında dikmeye uygun sebze ve meyvelerden bazıları şu şekilde; Domates, salatalık, patlıcan, kabak, havuç, roka, maydanoz, nane, yeşil biber, çarliston, dolmalık biber,  semizotu, ıspanak, bamya, havuç, pırasa, mısır, kavun, dereotu, fasulye, marul, karpuz, taze soğan.

Bulten 800 X 450 Px 1

Kaynak: MELİSA TÜRKMEN