Tarih severler için değerli bir keşif noktası olan Kahraman şehir, antik isimleri ve zengin tarihi, şehrin kültürel mirasını ve tarih boyunca taşıdığı önemi ziyaretçilerine dolu dolu yaşatıyor.

Tarih boyunca birçok medeniyetlerin izlerini günümüze kadar taşıyan kadim şehir Maraş, tarihi kaynaklarda farklı farklı isimlerle anılıyor. Maraş’ın antik dönemdeki adını doğrulayan önemli kaynaklar arasında yer alan Asur belgeleri Kahramanmaraş’ın ismini  “Markasi” veya “Markos” olarak kayıtlarda yer almakta.

Maraş Muhaberesi sırasında işgale direnişi nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 05 Nisan 1925 tarihinde İstiklâl Madalyası’nı alarak Kahraman unvanını kazanan Kahraman şehir; Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memlukluler, Dulkadiroğlu ve Osmanlı Devleti’nin tarihi izlerini günümüze kadar taşımaktadır.

Maraş, bugün de tarihi ve kültürel zenginlikleriyle önemli bir merkez olma özelliğini koruyor. Antik isimleri Markaji ve Gurgum ile anılan Maraş, zengin geçmişi ve kültürel mirasıyla ziyaretçilerini bekliyor.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN