6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra şehrin yeniden ayağa kalkması için kentteki Sivil Toplum Kuruluşları fikir ve önerilerini kamuoyuna açıklıyor. Bu kapsamda şehrin yeniden inşasında; bireyler ve toplum için adil ve kapsayıcı kentsel politikaların uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan “Maraş’ına Sahip Çık[M1] ”[M2]  hareketi, Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin simgesi haline gelen Ebrar Siteleri’nin enkaz alanında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında hareketin önceliğinin ise kentin yeniden inşasında yapılması düşünülen imar planının alanında uzman odalar ve şahıslarla şeffaf bir şekilde paylaşılması, şehrin ve şehirde yaşayan bireylerin hak ile hukukunun korunması ve gözetilmesini sağlamak olduğu belirtildi. “Maraş’ına Sahip Çık” hareketi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Barosu, Kahramanmaraş Mimarlar Odası, Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası, Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası, Kahramanmaraş Makine Mühendisleri Odası, Kahramanmaraş Elektrikçiler Odası, Kahramanmaraş Eğitim Vakfı, Kahramanmaraş Platformu, Kahramanmaraş Tarih Kültür Turizm Platformu, Kahramanmaraş Kadın Platformu Akademisyenler ve Gönüllülerden oluşuyor.

ŞEHRİMİZİN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞELENİYORUZ

Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, hareket adına basın açıklamasını okudu. Arıkan, “6 Şubat 2023 tarihinde şehrimiz dünyanın bugüne kadar yaşadığı en büyük karasal depremi yaşadı. Bu felakette ailesini, bir akrabasını, arkadaşını kaybetmeyen neredeyse hiç kimse olmadı. Bu bin yılın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz. Her ne kadar acılarımız ilk tazeliğini koruyorsa da bir yandan da şehrimizin geleceği için endişeleniyoruz. Bu sebeple Kahramanmaraş depremi sonrasında şehrimizin yeniden yapılanmasını ve kalkınmasını sağlamak için gönüllü insanlar ve STK’larla birlikte "Kahramanmaraş’ına Sahip Çık" hareketini kurduk. Bu hareketimizle; odalarımızın, akademisyenlerimizin, STK’larımızın ve gönüllülerimizin görüş önerilerini gündeme taşıyıp kamuoyu oluşturarak sesimizi duyurmak, şehrin yeniden inşasında; bireyler ve toplum için adil ve kapsayıcı kentsel politikaların uygulanmasını istiyoruz. Şehrin ve şehirde yaşayan insanların hak ve hukukunu koruyarak Kahramanmaraş’ın en doğru şekilde yeniden ayağa kaldırılmasını sağlamak ve bu doğrultudaki tüm çalmaların sürekliğine vesile olmayı amaçlıyoruz.

ŞEHRİN HAFIZASININ SİLİNMEMESİNİ KOLEKTİF BİR BİLİNÇLE SAĞLAMAKTIR

Önceliklerimiz; deprem sonrası uygulanması düşünülen imar planının ya da oluşacak yeni imar planlarının; STK'lar, alanında uzman odalar ve şahıslarla paylaşılması, sürecin takip edilmesi ve gerektiğinde söz sahibi olunabilmesi, şehrin ve şehirde yaşayan bireylerin hak hukukunun korunması ve gözetilmesini sağlamaya çalışmaktır. Kahramanmaraş'ın sadece deprem sonrası dönemde değil, uzun vadede de gelişmesine, büyümesine, kalkınmasına ve daha yaşanabilir bir şehir haline gelmesine katkı sağlamak bizim için çok önemli. Ekonomik, kültürel, kentsel, çevresel ve toplumsal konularda karar mekanizmalarında yer alınarak bütün paydaşlarla; sanayisinin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin canlandırılmasının dolayısıyla üretimin güçlendirilmesinin, göçün önlenmesi, sosyal-kültürel-ekonomik hayatın yeniden yapılandırılması, tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve şehrin hafızasının silinmemesini kolektif bir bilinçle sağlamaktır.

BU HAREKET, SİYASET VE PARTİLER ÜSTÜ BİR YAKLAŞIM SERGİLEYECEK

Kara Lise’nin yıkımı için hazırlıklar sürüyor! Kara Lise’nin yıkımı için hazırlıklar sürüyor!

Kahramanmaraş'ın gücünü, birlikte hareket edebilme potansiyelimizi ve kenetlendiğimizi göstermek için hep birlikte el ele verelim. Eğer, Kahramanmaraş için gerçekten çözüm odaklı ve sürdürülebilir sağlam bir gelecek oluşturmak istiyorsak, siyasi görüş farkı gözetmeksizin hep birlikte hareket etmeliyiz. Bu nedenle tüm siyasi partileri, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Basın Mensuplarını ve şehrini seven herkesi yapılacak çalışmalara destek vermeye davet ediyoruz. Depremde şehrimizi terk etmek zorunda kalan hemşerilerimizin de bir an önce dönmesini ve şehrimize sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bu hareket, siyaset ve partiler üstü bir yaklaşım sergileyecek, asla siyasi bir söylemi yok ve de olmayacak. Bu oluşum hiç kimsenin ve görüşün tarafı ve de kimsenin karşısında da değildir. Bizim tek derdimiz şehrimiz. Her geçen gün artan paydaşlarımızın bu güne kadar ki listesi sizlere dağıttığımı basın bülteninde mevcut. Bu katılım ve destek hem şahıs bazında hem de STK bazında her geçen gün artıyor, bunun için de herkese teşekkür ederiz” sözlerini kullandı.  

Haber: Emrah özdemir