16 Haziran Pazar günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı öncesi bazı vatandaşlar kurbanlıklarını almak için pazarların ve çiftliklerin yolunu tutarken, bazıları da yetkili mecraların bayram öncesi yayınladıkları tavsiye niteliğindeki satış fiyatlarının açıklanmasını bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesine bağlı Malikejder Mahallesi’nde kurulan Canlı Hayvan Borsası’nda kurbanlık fiyatlarını değerlendirdik. Geçen yıla oranla bu yıl, Canlı Hayvan Pazarları’nda yüzde 100’lük bir fiyat artışı gözlemleniyor. Pazarda satış fiyatları küçükbaş erkek kilogramı 180-190 TL, dişi 200 TL. Erkek koyun kilogramı 200-220 TL, dişi koyun ise 200 TL. Büyükbaş kurbanlıkların fiyatı ise 280-300 TL aralığında değişiyor.

Whatsapp Image 2024 05 12 At 12.50.03

ÜRETİCİ İLE TÜKETİCİ ARASINDAKİ DENGE GÖZETİLMELİ

Pazar fiyatlarına karşın Kahramanmaraş’ta 2024 yılı kurbanlık satışı ücretlerinin belirlenebilmesi için yetkili mecralar tarafından tavsiye niteliğinde karar alınacak. Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği, Ziraat Odası, Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği ve Veteriner Hekimler Odası tarafından alınacak olan ortak kararın üretici ile tüketici arasındaki dengenin gözetilerek yapılması gerekirken, karar alacak olan yetkililerin bazılarının kurbanlık hayvan satışı yaptığı, karar verirken de kâr amacıyla hareket ettikleri iddiaları gündemi sarsıyor. Vatandaşlar adil ve şeffaf bir fiyatlandırma beklerken, bu iddiaların ortaya çıkması endişelere neden oluyor.

Whatsapp Image 2024 05 12 At 12.50.03 (1)

KURBAN SATICILARI FİYAT VERMİYOR

Kentte, bazı besi çiftliklerinde kurbanlık bakmaya giden vatandaşlar, beğendikleri kurbanlıklara fiyat alamıyor. Bunun nedeninin ise şuana kadar kurbanlık fiyatlarının açıklanmaması olarak gösteriliyor.

MALATYA’DA AÇIKLANDI

Malatya’da kurbanlık fiyatları; tosun 240-250 TL,  düve ve inek ise 220-230 TL olarak belirlenirken, Kahramanmaraş’ta ise bu hafta içerisinde fiyatların açıklanması bekleniyor.

Muhabir: RIDVAN GÖKÇE