Filistin’de yaşanan soykırıma karşı durarak dünyanın çeşitli üniversitelerindeki barışçıl eylemlere destek vermek ve KSÜ’de ‘Gazze Nöbeti’ni başlatarak basın açıklaması yapmak amacıyla Mükrimin Halil Yinanç Kütüphesi önünde gerçekleştirilen etkinliğe KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, dekanlar, akademik/idari personel, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklaması öncesinde kısa bir konuşma yapan KSÜ İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Öğrenci Topluluğu Danışmanı ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Celal Kurşun, “Dünyanın çeşitli üniversitelerinde öğrenci ve akademisyenlerin Gazze’de yaşananlara karşı göstermiş olduğu tepki her geçen gün artarak devam ediyor. Bizler,  planlamış olduğumuz Gazze nöbetiyle yapılan zulmün duyurulması ve gerekli farkındalıkların sağlanabilmesi için bugünden başlayarak 24 Mayıs Cuma gününe kadar kampüsümüzde Gazze nöbetlerini sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. Ayydd

Tüm devletlere bu insani soykırımı durdurması için çağrı yapıyoruz

Basın açıklaması yapmak üzere kürsüye gelen KSÜ İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Öğrenci Topluluğu Başkanı Edanur Yokuş, ise “KSÜ öğrencileri olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde ayağa kalkan tüm kampüs öğrencilerini ve öğrencilerini desteklemek için Gazze nöbeti tutmaya karar verdik. 7 Ekimden beri dünyanın gözleri önünde yaşanan insani soykırımı lanetliyoruz. İsrail’in yıllardır yaptığı zulümleri de lanetliyoruz. İşgalci Siyonistlere ve İsrail’e şunu söylemek istiyoruz: Yok olacaksınız, işgal etmiş olduğunuz o topraklardan sürüleceksiniz ve elbet bir gün işlemiş olduğunuz suçların cezasını çekeceksiniz. Buradan tüm devletlere bu insani soykırımı durdurması için çağrı yapıyoruz.

Bugün Filistin’de tarihin en acı vahşeti yaşanıyor

Dünyada ki 208 ülkeden birisi bir ülkeye yıllardır soykırım yapıyor. Geriye kalan ülkeler ise sadece izlemekle yetiniyor. Önce insanları Refah’a toplayan ardından buraya girerek de katliamlarına devam eden İsrail’i protesto ve boykot etmesi için tüm insanlığa çağrıda bulunuyoruz. 7 Ekimden beri Gazze’de 35 binin üzerinde şehit yaklaşık 80 binde yaralı var. Ve enkaz altında olan binlerce masum insan var. Bu vahşete son vermesi için tüm devletlerin harekete geçmesini istiyoruz. Filistin halkının ve Hamasın izzetli duruşunu destekliyoruz. Çocukların, kadınların ve masumların öldürülmediği bir dünya istiyoruz. Katil İsrail’in bir an evvel yargılanarak cezalandırılmasını istiyoruz. Kampüsler ve Devletler Ayağa, Yaşasın Küresel İntifada” açıklamalarında bulundu.

17

Sözlerine Şûrâ suresi 39. ayetin meali ile başlayan Filistin’li KSÜ öğrencisi Alâ ise “Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde ‘Onlara haksız bir saldırı yapıldığında elbirliğiyle kendilerini savunurlar.’ Ayeti kerimesiyle bizlere haksızlık karşısında nasıl tavır almamız gerektiğini öğretiyor.

Bugün Filistin’de tarihin en acı vahşeti yaşanıyor. Acımasız zalimler Filistin’de olanların insanlık tarafın unutulacağını Filistin’in işgal edileceğini zannediyordu. Bugün Filistin bayrağını indirerek Filistin halkını yok etmek isteyen katil İsrail dünyada özgürlük ve barış isteyenlerin sembolü olan Filistin Bayrağı ile karşı karşıya kalmış durumda. Bugün burada bizlere destek veren kardeşlerimize ve dünyada Filistin halkının sesi olan tüm insanlara ülkem adına teşekkür ederim.” dedi.

“Gazze Nöbeti ve Basın Açıklaması” etkinliği 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Memduh Kayıklık’ın yaptığı duanın ardından sona erdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ